Cumhuriyet'ten alttan, üstten, yandan vurdu!

Türkiye Cumhuriyet gazetesinin bugünkü manşetine kilitlenmişti. İşte Cumhuriyet'in bugünkü tepkileri...22 Mart 2008 09:39 HABER3.com // Ergenekon soruşturması kapsamında sabah karşı evinden gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi Başyazarı ve İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk için Cumhuriyet Gazetesi sert tepki verdi.

İLK TEPKİ MANŞETTEN"Susturamayacaklar" manşeti atan Cumhuriyet, "Başyazarımız İlhan Selçuk, darbe dönemlerini çağrıştıran bir operasyonla gözaltına alındı" diye yazdı.

* * *

YASAL SÜREÇ BAŞLATILDI

Gazetenin sağ sütununda ise Kamuoyuna başlıklı bir duyuru yer aldı.

İşte duyurunun tam metni:

Gazetemiz Başyazarı ve İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk, Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından, evine yapılan baskınla, cuma günü sabaha karşı saat 04.30'da gözaltına alınmıştır.

Devletin kendisine 15 yıldır yakın koruma tahsis ettiği, ikametgâhı, çalıştığı yer ve tüm yaşamı toplumun bütün kesimlerince saydam olarak bilinen İlhan Selçuk'un 12 Mart ve 12 Eylül askeri darbe dönemlerini anımsatan bir yöntemle gözaltına alınmasının anlamını kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz.

AKP'nin kapatılması davası sonrasında, siyasi iktidar ve yandaşları tarafından bu davanın yörüngesinden çıkarılması çabası yoğun olarak sürmektedir.

Bu bağlamda, kamuoyunda "Ergenekon" operasyonu olarak bilinen ve uzun süredir devam etmekte olan soruşturmanın, AKP'nin kapatma davasıyla ilişkilendirilmesi ve Cumhuriyet gazetesinin bu yolla sindirilmek, susturulmak istenmesi oyununa alet olmayacağız.

İsmini Atatürk'ün verdiği Cumhuriyet gazetesi, kurulduğundan beri 84 yıldır demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti sistemini savunmaktadır.

Bu uğurda pek çok şehit vermiş ve birçok badire atlatmıştır.

Cumhuriyet gazetesi, demokratik hak ve özgürlüklerin ve laik Atatürk Cumhuriyeti'nin korunması mücadelesini sürdürecektir.

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi ve Başyazarı İlhan Seçuk'a uygulanan bu haksız gözaltı işlemine karşı gazetemiz tarafından derhal yargıç nezdinde hukuki işlemler başlatılmıştır.

Cumhuriyet
* * *

İLHAN SELÇUK YİNE KÖŞESİNDE

Cumhuriyet'in tepkisi bununla da sınır kalmadı.

İlhan Selçuk'un 1963 yılından bu yana hiç kapanmayan köşesi bugün de kapanmadı. Yine resmi, adı ve imzası köşesindeydi. Yalnızca tek farkla...

Bugün Cumhuriyet Gazetesi'nde İlhan Selçuk'un köşesi bembeyaz, bomboş...www.HABER3.COM