Kars eski Ağır Ceza Hakimi Gültekin Avcı'dan ezber bozacak açıklamalar: "Bugüne kadar gözaltına alınan tüm isimler, işin tortuları. Ergenekon'un lider kadrosunu 'görevdekiler' oluşturur." Dananın kuyruğunu kopartacak soru şu: Kim bu 'görevdekiler?'
Susurluk, Şemdinli ve Danıştay saldırısı olaylarına ışık tutan “Karanlık İlişkiler” adlı kitabı ile büyük fırtınalar kopartan Kars eski Ağır Ceza Hâkimi Gültekin Avcı, bugün yapılan göz altıların büyük resmin sadece küçük birer parçaları olduğunu iddia etti.
Kars Ağır Ceza hâkimliği döneminde yaptığı açıklamalar nedeniyle hakkında meslekten ihraç işlemiyle soruşturma açılan ve istifa ederek İzmir’de avukatlık bürosu açan Avcı, iyibilgi'ye yaptığı açıklamada Ergenekon örgütünün, devlet içindeki çete yapılanmalarından sadece bir tanesi olduğunu söyledi.
Avcı’nın asıl iddiası ise, Ergenekon’un tepe yönetimimin devlet görevlileri olduğu yönünde. Avcı'ya göre Ergenekon yapısı devlet içinde korunuyor. Devletin farklı birimlerinden, yürütülen operasyona sert tepkiler gelmesinin nedeni de bu.
Genelkurmay Cumhuriyeti kitabı nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı tarafından hakkında dava açılan Gültekin Avcı, Ergenekon’un Türkiye’deki kökenlerinin 1950’lere kadar uzandığını öne sürdü.
Ergenekon’un, NATO tarafından kurulan Gladio yapılanmalarının Türkiye’deki hücre evlerinden sadece bir tanesi olduğunu kaydeden Avcı, devlet içideki bir grubun bizzat bu yapıların yürütücüsü olduğu fikrinde.
BU İŞİN SONU NE OLUR?
Avcı’ya göre Ergenekon’un tümüyle deşifre edilmesi ve bağlantılı herkesin hapse atılması bile, bir anlam ifade etmiyor. Zira o da, tıpkı Emniyet İstihbarat eski Daire Başkanı Bülent Orakoğlu gibi, Ergenekon’un Gladio’nun hücrelerinden sadece biri olduğu fikrinde. Ama büyük hücrelerinden biri.
Avcı, Ergenekon türü oluşumların son bulması içi Genelkurmay bürokrasisinin tümüyle sivillerin denetimine açık olması gerektiğini söyledi.
iyibilgi