24 Mart 2008 11:54
CHP genel başkanlığı için Deniz Baykal'a rakip olmaya hazırlanan Prof. Dr. Süheyl Batum, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında ilginç sözler sarf etti.
İstanbul Barosu'nun düzenlediği panelde konuşan Batum, Anayasa'ya göre sadece vatana ihanetten yargılanabilen Gül'e siyasi yasak getirileceğini iddia etti. İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezi'nin düzenlediği 'Anayasa Değişiklikleri ve Parlamentonun Rolü' konulu panele eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Süheyl Batum katıldı. Batum, soru-cevap bölümünde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın AK Parti'ye açtığı kapatma davasını değerlendirirken, Abdullah Gül'e hakaret içeren sözler sarf etti. Milletvekili ve cumhurbaşkanı olmak için gerekli şartları sıralayan Batum, sözlerini şöyle sürdürdü: "Varsayın ki cumhurbaşkanını seçtiniz. Seçtikten altı ay sonra anladınız ki bu adam 40 yaşında değilmiş, ne yapacağız? Anayasa boş. Peki bir öğrendik ki biz bunu laikliği korusun diye getirdik, meğer laikliğe aykırı bir çetenin lideriymiş, şimdi olduğu gibi, yani iddia edildiği gibi. Çetenin reisiymiş, peki ne yapacağız o zaman? Anayasa öngörmemiş. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı da diyor ki, 'Bak bu öngörülmemiş, bu adam düşürüldüğü zaman, sen Anayasa Mahkemesi, kararını ver bunun' diyor. Ya 'Böyle diyorlar' de kapat, ya de ki 'Bana ne kardeşim ben ilgilenmiyorum, yap anayasanda değişikliği' de; ya da sen bu maddelerden yola çıkarak de ki 'Evet haklıdır, öngörmemiştir ama bu, bu, bu gerekçelerle bunu da kabul ediyorum' de düşür, diyor."
Eski Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk ise cumhurbaşkanlığı seçiminin kırılma noktası olduğunu ifade ederken, Abdullah Gül'ün seçilmesini önlemeye çalıştığını dile getirdi. Türkiye'de zaman zaman antidemokratik uygulamaların görüldüğüne dikkat çeken Hüsamettin Cindoruk, "Ama bir başka ülkede, İran'da böyle bir toplantı yapabilir miydik? Ya da geçmişte diktatörlüklerin olduğu ülkelerde. Toplantı yaptık, düşüncelerimizi söyledik. İktidar partisini iyice fırçaladık. Yarın öbür gün buna benzer toplantıda dozumuzu artırabiliriz. Kötümser olmak gerekiyor. Aksiyonu çoğaltalım. Hareketi çoğaltalım." diye konuştu.
zaman