+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Panik Atak...Rejimin Değişmez İlkeleri...

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Panik Atak...Rejimin Değişmez İlkeleri... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Chiaro Di Luna moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Bulunduğu Yer
  Gönül Bağı...
  Mesajlar
  1.368
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374515

  :hi: Panik Atak...Rejimin Değişmez İlkeleri...

  Panik atak
  Etyen Mahçupyan 16.03.08
  Yargıtay Başsavcısı’nın ‘laikliğe aykırı eylemlerin odağı haline geldiği’ gerekçesiyle AKP’yi kapatma davası açması, bu rejimin bildiğimiz anlamıyla bittiğini gösteriyor. Bir yıl kadar geriye gidildiğinde Türkiye’deki bürokratik ablukanın nasıl umutsuzca direnmeye çalıştığını hatırlıyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili 367 şartı bundan daha gülünç değildi ama yargı mekanizması bu utanç verici müdahaleyi yapmaktan gocunmadı. Aynı dönemde 27 Nisan muhtırası geldi ve bu kez de askerin ağzından Türkçesi bile doğru dürüst olmayan, içeriği ise yüklendiği şablon ve klişelerle iyice sarkan bir metinle karşılaştık. Türkiye’nin bir demokrasi olmadığını, siyasi rejimimizin örtülü bir bürokratik cunta mantığına dayandığını cümle âleme ilan eden bu eylemlerin de gidebileceği fazla bir yer yoktu.
  Bürokratik kurumların yetkilileri belki de yüzlerine ciddi bir ifade yerleştirdiklerinde, yaptıklarının da ciddiye alınacağını sanıyorlar. Ama ellerindeki tek güç, devletçi medyanın desteğine muhtaç korku temelli manipülasyonlardan ibaret. Ne var ki bu toplum bir süreden beri küresel dünya ile entegrasyon yolunda hızla ilerlemekte... Bunun anlamı artık kendimize ‘dışarıdan’ bakabilme yeteneğimizin olduğudur. Meseleyi böyle ele aldığımızda ise kendi kendisinden korkan bir toplum olma garabetine rıza göstermeyecek kadar sağduyulu olduğumuzu biliyoruz. Oysa ‘devlet’ tam da bunu istiyor: Kendi kendimizden korkmamızı ve çaresizlik içinde bürokrasinin kucağına oturmamızı... Yüzlerdeki ciddiyetin de nedeni bu herhalde, ama son dönemde yaşananlar gösterdi ki artık toplum içeriği ıskalamıyor ve bize sunulmak istenen içeriğin de demokrasiyle, laiklikle vs. hiçbir ilişkisi yok. Bu içerik resmî ideoloji üzerine oturtulmuş açık bir despotizm arzusunu işaret etmekte.
  Kısacası bürokrasinin hâlâ anlamakta zorlandığı basit bir sürecin içindeyiz. Buna ‘değişim’ deniyor ve yaşananlar zihniyetin de değiştiğini ima ediyor. Türkiye toplumu her ne kadar ‘demokrat’ sayılamasa da, ‘anti-demokratik’ olanı görmeyecek kadar ideolojik bir körlük içinde değil. Oysa ordu ve yargı bürokrasisi halkı ‘kör’, yani cahil ve bilinçsiz bir kitle olarak tanımlamaya, kendisini de onların öncüleri olan öğretmenler gibi tasavvur etmeye alışmış. Siyasetin çerçevesini çizebileceklerini, meşru olanı saptayabileceklerini, canlarının istediği noktada da sisteme müdahale edip ‘doğru’ yola sokacaklarını sanıyorlar. Ne var ki bu halk onların ‘doğru’ diye işaret ettiği yola değil, demokrasinin gerçek kulvarlarına doğru yol almak istiyor. Kendi geleceğine ilişkin iradeyi ele almak, hak ve özgürlükler alanındaki faşizan ‘baş bağlarından’ kurtulmak, bunca yıldan sonra nihayet sağlığına kavuşmak istiyor.
  Çünkü Türkiye’deki rejim halkın hor görülmesine dayanan, onu korkularla sindiren, yaratıcılığını yok eden bir sağlıksızlık rejimidir... Acı olan ise ülkenin bürokrasisinin bunu anlamakta zorlanmakla kalmayıp, sağduyulu süreçleri engelleme arzusunu bir türlü dindirememesidir. Yargıtay Başsavcısı’nın son girişimi, yenilgiyi hazmedemeyen bir ideolojik aktörün, kendi zaafını sergilemekten bile çekinmeyerek siyasete müdahale etme, siyaseti durdurma arzusunu yansıtıyor. Bu bir panik ataktır... Söz konusu girişimin hesaplanmış ve düşünülmüş olduğu öne sürülebilir. Ama eğer psikolojik bir panik atak altındaysanız, hesaplama ve düşünme süreçleri insanı dolduruşa getiren bir irrasyonelliği de taşıyabilir.
  Kendinden mülhem öğretmenlerimiz artık öğretmenlik yapamıyor... Talebeler onları öğretmen olarak kabul etmiyor. Onların ise bu durumu hazmedecek bir dünya görüşleri, özgürlükleri değer olarak kabul edecek bir ideolojileri yok... O nedenle de durdurmak istiyorlar. Sadece siyaseti değil, bizzat hayatı! Halkı sevemeyen bir bürokrasinin nasıl da ölümcül olabileceğinin bile farkında değiller...

  Taraf Gazetesi...
  Konu moonlight tarafından (03-18-2008 Saat 12:01 ) de değistirilmistir.

 2. #2
  Chiaro Di Luna moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Bulunduğu Yer
  Gönül Bağı...
  Mesajlar
  1.368
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374515

  :hi: Ce: Rejimin Değişmez İlkeleri...

  Rejimin değişmez ilkeleri
  Etyen Mahçupyan 18.03.08
  Yargıtay Başsavcısı’nın cansiperane girişimi, sürekli korunması gereken narin rejimimizin niteliklerini yeniden gündeme getirdi. Bu rejim o denli narin ki, dayandığı ilkelerin değiştirilmesinin yasaklanması yetmemiş, bu değişikliklerin ‘teklif dahi’ edilemeyecek olması şart koşulmuş. Nedeni belli... Bunlar bir kez teklif edilebilir olsa, anında birilerinin bu teklifi yapacağından kuşkunuz olmasın. Böyle bir teklif yapıldığında ise toplumun önemli bir yüzdesinin anında değişikliği onaylayıp destekleyeceğine de hiç şüphe yok. Diğer bir deyişle bu ülkedeki insanların muhtemelen ‘kahir ekseriyeti’ içinde bulunduğumuz rejimin adil, özgürlükçü ve eşitlikçi olduğuna inanmadığı gibi, rejim taraftarlığı denen şeyin önemli ölçüde sağduyu eksikliği ima ettiğinin farkındalar. Ama ne yaparsınız ki Osmanlı’dan devraldığımız kul alışkanlıkları Cumhuriyet sonrasında vatandaş gibi davranmamıza izin vermiyor. Yanlışları gören, ancak o yanlışların düzeltilmesi için kılını kıpırdatmayıp ‘birinin’ gelip çözmesini bekleyen bir ruh hali içindeyiz. Böylece meydanı boş bulan rejim muhafızları da ikide bir gerçek siyasetin kendi uhdelerinde olduğunu, bu ülkede sivil siyasetin sınırlarının kendileri tarafından çizildiğini belirtme şansı elde ediyorlar.
  Ne var ki rejim adına yapılan her girişim söz konusu rejimin niçin değişmesinin istenmediğini çok daha berrak bir biçimde ortaya koyuyor. Bu sistemin en belirgin niteliği olan ‘devletçilik’ devleti toplumun üzerinde, ondan bağımsız bir siyasi irade olarak tasavvur etmekte. Sanki düşünen, hisseden ve arzulayan bir devlet var. Ve tabii istedikleri olmayınca da kızan, sinirlenen, alınan, hatta küsen bir devlet. Bu heybetli, ulaşılmaz ancak nazlı ve kırılgan devletin ne isteyip istemediğini ise doğal olarak halkın içinden gelenler değil, o devletin ‘üniformalarından’ birini giymeye hak kazanmış, devlete intisap etmiş olanlar bilecek... Osmanlı’da bir âdet vardı: Devlet bürokrasisi içinde kariyer yapmak üzere enderun mektebine giren genç erkeklerin adları değiştirilirdi. Yani onlar bir anlamda yeniden doğarlar, yeni kimlikleriyle ‘vaftiz’ olurlardı. Bu açıdan bakıldığında devlete intisap etmek bir tarikata girmekten farksızdı. Bugün de pek değişmiş değil... Tek fark devletin belirli kurumlar içerisine sıkıştırılmasından ve bu kurumların kendilerini devlet sanmasından ibaret. Hiç olmazsa Osmanlı döneminde farklı daireler arasında hakemlik yapan bir Saray vardı. Şimdi o da yok... Ordu ve yargı kendisini devlet saymakla kalmıyor, ideolojik bir ‘Padişahın’ yetkilerini de taşıdıklarını sanıyorlar. Garip olan şey bizim buna ‘cumhuriyet’ dememiz belki de... Çünkü eğer cumhuriyet bir kişinin veya oligarşik sınıfın değil de halkın yönetimi ise, halkın nasıl olması gerektiğini söyleyen bir bürokrasinin cumhuriyetle barışık olduğunu iddia etmek zor.
  Nitekim devletçiliğin asıl işlevsel olduğu alan da bu... Yani ‘vatandaşın’ nasıl biri olduğunun, ne düşünmesi, neyi savunması gerektiğinin devlet ‘yetkilileri’ tarafından söylenebilmesi. Normal bir cumhuriyette devlet vatandaşa göre şekillenirken, bizde vatandaşı bürokrasinin isteğine göre biçimlendiren bir devlet anlayışı var. İşte hukuk da tam bu noktada işin içine giriyor. Çünkü kendinize ‘cumhuriyet’ dediğiniz andan itibaren, vatandaşın biçimlendirilmesinin ‘nesnel’ gözükmesi lazım. Bu ise ‘bağımsız’ yargı sayesinde oluyor. Batıdaki normal cumhuriyetlerde söz konusu bağımsızlık farklı ideolojiler karşısında eşit mesafe almayı, dolayısıyla bu ideolojileri temsil eden yasama ve yürütmenin etkisi altında olmamayı ima eder. Oysa Türkiye’de ‘bağımsızlık’ halktan, toplumdan, vatandaştan bağımsız demek... Bizde yargı varlık nedenine aykırı bir biçimde belirli bir ideolojinin doğrudan taşıyıcısı, savunucusu ve siyasetçisi... Aslına bakarsanız bu yargıdan ziyade paralel bir yasama ve yürütme. Sanki devletin resmî ideolojisi halktan ‘bağımsız’ olarak bir siyasi parti kurmuş, yüksek yargı mensupları da o mecliste ve bakanlık koltuklarında oturmuş gibiler.
  Eğer rejim buysa değişmez ilkelerinin olması da son derece anlaşılır. Böylesi bir rejimin imtiyazlı kurumlarının, söz konusu imtiyazı ortadan kaldıracak değişikliklerin teklif dahi edilmesinden rahatsızlık duymalarından daha doğal ne olabilir?

  Taraf Gazetesi...

 3. #3
  Aranan Üye Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  1.950
  Blog Yazıları
  29
  Tecrübe Puanı
  77651927

  Tanımlı Ce: Panik Atak...Rejimin Değişmez İlkeleri...

  Konu dunyadan haberler bolumune tasinmistir tekrardan..
  icerik ülkeyle ilgilidir..

  Tskler paylasim icin

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Panik atak - Panik atak nedir - Panik Atak Nelere Dikkat Etmeli
  By NoBoDyS in forum Hastalıklar ve Tedavileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-10-2011, 02:10
 2. Panik Atak - Panik Ataklara Şoklu Çözüm
  By NoBoDyS in forum Psikoloji
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-07-2010, 22:35
 3. Doğumda panik atak geçirdim
  By кıνıяcıк in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-17-2010, 10:55
 4. Çocuklarda Panik Atak
  By ĸαяαмέŁ in forum Çocuk Sağlığı ve Eğitimi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-11-2008, 17:28
 5. Panik Atak Nedenleri - Panik Atak Tedavisi
  By DarkNess in forum Hastalıklar ve Tedavileri
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 07-04-2008, 13:33

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375