DTP'nin Nevruz afişleri toplatıldı
18 Mart 2008 Salı 18:45
DTP'nin Nevruz için bastırdığı üzerinde bir çift gözün olduğu Kürtçe afişler mahkeme engeline takıldı. Neden mi?


DTP İstanbul İl Başkanlığının bu yıl ki Nevruz kutlamaları için bastırdığı afişte ilk kez Kürtçe ifadeler yer aldı. Kürtçe ‘Şimdi zaman özgürlük zamanıdır’ yazılı afişte, ateşler içinde kum saati figürü kullanıldı. Kum saati üzerindeki bir çift gözün kime ait olduğu merak konusu olmuştu.

DTP İstanbul İl Başkanı Halil Aksoy, ‘Afişteki gözler kimin?' sorusu üzerine “Halkımızın gözleri” yanıtını verirken, Nevruz kutlamasının tanıtım afişinde Nevruz'un ‘Newroz' olarak yazılması dikkat çekmişti.
Daha önce hazırladıkları nevruz afişinde Kürtçe “Yeter artık' diye yazmak isteyen DTP’liler, valilikten izin alamadı. Son hazırlanan ve üzerindeki bir çift gözle dikkat çeken afiş, DTP'lilerin açıklamasına göre valilik tarafından onaylanmıştı.
MAHKEME ENGELİNE TAKILDI
Diyarbakır'da Demokratik Toplum Partisi (DTP) tarafından kentin çeşitli yerlerine Nevruz kutlamaları için asılan afişler mahkeme kararıyla toplatıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, DTP tarafından Nevruz kutlamaları için hazırlanarak kentin çeşitli yerlerindeki bilboardlara asılan afişlerle ilgili inceleme başlatıldı. Cumhuriyet Başşavcılığınca yapılan inceleme sonucu, ''afişteki gözlerin terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ı çağrıştırdığı'' gerekçesiyle söz konusu afişler toplatıldı.

Mahkeme kararında, DTP tarafından hazırlanan afişte İngilizce, İspanyolca ve Zazaca ''yeter artık'' kelimelerinin bulunmasının da etkili olduğu belirtildi. Afişlerin toplatılmasına ilişkin asıl kararın ise ''afişte yer alan gözler ve kaşların terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ı çağrıştırdığı ve bu yolla örgüt propagandası yapıldığı'' gerekçesiyle olduğu kaydedildi.
internethaber