BM polisi, üç gün önce Kosova’nın Mitroviça kentindeki BM mahkeme binasını işgal eden Kosovalı Sırp göstericilerden binayı geri aldı. BM polisi ve NATO askerleriyle Sırplar arasındaki çatışmalarda 33’ü polis ve asker 100’den fazla kişi yaralandı.

BM polis gücünde görev yapan çoğu Ukraynalı 500 kadar polis, sabaha karşı düzenlenen operasyonla binayı yeniden ele geçirdi. Operasyon sırasında onlarca Sırp tutuklandı. Operasyonun ardından bina dışında toplanan yaklaşık 1000 kadar Sırpı dağıtmak için polis göz yaşartıcı gaz kullandı.

Ardından çıkan çatışmalarda BM Kosova Geçici Misyonu’na (UNMIK) bağlı polis gücü ile Kosova barış gücünde (KFOR) görevli 33 polis ve asker ile 80’den fazla Sırp yaralandı. Kosova polis sözcüsü, UNMIK’te görevli 25 polisin yaralandığını söylerken, NATO’nun Kosova’daki barış gücü KFOR’un Fransız Komutanlığından yapılan açıklamada, 8 askerin yaralandığı belirtildi. Mitroviça hastanesinden bir yetkili, çatışmada 15’i silahla olmak üzere 80’den fazla Sırp’ın da yaralandığını kaydetti.

Sırplarla şiddetlenen çatışmalar üzerine NATO sözcüsü, BM polis gücüne Mitroviça’daki şiddet olaylarının artması üzerine kentin kuzeyinden çekilmesi talimatı verildiğini söyledi.
Sırplar, tutuklanan göstericileri taşıyan BM konvoyuna saldırdı ve bazı tutuklular kaçmayı başardı. Yüzlerce Sırp, BM polisi ve NATO barış gücü askerleriyle çatışıyor. Çatışmaların, geçen ay Kosova’nın Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan etmesinden sonra çıkan en şiddetli çatışmalar olduğu bildiriliyor.
Sırplar, bölgedeki NATO askerlerine otomatik silahlarla ateş açtı. Görgü tanıkları da Sırpların NATO ve BM gücüyle çatıştığı bölgeden silah sesleri yükseldiğini söyledi.
500 kadar BM polisi, sabaha karşı düzenlenen operasyonla, BM mahkeme binasını işgal eden Sırplardan 53’ünü gözaltına aldı.
Polis ve barış gücü askerleri, taşlar ve havai fişeklerle saldıran Sırpları dağıtmak için gözyaşartıcı gaz sıktı, NATO’nun Kosova’daki barış gücü KFOR’a ait en az 2 araçtan dumanlar yükseldi.
Mitroviça hastanesi müdürü Milan İvanoviç, gözyaşartıcı gazdan etkilenen 100’den fazla kişinin hastanede tedavi gördüğünü bildirirken, BM polisinden yapılan açıklamada, 8 polisle 3 askerin çatışmalarda yaralandığı kaydedildi.
Bazı Sırplar, gözaltına alınan göstericileri taşıyan BM konvoyuna saldırdı; iki aracı ateşe verdi.
Birkaç haftadır bina dışında gösteri yapan Sırplar, 14 martta burayı koruyan BM polisinin çekilmesi üzerine binayı işgal etmişti.
Göstericilerin çoğunun 1999’da NATO’nun Sırp ordusu kuvvetlerini Mitroviça’dan atmasından önce mahkemede çalışan Sırplar olduğu belirtilmişti.
Göstericiler, binaya girdikten sonra binadaki BM levhalarını koparıp atmış, BM bayrağını indirerek yerine Sırp bayrağı asmıştı.
Kosova’daki BM Misyonu’nun başkanı Joachim Ruecker, işgalin ardından yaptığı açıklamada, “Kuzey Mitroviça’da şiddete başvuranlar, UNMIK’in kırmızı çizgilerinden biri aştılar. UNMIK polisine yasa ve düzeni sağlamaları ve mahkeme binasını tekrar BM kontrolüne almaları emrini verdim” demişti.
Bu arada, Polonya Ulusal Polis Teşkilatı’ndan yapılan açıklamaya göre, 22 Polonyalı polis, Mitroviça kentinde Sırplarla yaşanan çatışmada yaralandı.
Teşkilat sözcüsü Mariusz Sokolowski, 15 Polonyalı polisin bir Fransız hastanesine kaldırıldığını, yedisinin ise, bölgeden çıkarıldığını belirtti.
Sokolowski, yaralıların durumunun ağır olmadığını belirtti.
HÜRRİYET COM TR