Gaziosmanpaşa'da kazı çalışması için kazı yapan İSKİ ekiplerinin doğalgaz borusunu delmesi sonucu meydana gelen patlamada, 15 yaşındaki bir çocuk hayatını kaybetti; dördü ağır 12 kişi yaralandı. Patlamanın ardından mahalle savaş alanına dönerken, kazıyı yapan kepçe operatörü halk tarafından linç edilmek istendi. Polis ekipleri tarafından kurtarılan kepçe operatörü gözaltına alındı.
Barbaros Hayrettinpaşa Mahallesi 1110/2 Sokak’taki altı katlı bir binanın girişinde kazı çalışması yapan bir iş makinesi, doğalgaz hattı bağlantı kutusuna zarar verdi. Buradan sızan gazın bitişikteki binaya dolması yüzünden bir patlama meydana geldi. Patlamanın ardından çalışan işçiler metrelerce uzağa savruldu. İlk patlamanın ardından gaz sızması nedeniyle çalışmanın yapıldığı binada ikinci bir patlama ve yangın meydana geldi. Patlamanın ardından evlerinde mahsur kalan çok sayıda vatandaş itfaiye ekipleri tarafından merdiven aracıyla kurtarılırken, 15 yaşındaki Oktay Korkmaz hayatını kaybetti. Vücutlarının çeşitli yerlerinde yanıklar oluşan ya da kırılan camlardan dolayı kesikler meydana gelen Müslüm Karadut, Tuğçe Korkmaz, Fahri Hançer, Mukadder Altınışık, Döndü Akçam, Reşat Suzan, Mehmet Ali Ük, Davut Sağlam, Gülsüm Erkan ve Zuhal Erkan çeşitli hastanelere kaldırıldı. Hastaneye kaldırılan yaralılardan dördünün durumunun ağır olduğu öğrenildi.
Kepçe operatörünün ilk vukuatı değil
Mahalle sakinleri patlamaya neden olan kepçe operatörünün sabah yaptığı çalışmalarda önce elektrik kablosunu kestiğini, bu nedenle aralarında tartışma çıktığını, daha sonra su borusunu patlattığını, son olarak da doğalgaz borusunu delerek patlamaya neden olduğunu öne sürdü. Patlamanın ardından halk tarafından linç edilmek istenen kepçe operatörü, polis ekipleri tarafından kurtarılarak gözaltına alındı.

milliyet