Gül'den Nevruz mesajı
20 Mart 2008 Perşembe 17:55
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Nevruz Bayramı nedeniyle mesaj yayınladı. İşte kutlama mesajı;


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Cumhuriyeti’nin, Nevruz’u, Balkanlardan Orta Asya’ya bütün komşu ülkelerin barış, refah ve demokrasi yolunda ilerlemesinin en önemli sembollerinden biri olarak gördüğünü belirterek, “Nevruz kültürünün bütün dünyada toplumların birbirine yaklaşmasının, hoşgörünün, sevginin ve barışın vesilesi olmasını temenni ediyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Nevruz Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, Nevruz’un, baharın müjdecisi, birlik, beraberlik ve kardeşliğin sembolü dünyanın en eski ve en zengin barış ve dostluk bayramı olduğunu kaydetti. Gül, “Nevruz. Yani yeni gün. Hayatın akışı içerisinde bireyin ve toplumun ruhunda oluşan tortuları, kırgınlıkları, hüzünleri arındırma günü. Her anlamda yeni gün" dedi.

Binlerce yıldır baharın vesile edilerek kutlandığı Nevruz’un her kültürle bağdaşabilen bir özelliğe sahip olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, Nevruz’un değişmeyen özünün ise birlik içinde hayatın her şeyini paylaşabilme iradesi olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, Nevruz’un, zaman olarak Kuzey yarım kürede kışın bitişine, toprağın uyanışına denk geldiğini hatırlatarak, mesajına şöyle devam etti:

“Nevruz bu yönüyle de yeniden doğuşu sembolize eder. Nevruzun coşkusu da, bu yeni günde, yeniden doğmak hissiyatından gelir. Binlerce yıldır Asya’nın steplerinden Balkanlara, Ortadoğudan Anadolu’ya kadar bir büyük coğrafyada yaşayanların; baharı, tabiatı, bereketi, temennileri, duaları birlikte büyütüp paylaşmalarının ve zenginleştirmelerinin adıdır Nevruz.

Bu coğrafyada yaşayan herkesin el ele kutladığı Nevruz, Türk dünyası bakımından bugün daha da anlamlıdır. Çünkü Türk dünyası, Türkiye Cumhuriyeti’nin gerçekleştirdiği atılımın ardından, uzun bir dönem süren soğuk kışın ardından baharla uyanan toprak gibi, bağımsızlıklarını kazanan ve gün geçtikçe kendi ayakları üzerinde durabilen yeni devletlerle bir bahar havası yaşamaktadır. Şimdi yaşanan problemler, dünle mukayese edildiğinde iyimser olmak için bütün şartların mevcut olduğu görülecektir. Bu yüzden günümüzde Nevruz, Türk dünyasında, harcanan emek ve zamanın boşa gitmediği, her alanda hamlelerin yaşandığı bir coşkuyla kutlanmaktadır."

internethaber