+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Perinçek kimdir; kimin adamıdır?

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Perinçek kimdir; kimin adamıdır? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Aranan Üye kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu Yer
  Karanlıklar
  Mesajlar
  1.905
  Tecrübe Puanı
  107374525

  turkey Perinçek kimdir; kimin adamıdır?

  Perinçek kimdir; kimin adamıdır?  İlhan Selçuk ve Kemal Alemdaroğlu ile gözaltına alınmaları olay olan Perinçek'in, kimi zaman Ergenkoncularla kimi zaman da Öcalan'la sarmaş dolaş resimleri yayınlandı.


  Perinçek denildiği zaman Türkiye'de yeri geldi CIA Ajanı dendi, yeri geldi PKK işbirlikçisi dendi son zamanlarda MHP''den daha milliyetçi bir çizgi izleyerek herkesi şaşırtan bir milliyetçi - sosyalist profili çizen ; fakat söylemleriyle herkese pembe gülücükler saçan bir çizgiye sahip bir politikacı. Onda değişmeyen tek şey her zaman herkesi şaşırtması...

  Perinçek'in kısa bir yaşam öyküsü ve siyasi geçmişi

  Doğu Perinçek (d. 17 Haziran 1942, Gaziantep, Türkiye), Türk siyasi parti başkanı ve hukuk doktoru.

  Yargıtay Başsavcı Yardımcılığı ve dört dönem milletvekillik görevlerinde bulunan, Erzincan Kemaliyeli Sadık Perinçek ve Malatya Darendeli Lebibe Perinçek'in oğlu olan Doğu Perinçek, babasının yedeksubaylık görevi yaptığı sırada Gaziantep'te doğdu.

  1968′de Fikir Kulüpleri Federasyonu (Dev-Genç) Genel Başkanlığı yaptı. 1968 gençlik hareketleri sırasında üniversite işgallerinde gençlik hareketinin “resmi” ve “fiili” önderiydi. Arkadaşlarıyla birlikte 1968′de Aydınlık dergisini yayınladı. İşçi-Köylü gazetesini 1969′da yayınlamaya başladı. 21 Mayıs 1969 tarihinde arkadaşlarıyla birlikte yasadışı Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi’ni (TİİKP) kurdu. 12 Mart 1971 askeri darbesinden sonra arandı. Şehirlerde ve Söke yakınlarında, Beşparmak dağlarında faaliyetlerde bulundu. Mayıs 1972′de Ankara’da yakalandı. TCK 141. maddeden iki ayrı davada, hapisanede isyana önderlik iddiasıyla ve mahkemeye hakaretten dört ayrı davada yargılandı. 20 yıl hapis cezasına hükmedildi. Temmuz 1974′te genel afla serbest oldu.

  1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda Türkiye’yi işgalci olarak niteledi. Ve bu yönde yayın ve eylemler yaptı.

  12 Eylül öncesi dönemde Aydınlık gazetesinde yayınladığı ülkücü isimler birkaç gün sonra sol örgütler tarafından infaz edildi. Bu nedenle milliyetçi camia Perinçek’i hiç unutmadı.

  12 Eylül 1980 darbesinden sonra tutuklandı, önce 12 yıla, sonra 8 yıla mahkum edildi. Mart 1985′te serbest kaldı.

  1987′de haftalık 2000′e Doğru dergisinin yayınlanmasına önderlik etti. Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazarı oldu. Bu dergiye röportaj yapmak için 1989 Ekim ve 1991 Nisan’ında bölücü terör örgütü PKK’nın Bekaa’daki kampına giderek bölücübaşı Abdullah Öcalan’la röportajlar yaptı. Bölücübaşı Öcalan’ın elinden Bekaa Kampı’nda gül alacak kadar samimi fotoğrafları hala hafızalardaki yerini koruyor.

  Sahibi olduğu 2000′e Doğru dergisinde ordu aleyhine hazırladığı kapaklarla güvenlik güçlerinin terörle mücadelesine sık sık balta vurdu. O zamanki adı Özel Harp Dairesi olan şimdiki adıyla Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın aleyhine yönelik yayınları ile askerlerin tepkisini çekti.

  10 Nisan 1990′da “Sansür Sürgün Kararnamesi”nin çıkarılmasıyla hakkında tutuklama kararı verildi. Temmuzda teslim oldu, Diyarbakır Cezaevi’nde üç ay tutuklu kaldı.

  1991 yılında TCK 141. maddesinin kaldırılmasıyla siyasal haklarına kavuştu ve Temmuz ayında Sosyalist Parti 2. Büyük Kongresi’nde Genel Başkanlığına seçildi. Temmuz 1992′de Sosyalist Parti’nin Anayasa Mahkemesi’nce kapatılması üzerine kurulan İşçi Partisi’ne Genel Başkan seçildi.

  1998 yılı Eylül ayının 24. günü, gözaltına alındı. Terör örgütü PKK’ya silah ve para yardımı yapmakla suçlandı. 1991 seçimlerinde TRT’de yapılan Liderler Açık Oturumu’nda yaptığı konuşma nedeniyle Terörle Mücadele Yasası 8. maddeye dayanılarak verilen 14 ay hapis yattı. Perinçek, 8 Ağustos 1999′a kadar 10 ay 10 gün Haymana Cezaevi’nde kaldı.

  Geçmiş yıllar İslam hakkındaki söylemi ve yayınladığı eserlerle toplumun tepkisini çeken Perinçek, son yıllarda “Misyonerlik artıyor din elden gidiyor” diyecek kadar değişim yaşadı. Ulusalcı eylem ve hareketlerin ön safındaydı. 2002 yılında Kızılelma Koalisyonu olara bilinen birlikteliğin önderliğini yaptı. Ergenekon Operasyonu kapsamında tutuklanan emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün Perinçek’in oğlu Mehmet Perinçek ile temas kurarak Kızılelma Koalisyonu’nu kurduğu öne sürüldü.

  Ergenekon Operasyonu’nun başlaması ile birlikte sık sık basın toplantısı düzenleyerek böyle bir yapılanmanın olmadığını söyleme gereği duydu. Tutuklanan emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile birlikte Cumhuriyet gazetesinin satın alınması girişimlerinde bulunduğu iddia edildi.

  Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu, gazeteci Şule Perinçek ile evli olan Perinçek’in Zeynep, Kiraz, Mehmet ve Sadık Can isminde dört çocuğu var.
  PERİNÇEK’İN 2000′E DOĞRU DERGİSİNDEN BİRKAÇ BAŞLIK
  2000′e Doğru Dergisi PKK’nın yayın organı mıydı?

  Öyle olmadığını söyleyeceksiniz.
  Peki neden PKK’nın ‘psikolojik harp merkezi’ gibi çalıştınız?

  Sadece soruyoruz: 2000′e Doğru Dergisi’nde bu haberleri neden yaptınız?

  -Türk askerleri Cudi de kimyasal silah kullanıyor (23.Temmuz 1989)

  -PKK ordulaşıyor: Doktor Baran, komando taburuna meydan okuyor: “Gelin buradayız” diyor. Karakol komutanı erzaklarını PKK ile paylaşıyor.(6 Ağustos 1989)

  -”Dağlarda Gerilla barınmayasın” diye Ordu, orman yakıyor (3 Eylül 1989)

  -Öldürülen PKK gerillaları efsaneleşiyor, kimse öldüklerine inanmıyor. ( 24 Eylül 1989)

  -PKK kamp komutanları anlatıyor: Hedefimiz çocuklar değil (3 Aralık 1989)

  -Nusaybin’de Kürt intifadası ( 18 Mart 1990)

  -Gerillalar Onbaşı’yı dağa kaldırdı (1 Nisan 1990)

  -Hakkari’nin küçük generalleri ( 21 Mayıs 1990)

  Bu haberlerin yanı sıra 2000′e Doğru’da, Abdullah Öcalan tıpkı Atatürk’ün Kocatepe’deki fotoğrafına benzetilerek dağda çekilmiş fotoğrafına yer verildi.(22 Ekim 1989)

  Ayrıca bugün medyanın gündeminde olan PKK’lı Yücel Halis cezaevinde olduğu 1991 yılında, 2000′e Doğru aracılığıyla dağdaki teröristlere mesajlar gönderdi. ( 1 Eylül 1991)

  Uzatmayalım bu durum 20 Ekim 1991 seçimleri öncesine kadar devam etti.

  Dergi o dönem Kürtlerin partisi HEP ile ittifak yapabilmek için kolları sıvadı ve haber yapmaya başladı:

  -Taban birlik istiyor (25 Ağustos 1991) vs.ZAMAN - samanyoluhaber

  21 Mart 2008 tarihinde Haber Servisi tarafından · Türkiye başlığı altında yayımlandı.

  2000'li yıllarla beraber Doğu Perinçek, büyük bir değişim göstererk ulusalcı, milliyetçi bir çizgide yer almaya başladı.1980 öncesi her zaman karşı karşıya geldikleri milliyetçi - devletçi görüşlerle kolkola girerek ülke savunmasına geçti.

  Perinçek için söylenen ajanlık suçlamaları bu değişimle daha fazla gün yüzüne çıkmaya başladı. Kendisi ise bu söylemlere 'ben devletimin adamıyım' söylemiyle karşılık verdi.

  Son günler aslında Perinçek'in nasıl bir siyasi kimliğe ve kimlere hizmet ettiği sorularına cevap niteliğinde.
  Perinçek ve PKK

  Perinçek, 1989 Ekim ayında ve 1991 Nisan ayında Abdullah Öcalan ile iki kez görüştü. Perinçek, o zaman İP Genel Başkanı değil, 2000’e Doğru dergisinin Genel Yayın Yönetmeni idi. Türkiye’nin hemen hemen bütün önde gelen gazetecileri, Güneri Cıvaoğlu, Fatih Altaylı, Hasan Cemal, Mehmet Ali Birand, Cengiz Çandar ve diğerleri de, Apo ile görüşmeler yaptılar. En son MİT Müsteşarı Emre Taner’in Apo ile görüşmesi basına yansıdı (Hürriyet, ….2005).

  Perinçek, Apo ile niçin görüştü?

  Perinçek’in amacı, Batı devletlerinin, özellikle ABD’nin Körfez Savaşı öncesi ve başlangıcında, Kürt sorununa müdahale zeminlerini daraltmaktı. Nitekim görüşme bu eksen üzerinde cereyan etmiştir. Görüşmeden sonra yayınlanan çeşitli yazılarda “Apo Perinçekçi olmuş” yorumları yapıldı. Apo’nun bu görüşmelerdeki vurguları şöyleydi: Bende Kürtlük aşkı yok. Türkiye’nin Aydınlanma hareketinin bir parçasıyız. Başlangıçta TC düşmanlığı yok. Bulgaristan’ın Türklere baskısı. Eski Genelkurmay Başkanı Üruğ’a suikast. Mustafa Kemal’in Kürtlere müracaatı. Avrupa bana tapulansa da... Amerika gitsin okyanusun ötesine. Tıpış tıpış Sevr’e yürüyorlar. Amerika varsa özgürlük olamaz. Sevr’in hortlatılmasında AT, Özal ve diğerler var. Evet Keloğlan’la birleşeceğiz, Özgürlüğe sarılan Türkiye özlem. Birliği devrimle gerçekleştirmek vb.

  Özetle Perinçek, ABD’nin Yeni Dünya Düzeni projesiyle bölgemizde milliyetleri ve mezhepleri birbirine düşürmek istedikleri koşullarda, Türkiye’nin ve halkın birliğine hizmet eden bir çaba gösterdi. Abdullah Öcalan, yakalandıktan sonra verdiği ifadede görüşmeyi şöyle özetledi: Perinçek, bize ABD’nin ve Avrupa’nın peşinden gitmeyin. Bu yoldan bir yere varamazsınız. PKK’yi dağıtın, Türkiye’nin bütünlüğü içinde yer alın telkinlerinde bulundu (Apo’nun ifadeleri ve Hürriyet, 18 Mart 1999).
  APO, Perinçek ile görüşmesini ise şu şekilde anlattı;

  “Sayın Doğu Perinçek de buraya geldi. İlk pratik politika önerim şu oldu. Dedim ki, bir devrim merkezi var, onun parlamenter sözcüsü ol. Bu güzel bir şey. Eğer bir parlamenter sözcüsü olsaydı, Kürt-Türk birlikteliği de çok iyi gelişebilirdi. Kim kardeşlik istemiyor. Bize ikide bir milliyetçi diyorsunuz. Seni kendi ülkesinde ve devrimin bir merkezinde milletvekili adayı önerecek kadar Enternasyonalizme yatkınlık gösteren bir hareket mi milliyetçidir, yoksa buna tenezzül etmeyen, kendini çok üstte gören bir anlayışın sahibi mi milliyetçidir? Ve ben fazla anlamlı bulamadım...Tenezzül etmediler.” (Gündem, 3 Mayıs 1993)  Apo'nun yaptığı açıklamalar kamuoyunu pek inandırmadı; çünkü fotoğraflarda verilen pozlar, gazeteci ve röportaj yapan iki kişi arasındaki ilişkiyi aşan pozlardı. Ayrıca önemli bir gelişme de fotoğrafları PKK çekmiş ve yine PKK tarafından MİT'e teslim edilmesiydi. Bu gerçekler bize Perinçek'in Apo tarafından bir süre savunulması daha sonra deşifre edildiğini gösteriyor.
  PKK ve Ergenekon arasında gidip gelen PERİNÇEK
  Perinçek'in son fotoğraflarında yanında APO ve PKK yoktu; fakat onlarla taban tabana zıt fikirlerle kurulduklarını ifade eden Ergenekon Çetesi lideri Muzaffer Tekin vardı.Perinçek'in bunlarla nasıl bir bağı olabilirdi? Şuan savcılıkta bulunan Perinçek bunları cevaplamakla meşguldür diye düşünüyoruz.

  Perinçek ve Tekin aynı karede
  Ergenekon terör örgütü kapsamında göz altına alınan İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek’in söz konusu operasyon kapsamında tutuklanan emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin ile birlikteliğini ortaya seren fotoğrafa ulaşıldı.
  FOTOĞRAFIN ÖYKÜSÜ

  Ergenekon terör örgütü üyesi emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin ile dün aynı örgüt operasyonu kapsamında gözaltına alınan Doğu Perinçek’in ortaya çıkan samimi görüntüleri Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesine karşı düzenlenen cumhuriyet mitinglerinde çekildi. 29 Nisan 2007 tahinde Çağlayan meydanında düzenlenen mitingde samimi pozlar veren Perinçek ile Tekin kahkaha atarak bir süre konuştular. Hatırlanacağı gibi bu mitingler, daha önce ortaya çıkan darbe planına ortam hazırlamak için yapılan planın parçası olarak adlandırılmıştı.

  PERİNÇEK TEKİN’İ SAVUNMUŞTU

  Daha önce Ergenekon’dan tutuklu bulunan Muzaffer Tekin’i tanıdığını belirtip onu savunan Doğu Perinçek’in ortaya çıkan görüntüleri ise İP Genel Başkanı’nın Ergenekon ile ilişkilerine ışık tutacak cinsten. Doğu Perinçek daha önce yaptığı açıklamalarda Danıştay’a ve Cumhuriyet gazetesine saldırılara ilişkin gözaltına alınıp tutuklanan Muzaffer Tekin’i tanıdığını belirterek, onun suçlu olamayacağını savunmuştu. (Vakit)
  Eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Alemdaroğlu ile yakın dostluğu da bilinen Perinçek'in yakın olduğu isimler, devlet yapısında onarılmayacak kötü izler bırakmış, devlet ile milleti karşı karşıya getirmeye çalışan kişiler olduğu gerçeğini de Perinçek'in kimlerle kimlere hizmet ettiğini de ortaya koymaktadır.

  Bu gerçekler Perinçek'in derin devlet ile olan bağlantısını açık bir şekilde ortaya koyarken, yıllardan beri devlet karşıtı olarak görülmesinin , Apo ile çekilen fotoğraflarının ortaya çıkmasının, aslında büyük bir düzmecenin parçası olduğu izlenimini vermkte; fakat bu bilinmezler Türkiye'sinde kimin neye ve kime hizmet ettğini anlamak ve bilmek zor olsa gerek. Birgün 'Abdullah Öcalan' için de aynı satırları yazmayacağıızın garantisi yoktur.
  KAYNAK:

 2. #2
  Chiaro Di Luna moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Bulunduğu Yer
  Gönül Bağı...
  Mesajlar
  1.368
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374515

  turkey Ce: Perinçek kimdir; kimin adamıdır?

  Benim bildiğim maocu...Bu perinçek...Geçmişte mao posterleriyle kızılyıldız bayraklarıyla yapardı gösterilerini...Şimdilerdeyse Atatürk ve Türk Bayrağı...İşine gelenci yani...İşin tuhaf tarafı Atatürkçü geçinenlerin bu adamın arkasında yanında bulunmaları...Gerçekten Atatürkçü olanlar Atatürk 'ü ve Bayrağı kendi çıkar ve amaçları uğruna kullananları dışlar...Ama görülüyor ki...İsimleri geçen bu zatlar Sözde ATATÜRKÇÜ...Yazık gerçekten yazık...

  Ha bide unutmadan sevgi insanı!!! bu perinçek...Eli silahlılara çicek veren çicek alan, doğağı seven, insanı seven,bir sevgi insanı....................ama ne yazıktır ki SÖZDE!!!....

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-26-2010, 13:20
 2. Poine kimdir, kim kimdir, kimin nesi, onun fesi
  By Poine in forum Tanişma Yerimiz
  Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 06-30-2010, 11:37
 3. Aylin Aslım - Beyoğlu Kimin Oğlu (Beyoğlu Kimin Oğlu Şarkı Sözü)
  By YüxєxєS in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-18-2009, 12:01
 4. PKK'dan Perinçek'e Teşekkür
  By mavidamla in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 08-04-2008, 18:26
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-19-2007, 16:05

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375