CHP tepkisini ortaya koydu
20 Mart 2008 Perşembe 20:59
Mustafa Özyürek, ortada dolaşan Anayasa değişiklik paketlerinin hiçbirinin geçerliliği olmadığını belirtti ve;


CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, ortada dolaşan Anayasa değişiklik paketlerinin hiçbirinin geçerliliği olmadığını belirterek, "Bu davayı etkisizleştirecek her türlü çözüme karşıyız" dedi.

CHP, AK Parti’nin, siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştırmaya yönelik Anayasa değişikliği girişimine tepkili. TBMM’de gazetecilerin sorularını cevaplayan Genel Başkan Yardımcısı Özyürek, AK Parti hakkında açılan kapatma davasını etkisizleştirecek her türlü çözüme karşı olduklarını ifade etti. ’Meclis’te çoğunluğum var, davanın işlemesini engelleyeceğim’ anlayışının, hukukun temel ilkeleriyle bağdaşmayacağını belirten Özyürek, bunun bir çoğunluk diktatöryasına nede olacağını savundu. Özyürek, "O nedenle biz buna kesinlikle karşıyız" dedi.

Ortada dolaşan Anayasa değişiklik paketleri bulunduğuna işaret eden Özyürek, bu paketlerin hepsinin, iktidarın yargıya güvenmediğini gösterdiğini ifade etti. Özyürek şunları söyledi: "İktidar sözcülerinin ifade ettiği gibi bu iddianame dayanaksız, çürük bir iddianameyse hazırlarlar savunmalarını, giderler Anayasa Mahkemesi’nden de sonucu alırlar. Bu paketlerin hiçbirinin geçerliliği yoktur. Eğer bu paketler işlerse, görüşülmekte olan bir dava düşürülürse Türkiye’de artık kuvvetler ayrılığından, hukukun üstünlüğü ilkesinden bahsedilemez. CHP olarak bu tip yanlış girişimlere dönük her türlü mücadelemizi demokratik çerçevede veririz. Konunu sonunda Anayasa Mahkemesi’ne de götürürüz."
internethaber