Deprem değil lodos vurdu
21 Mart 2008 Cuma 19:23
Konya’da, hızı zaman zaman saatte 110 kilometreye ulaşan şiddetli rüzgar, bölgeyi felce uğrattı.


Konya’da, hızı zaman zaman saatte 110 kilometreye ulaşan şiddetli rüzgar, bir caminin minaresini devirdi, bir ilköğretim okulunun çatısı uçarken, ağaçları kökünden söktü. Minare parçalarının isabet ettiği bir çocuk ile çatısı uçan okulun bahçesindeki iki kadın veli yaralandı.

Öğle saatlerinde başlayan şiddetli lodos fırtınası hayatı felç etti. Melikşah Mahallesi'ndeki Kırkbirevler Yeşil Cami’nin minaresi şiddetli düzgara dayanamayarak devrildi. Yıkılan minare şadırvan ile park halindeki 34 UG 0933 plakalı otomobil ile Abdullah Aymaz İlköğretim Okulu'na giden 8 öğrencinin bulunduğu Mustafa Öztürkler yönetimindeki 42 C 0433 plakalı servisin ön kaputu üzerine düştü. Minibüsteki öğrencilerden şans eseri ölen ya da yaralanan olmazken, minarenin kırılan parçaları yoldan geçen Çumralıoğlu İlköğretim Okulu 1’inci sınıf öğrencisi 7 yaşındaki Mustafa Kütük'ün yaralanmasına yol açtı. Numune Hastanesi’ne kaldırılan, kolunda ve bacağında kırık olduğu belirlenen küçük çocuk tedavi altına alındı.

Minarenin altında kalan olabileceği ihtimaline karşın, sivil savunma ve itfaiye ekipleri enkazı kaldırdı. Servis şoförü Mustafa Öztürkler, yoldan geçerken minarenin devrildiğini fark ettiğini belirterek, “Son anda frene basarak durabildim” dedi. Minare devrildiği sırada yoldan geçtiğini belirten Birsen Güzel, “Minareden önce küçük taşlar düştü. Sonra da büyük bir gürültüyle devrildi. Son anda kaçarak kurtuldum” dedi. Olay sırasında camide olan cemaatten Musa Güneş ise, “Cuma namazı için camiye geldim. İçeri girerken minareden küçük parçalar koptu. İçeride 2 kişi daha vardı. Sonra büyük bir gürültüyle minare devrildi. Biz caminin içindeydik. Gürültü üzerine kendimizi dışarı attık” diye konuştu.

OKULUN ÇATISI UÇTU

Şiddetli rüzgar, Selçuklu İlçesi Yazır Mahallesi’ndeki TOKİ İlköğretim Okulu’nun sacdan yapılan çatısını da uçurdu. Olayda, okul bahçesinde bekleyen velilerden Gülay Altınsoy (37) ve Şirin Koçak (37) yaralandı. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altına alınan yaralıların sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğu öğrenildi. Olayın duyulmasının ardından öğrenci velileri okula akın etti. Okul yönetimi okulu tatil ederek, öğrencileri evlerine gönderdi. Çatının sac levhaları okul bahçesine ve çevresine saçılırken, öğrenciler, tehlikeye karşı rüzgarın estiği yönün tersinden duvardan atlatılarak dışarı çıkarıldı. Polisler de öğrencilere yardım etti.

Şiddetli lodos nedeniyle, kentin bir çok yerinde ağaçlar devrildi, reklam levhaları koptu, çok sayıda evin çatısı zarar gördü, bacalar yıkıldı. Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri rüzgarın hızının zaman zaman saatte 110 kilometreye kadar çıktığını açıkladı.
internethaber