"Nerelisin?" "Uzaylıyım"

Dünyanın en şanslı bebeği uzayda doğacak...

22.03.2008 18:23
Dünya’nın en şanslı bebeği ‘Uzay’da doğacak. Uluslararası Uzay İstasyonu’nun bebeği için, Japonya, Kanada, ABD, Rusya ve Avrupa seferber oldu

İnsanoğlunun uzaydaki ilk yuvası olacak olan, yeryüzünden 350 kilometre yukarıdaki Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bir de bebek doğması planlanıyor! Toplam 53 milyar dolara mal olacak ve 2010’da tamamen bitmiş olacak istasyon, ilk uzay bebeğine ev sahipliği yapacak. 14 yıldır ABD’deki Merkezi Havacılık Hastanesi’nde çalışan Prof. Rostislav Beleda, bir kadının uzayda hamile kalabileceğini ve bebeğini UUİ’de doğurabileceğini açıkladı.

27.7 KM HIZDA DOĞACAK

Doğan ilk ‘uzaylı’ bebeğin doğum belgesinde de ‘doğum yeri’ olarak “Uzay” yazacak. Bu bebek büyüdüğü zaman nereli olduğunu soranlara “Uzaylıyım” diyebilecek. Tamamlandığında 1000 metreküp kapasiteli, saatte 27 bin 700 kilometre hızla giden ve Dünya etrafında 24 saatte 15.77 tur atabilen UUİ’ye katkıda bulunan ABD, Rusya, Japonya, Kanada ve 11 Avrupa ülkesi de bebeğin maliyetini karşılamak için bütçe oluşturuyor.

Mars’ta su varmış!

NASA tarafından yüksek çözünürlüklü kameralar tarafından çekilen görüntülerde, Mars’ın yüzeyinde buharlaşma sonucu oluşan tuz tavalarına benzeyen oluşumlar görülüyor. Bu tuz kalıntıları, bölgede daha önce su birikintisi olduğunu da kanıtladı. Bilim adamları bu birikintilerin, 3.5 veya 3.9 milyar yıl önce yeraltındaki suların yüzeye çıkması ve ardından buharlaşması ile oluştuğunu ifade etti.

Bumerang uzayda da geri dönüyor!

Bumerangın, yerçekimsiz ortamda da fırlatıldığı noktaya döndüğü anlaşıldı. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki Japon astronot Takao Doi, fırlattığı üç kollu bumerangın geri geldiğini gördü. Japon Uzay Kurumu sözcüsü, Doi’nin yaptığı deneyin Avustralya yerlilerinin icat ettiği söylenen bumerangın uzay şartlarında da kendi ekseni etrafında dönerek başlangıç noktasına döndüğünü gösterdiğini açıkladı. Uzayda bumerang deneyiyle ilgili görüntüler yakında kamuoyuna sunulacak.

Akşam