Her ilçeden bir çilekeş !

Ulusoy federasyonu tarafından, başlatılan 'Her ilçeden bir yürek' kampanyası krize dönüştü.Haluk Ulusoy federasyonu tarafından, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası için hayata geçirilen "Her ilçeden bir yürek" kampanyası, "Her ilçeden bir çilekeş" kampanyasına dönüştü. Futbol Federasyonu, maçların oynanacağı günlerde otel rezervasyonu yaptırmadığı ve boş oda kalmadığı için, Cenevre ve Basel’e gidecek olan iştirakçiler, federasyon tarafından kurulacak olan çadırlarda yatacak. Bu doğrultuda Cenevre ve Basel’in değişik semtlerine boş arazi üzerine yaklaşık 10’ar çadır kurulacak.

Hasan Doğan başkanlığındaki federasyon, maçların oynanacağı Cenevre ve Basel’deki tüm otellerle irtibata geçmesine karşın, maçlara olan aşırı ilgiden dolayı otellerde yer bulunamadı. Göreve geldikleri günden bu yana mesai saatlerinin önemli bölümünü bu kampanyadaki sorunların giderilmesi için harcayan Hasan Doğan başkanlığındaki Futbol Federasyonu, otel sorununu çadır formülü ile çözdü. Çadırlar büyük olasılıkla Türkiye’den götürülecek ve Kızılay’dan temin edilecek.

Gece uçuşu yasak

Bu çözümün dışında hiçbir formül bulunamaması, federasyon yönetiminin elini kolunu bağladı. İsviçre’de güvenlik nedeni ile gece uçuşunun yasak olması dolayısıyla iştirakçiler geceyi mecburen maçın oynanacağı şehirde geçirecek. Bulunan "çadır formülü" sonucunda iştirakçiler, park ya da açık havada yatmaktan kurtulacak. Gece uçuşunun yasak olması engelini ortadan kaldırmak için başta UEFA nezdinde olmak üzere pekçok girişimde bulunan Futbol Federasyonu, bu uğraşlardan henüz olumlu sonuç alamadı.

7 Haziran’da Cenevre’de oynanacak Portekiz maçı ve 11 Haziran’daki Basel’deki İsviçre maçı için 307’şer talihli, 15 Haziran’da yine Cenevre’deki Çek Cumhuriyeti maçı için de 309 olmak üzere toplam 923 iştirakçi İsviçre’ye götürülecek.

İsviçre’de çok mutlu ve huzurlu bir gün geçireceğini ümit eden 923 iştirakçi, çadır hayatı yaşadıktan sonra Türkiye’ye dönecek.

Harcama 3.3 milyon YTL

Futbol Federasyonu’nun büyük tanıtımlar sonucu hayata geçirdiği kampanya, inanılmaz ölçüde bir zararla sonuçlandı. Asgari 5 veya 6 milyon YTL SMS (kısa mesaj) geliri beklenmesine karşın, sadece 58 bin liralık gelir elde edildi. Buna karşın harcamaların 3.3 milyon YTL’yi bulacağı hesaplandı. Kampanya için yasa gereği Milli Piyango Genel Müdürlüğü’ne 800 bin YTL yatırıldı. Bu sorunlar karşısında kampanyadan vazgeçilme konusu gündeme geldi. Ancak böyle bir durum karşısında yatırılan 800 bin YTL’nin yanacağı öğrenildi. Kampanyadan vazgeçildiği taktirde iştirakçilerin astronomik tazminat davası açma hakkı doğacağı da hatırlatıldı.

Hasan Doğan ve yönetim kurulu, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu’na yaptıkları ziyaret sırasında kampanya ile ilgili sorunları da dile getirdiler. Çok şaşıran Başesgioğlu, eldeki imkanlar doğrultusunda gerekenin yapılmasını ve şartların zorlanmasını istedi.

Talihliler belirlendi!

18 Mart’ta noter huzurunda Milli Piyango İdaresi tarafından yapılan çekilişle belirlenen 923 iştirakçiye ayrıca posta ile de tebligat yapıldı. Pasaport ve vize işlemlerini bizzat kendileri yapacak olan iştirakçiler, Atatürk Havaalanı’ndan alınacak, maçın oynanacağı şehre götürülecek, çadır hayatından sonra karayolu yolculuğu yapılacak, Zürih’ten uçağa binilecek ve İstanbul’a tekrar dönülecek.

Kazananların tam listesi federasyonun resmi sitesi olan tff.org.tr’de de yayımlandı. Yine bu sitede iştirakçilere yasal uyarılar da hatırlatıldı. Bu yasal uyarıların başında da "Ödüller nakde çevrilemez ve devredilemez. Tüm yasal yükümlülükler, talihli sorumluluğundadır. Seyahat ikramiyesi Atatürk Havaalanı’ndan başlar ve biter" şeklinde maddeler yer aldı.
www.haber3.com