Simsar akaryakıt cezasına el atmış'Simsar'da tutuklanan Recep Özcan'ın Petrol Ofisin'ne kaçak akaryakıt cezası için Aydın Doğan'a giderek "yüzde 10 verin, Danıştay'da işinizi halledelim" teklifi götürdüğü ortaya çıktı.


Kamu ihalelerinde yolsuzluk ve futbolda şike iddialarıyla başlatılan Simsar operasyonu, kaçak akaryakıt kullandıkları tespit edildiği için cezaya çarptırılan şirketlere sıçradı. Futbol Federasyonu eski Disiplin Kurulu Başkan Vekili Recep Özcan'ın liderliğini yaptığı şebekenin, kaçak akaryakıttan ceza alan şirketlere “Cezanın yüzde 10'unu verin, Danıştay'da işinizi halledelim” teklifi götürdüğü ortaya çıktı.

Aralarında Aydın Doğan'ın sahibi olduğu Petrol Ofisi, BP ve OPET'in de yer aldığı 28 Akaryakıt dağıtım şirketi, 31 Ağustos 2006 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından kaçak akaryakıt sattıkları gerekçesiyle toplam 1 milyar 666 milyon 835 bin 180 YTL cezaya çarptırılmıştı.
TEKLİF MAHKEME DOSYASINDA
Operasyon kapsamında 9 kişiyle birlikte tutuklanan Recep Özcan ile oğlu Orkun Özcan'ın ceza alan şirketlerle irtibat kurarak, "Danıştay'da ve EPDK'da işinizi halledim" teklifini götürdükleri tespit edildi. Mahkeme dosyasında da yer alan iddiaya göre baba oğul Özcan'lar irtibat kurdukları şirketlerden aldıkları cezanın yüzde 10'u karşılığında cezalarını affettirme teklifi götürdükleri belirlendi.
28 ŞİRKET MERCEK ALTINDA
Bu gelişme üzerine kaçak akaryakıttan dolayı cezaya çarptırılan 28 şirket mercek altına alınırken, davanın görüleceği mahkemenin EPDK ile Danıştay'dan kaçak akaryakıttan dolayı cezaya çarptırılan şirketlerle ilgili dosyaları isteyeceği öğrenildi. Baba oğul Özcan'ların hangi şirketlerle temas kurduğu ve bu şirketlere ait dosyalara ne tür işlem yapıldığı belirlenmeye çalışılıyor. EPDK, kaçak akaryakıt kullandığı için Aydın Doğan'a ait Petrol Ofisi'ne 600 milyon YTL, Koç Holding iştiraklerinden olan OPET'e de 200 milyon YTL para cezası kesmişti.
DSİ VE GÜMRÜKLERE İNCELEME
Şebekenin Enerji Dağıtım İhaleleri ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki HES Santralleri konusunda da etkili oldukları belirlendi. 'HES Projeleri'yle ilgilinen firmalarla irtibat kuran şebekenin, firmaların DSİ'deki işlerini takip ettikleri, ihaleleri önceden haber verdikleri böylece menfaat temin ettikleri belirlendi. Mahkeme EPDK, DSİ ve Gümrüklerdeki işlemleri incelemeye aldı.

EPDK'nın ceza kestiği şirketler
EPDK'nın toplam 1,6 milyar YTL ceza kestiği 28 şirketin cezaları Simsar kapsamında yeniden incelenecek. Ceza kesilen şirketler şöyle: Petrol Ofisi A.Ş (POAŞ)
Opet Petrolcülük A.Ş (OPET)
Altınbaş Petrol Ticaret A.Ş (ALPET)
Turcas Petrol A.Ş (TURCAS)
Enerji Petrol Ürünleri Paz. A.Ş (ENERGY)
Aytemiz Akaryakıt Dağıtım ve Paz. A.Ş (AYTEMİZ)
Pet-Line Petrol Ürünleri Tic. A.Ş (PETLİNE)
Total Oil Türkiye A.Ş (TOTAL)
Turkuaz Petrol Ürünleri A.Ş (TURKUAZ)
Erk Petrol Yatırımlar A.Ş (ERK)
Termopet Akaryakıt Nak. ve Tic. (TERMOPET)
Bölünmez Petrolcülük A.Ş (M OİL)
GS Petrol Ürünleri Tic. AŞ (GS)
Ağpaş Petrol Ürünleri Dağıtım A.Ş (AĞPAŞ)
Opet Dış Tic. ve Akaryakıt A.Ş (SUNPET)
The Shell Company of Turkey (SHELL)
Balpet Petrol Ürünleri Taşımacılık A.Ş (BALPET)
Birleşik Petrol Anonim Şirketi (BİRLEŞİK)
BP Petrolleri Anonim Şirketi (BP)
Delta Petrol Ürünleri Tic. A.Ş (DELTA)
Starpet Garzan Akaryakıt Dağıtım Paz. A.Ş (STARPET)
Can Aslan Petrolcülük Sanayi A.Ş (EUROİL)
Siyam Petrolcülük A.Ş (SOİL)
Selahattin Kaleli Petrolcülük (KALELİ)
Yalçınkaya Petrol Ürünleri Pazarlama Yeni Şafak