ÇANAKKALE'de düştüğü 147 metrelik 45 santim genişliğindeki sondaj çukurunun üçüncü metresinde şans eseri sıkışan 2.5 yaşındaki Arda Tuna, itfaiye ekiplerinin 3 saat süren çalışmasıyla kurtarıldı.
İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde röntgen teknisyeni olarak çalışan 37 yaşındaki İhsan Tuna, Uşak Devlet Hastanesi'nde kendisi gibi röntgen teknisyeni olarak çalışan eşi 34 yaşındaki Betül Tuna ve oğlu Arda Tuna ile birlikte, haftasonu tatili için Çanakkale'deki yakınlarını ziyarete gitti. Tuna çifti, dün yakınlarıyla birlikte Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait Çanakkale merkeze bağlı Güzelyalı Köyü'ne pikniğe gitti. Piknik alanında oynayan minik Arda, saat 18.30 sıralarında, basketbol sahası yanındaki üzeri açık bırakılan 147 metre derinliğindeki su sondaj çukuruna düştü. Minik Arda'nın sağ bacağı ölüm çukurunun 3'ncü metresinde, plastik sondaj borusu ile çukurun toprak duvarı arasında sıkıştı.
ANNE BABANIN FERYADI
Çocukları gözlerinin önünde kuyuya düşen Betül- İhsan Tuna çifti, çılgına döndü. Tuna çiftinin, feryatları yürekleri parçaladı. Yakınları, cep telefonuyla jandarma ve itfaiyeyi arayarak, yardım istedi. Çocuğun çukurdan çıkarılması için önce çevredeki piknikçiler seferber oldu. Ancak, başarılı olamayınca, olay yerine gelen itfaiye ve jandarma ekipleri devreye girdi. Bacaklarından bağlanıp çukura salınan ancak, genişliği 45 ile 30 santimetreye kadar düşen çukurda uzatılan yardım elleri minik Arda'ya bir türlü ulaşmadı.
OĞULLARINI MOTİVE ETTİLER
Henüz 2.5 yaşında olmasına karşın anne babasının kendisi ile kurduğu diyoloğa yetişkin gibi cevap veren minik Arda ağlayarak da olsa söz dinledi. Annesi Betül Tuna'nın “Bak oğlum. Annem. Dayın geldi. Sakın korkma seni şimdi kurtaracak. Yanına geliyor dayın. Kollarını yukarı doğru kaldır, dayın seni kurtaracak” diyerek çukura ayaklarından bağlı olarak salınan bir jandarma erine oğlunun elini uzatmasını istedi. Ancak, minik Arda, sıkıştığı bölümde kıpırdayamadığı için, denemesine rağmen bir türlü kendisine uzatılan yardım elini tutamadı.
YAŞAM TÜNELİ AÇILDI
Bunun üzerine, olaydan iki saat sonra İtfaiye Müdürü Olcay Runa, tarafından kepçe çağrıldı. Belediyeye ait kepçenin kazdığı çukurdan, minik Arda'nın bulunduğu bölüme tünel açıldı. Tünelde, kazma kürek yerine ellerini kullanıp minik Arda'ya ulaşan itfaiye çavuşu 45 yaşındaki Gürsel Üregen, çocuğun sağ bacağının plastik sondaj borusu ile toprak arasında sıkıştığını, sol bacağının ise başının hizasında olduğunu, bu nedenle küçük bir kıpırdanmada ya da toprak kaymasında, hemen 50 santimetre aşağısı suyla dolu olan çukurun derinliklerine düşebileceğini gördü.
Çavuş, acı içinde kavranan Arda'yı, güvenlik kemeriyle bağladı. Minik Arda, düştüğü çukurdan aşağıya sarkıtılan bir başka iple önce yukarıya çekildi. Bu sırada itfaiye çavuşu Gürsel Üregen çocuğun sıkışan bacağını kurtardı. Daha sonra çekilen ip yeniden aşağıya doğru bırakıldı. Talihsiz çocuk, kendisini sıkı sıkı tutan kahraman itfaiyeci Üregen tarafından yaşam tüneline, oradan da kepçenin kazdığı çukura çekilerek üç saat kaldığı ölüm deliğinden kurtarıldı. Arda, 112 Hızır Acil Servisi ambulansı ile Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları bölümünü bulunan Bahattin- Huriye Demircioğlu Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Arda'nın çekilen röntgenlerinde herhangi bir kırık yada eziğe rastlanmadı. Yaşadığı korku dolu saatlerin etkisi altında şoka girdiği belirlenen minik Arda'ya terapi uygulanmaya başlandığı belirtildi.
JANDARMA SORUŞTURMA BAŞLATTI
Jandarma, olayın ardından minik Arda'nın şans eseri ölümden döndüğü sondaj çukurunun kim tarafından açıldığını ve üzerinin güvenli bir şekilde örtülmediğini belirlemek için çalışma başlattı. Jandarma önce piknik alanının işletmecisi B.A.'ya ulaştı. İşletmeci B.A., ifadesinde, Çanakkale Orman İşletme Müdürlüğü'nde girdiği ihale sonucu piknik alanını işletmek üzere kiraladığını, bu çukurun da Orman İşletmesi tarafından açıldığını iddia etti. Jandarma, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü bildirdi.

hürriyet com tr