ESKİŞEHİR'de üniversiteli kız öğrencilerinin kaldığı 8 katlı apartın 4'üncü katında çıkan yangın paniğe neden oldu. Üst katlarda mahsur kalan kız öğrenciler pencere kenarlarına çıktı. 18 öğrenci ile mahsur kalanları kurtarmaya çalışan 10 polis dumandan etkilendi. Öğrenci ve polisler ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.
Kırmızıtoprak Mahallesi Ali Fuat Güven Caddesi'ndeki 8 katlı ‘Ilgaz Apart'ta saat 02.00 sıralarında semtteki elektriklerin kesilmesi nedeniyle bir odada kalan öğrencilerin yaktıları mum kanepeyi tutuşturdu. Bu nedenle yangın çıktı. 95 kız öğrencinin kaldığı binada çıkan yangında dumanlar üst katları sardı. Olay sırasında çoğu uyumakta olan öğrenciler panikle uynıp pencere ve balkonlara koştu. Bazı öğrenciler içeriden gelen dumandan korunmak için pencere kenarının dışına çıkınca düşme tehlikesi yaşadı.
Bölgeye çok sayıda polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. İlk gelen itfaiye aracında uzun merdivenin bulunmaması ve branda açılmaması nedeniyle çevrede bulunanlar görevillere tepki gösterdi. Yangın merdiveni olmayan binada pencere ve balkona çıkan kız öğrenciler sürekli olarak çığlık atarak yardım istedi. Gelen 52 metrelik merdivene sahip olan itfaiye aracı merdiveni açmadan polis ve itfaiye ekipleri girdikleri katlarda kapıları kırarak öğrencileri asasörle ve bine merdivenlerinden indirdi.
Kurtarma çalışmasına katılan Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Akdoğan ile birlikte 10 polis dumandan etkilendi. Kurtarılan öğrencilerden dumandan etkilenen 18 öğrenci ambulanslarla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Eskişehir Devlet ve Yunus Emre Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Dumandan etkilenen polislerden bazılarına ambulans içerisinde gerekli müdahaleleri yapılırken bazıları hastanelere kaldırıldı. Acil serviste gerekli tedavileri yapılan öğrenciler ve polisler taburcu edildi.
Yangın itfaiye ekipleri tarafından yapılan çalışmalar sonucunda söndürüldü. Üniversiteli öğrencilerden bazıları olayın şoku nedeniyle birbirlerine sarılarak ağladı, bazıları da cep telefonlarıyla durumu ailelerine bildirdi. Polisler dışarı çıkan öğrencilere üşümeleleri için montlarını verdi.
Emniyet Müdürlüğü ve itfaiye yetkilileri yangının çıkış nedenini araştırdıklarını bildirirken, olayı duyan yakın illerdeki öğrencilerin aileleri Eskişehir’e geldi.

hürriyet com tr