Sanatçılardan Kapatma Tepkisi
İftar çadırlarında verdikleri iftarlar, kapatma davasına delil olarak konulan sanatçılar isyan etti. İşte sanatçıların iftar-kapatma bağlantısına tepkileri.

Üsküdar Belediyesi'nin 1995'te attığı bir adım, kısa sürede bütün Türkiye'ye yayıldı. Meydanlara kurulan iftar çadırları Ramazan'ın vazgeçilmezleri arasına girdi.

Hangi partiden olursa olsun bütün belediyeler, geleneği sürdürdü. İftara yetişemeyen vatandaşlardan fakir fukaraya kadar toplumun her kesimi Ramazan çadırında bir araya geldi. Dayanışmaya Seda Sayan, Gülben Ergen, Safiye Soyman, Hülya Avşar, Mehmet Ali Erbil, Mahsun Kırmızıgül, Muazzez Ersoy, Bülent Ersoy, Alişan ve Gökhan Özen gibi pek çok ünlü de iştirak etti. İftarların maddî giderlerini karşılayan, vatandaşlarla oruç açan sanatçılar şimdi şaşkınlık içinde.

Kapatma davasına iftar çadırlarının gerekçe gösterilmesini anlamakta güçlük çekiyorlar. İmkânı olduğu müddetçe iftar vermeye devam edeceğini ifade eden Mahsun Kırmızıgül, "Böyle manevî bir durumu nasıl iktidar partisiyle ilişkilendirebilirler?" diye soruyor.

İftar çadırlarının AK Parti'den önce de kurulduğunu hatırlatan Mehmet Ali Erbil, "Böyle şeyler iktidara, şarta ve duruma göre yapılmaz." uyarısında bulunuyor. Seda Sayan, 'bu kadar güzel şeylerin bu tür şeylere alet edilmesini' ayıp karşılarken, Safiye Soyman'a göre iddia çok komik: "Ben ailemden böyle gördüm. AK Parti'yle ne ilgisi var?"

Türk sanat müziğinin ünlü isimlerinden Safiye Soyman, 10 yıldır iftar yemeği verdiğini söylerken, iftar çadırlarının kapatma davasına gerekçe gösterilmesinden büyük üzüntü duyduğunu söylüyor. İddiayı çok komik bulan sanatçı, "Ben yıllardır iftar çadırında yemek veriyorum. Ben ailemden bu şekilde gördüm. İftar açtırmak çok sevaptır. Bunun AK Parti'nin iktidar olmasıyla ne ilgisi olabilir?" diyor. Soyman, iftar yemeği verme gerekçesini 'Sevap olduğuna inandığım ve Allah katında değerli olduğu için." sözleriyle açıklıyor.

Ünlü sanatçı Mahsun Kırmızıgül de yıllardır iftar yemeği verdiğini ifade ederken, imkânı olduğu sürece bu tür organizasyonlara destek vereceğini vurguluyor. Kırmızıgül, "Böyle manevi bir durumu nasıl iktidar partisiyle ilişkilendirebilirler? Ben Allah'la arama bu tür küçük hesapları koymam. Bu, duyduğum en saçma şey." sözleriyle tepkisini dile getiriyor. Sanatçı Seda Sayan ise bu tür hayırların konuşulmasını yadırgadığını belirtiyor. Sanatçı, her yıl iftar yemeği vermeye devam edeceğini dile getiriyor. İftar çadırında yemek vermenin her insanın yapabileceği bir şey olduğunu söyleyen ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil de, "Böyle şeyler iktidara göre veya şarta, duruma göre yapılmaz." diyor. Bu tür etkinlikleri AK Parti iktidar olmadan çok önceleri yaptığını vurgulayan Erbil, imkanı olduğu sürece iftar yemeği vermeye devam edeceğini sözlerine ekliyor.

aktif haber