İlhan Selçuk ve Doğu Perinçek'in Nevruz sabahı tutuklanmaları merak uyandırdı. Savcı tutuklama kararı vermek için neden nevruz sabahını bekledi? Perinçek'in sabahın köründe parti binasında ne işi vardı?
Selçuk, Perinçek ve Alemdaroğlu'nun Ergenekon kapsamında göz altına alınmaları pek çok kişi için sürpriz oldu. Sürprizin nedeni ismi geçen şahısların bu çeteyle ilişkisi olup olmadığından kaynaklanmıyor. Her üç kişinin de siyasal duruşu Ergenekon tablosu içine konumlandırılmalarına olanak verebilecek durumda.
Ancak savcının bu kişilerin göz altına alınması talimatı vermeye cesaret edip edemeyeceği pek çok çevrede merak konusuydu.
Peki savcıyı harekete geçiren neydi?
Bu sorunun cevabı tutklama emrinin Nevruz sabahı verilmesi olabilir. Çünkü Nevruz her yıl türkiye'nin yüreği ağızında beklediği bir gün.
En basit yorumuyla bir medya planlaması diye düşünülebilirdi. Ancak Doğu Perinçek'in sabahın 4 buçuğunda İşçi Partisi binasında ruhsatsız silahlarla yakalanması olası bir provokasyonun önüne geçilmiş olabileceğini akıllara getirdi.
Benim şahsi yorumum ise; Nevruz'un baharın habercisi olduğu, bu operasyonların da Türkiye için şefaf, özgür bir demokrasiyi müjdelediğidir.
iyibilgi