Pekin 2008 Olimpiyat meşalesi, dün protestolar eşliğinde Yunanistan’ın antik Olimpia kentinden yola çıktı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler’den bir grup ve Tibetli eylemciler, olimpiyatların insan hakları ihlalleriyle gündeme gelen Çin ’de yapılmasını protesto etti. Çin işgali altındaki Tibet’teki çatışmalar da boykot çağrılarını tetikledi.

Liderler boykot istemiyor

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin Başkanı Jacques Rogge ise Çin olimpiyatlarının boykot edilmesiyle ilgili çağrılara, "Büyük siyasi liderler boykot istemiyor. Bush boykot istemiyor, Sarkozy istemiyor, Brown da istemiyor" dedi. Almanya Başbakanı Merkel de, Tibet’teki olayların ardından boykotu desteklemediğini açıklamıştı.

AĞUSTOS ayında Pekin’de yapılacak olan 2008 Olimpiyatları’nı ateşleyecek olan meşale dün Yunanistan’ın tarihi Olimpia kasabasında düzenlenen törenle yakıldı. Tibetli eylemciler ve Sınır Tanımayan Gazeteciler’den bir grup, olimpiyatların insan hakları ihlalleriyle gündeme gelen Çin’de düzenlenmesini protesto etti.

Tören sırasında Çin Olimpiyat Komitesi Başkanı Liu Qi konuşma yaparken, Sınır Tanımayan Gazeteciler’den (RSF) bir grup bayrak açtı ve Pekin Olimpiyatları’nın boykot edilmesini istedi. Olimpiyat halkalarının kelepçe olarak resmedildiği bir bayrak açan gösterici, "İnsan haklarını ayaklar altına alan bu ülkeyi boykot edin" diye çağrıda bulundu. Diğer biri ise mikrofonu ele geçirmeye çalışarak "özgürlük, özgürlük" diye bağırdı. Tibetli göstericilerle, insan hakları eylemcileri kısa bir sürede tören alanından uzaklaştırıldı.

Gösteriler üzerine Yunanistan ve Çin devlet televizyonları, Olimpia’dan yaptıkları naklen yayını kesti. RSF ise devlet liderlerine yönelik, "Çin olimpiyatlarını boykot edin" çağrısı yaptı ve "Olimpik meşale kutsal ise insan hakları daha da kutsaldır. Dramatik insan haklarını ifşa etmeden Çin Hükümeti’nin barışın sembolü olan Olimpiyat meşalesini ele geçirmesine izin veremeyiz" dedi.

Olimpiyat ateşini yakma töreni öncesinde konuşan Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge, "Büyük devlet liderleri boykot istemiyor. Boykot için bir momentum sözkonusu değil. (ABD Başkanı) Bush, (Fransa Cumhurbaşkanı) Sarkozy, (İngiltere Başbakanı) Brown boykot istemiyor" dedi. Tibet ve diğer insan hakları ihlalleri konusunda Çin ile "sessiz diplomasi" yürüttüklerini belirten Rogge, olimpiyatların Pekin’e verilmesiyle bu ülkede yaşanan insan hakları sorunlarının da gündeme gelme fırsatı bulduğunu söyledi. Rogge, "Olimpiyat hazırlıklarının, insan hakları konusunda ilerleme sağladığına inanıyorum. Durum mükemmel mi? Tabi ki değil. Daha iyiye mi gitti? Ben ’evet’ diyorum. Bardağın yarısı dolu mu, boş mu? Ben ’yarı dolu’ diyorum" dedi.

Tayvan Devlet Başkanı seçilen Ma Ying-jeou, Tibet’teki durumun daha kötüye gitmesi halinde Pekin olimpiyatlarını boykot edebileceklerini söyledi. Büyük ülkeler ise boykot çağrılarına pek sıcak bakmıyor. Tibet’in Çin Yönetimi’ne karşı başlattığı ayaklanmanın 49’uncu yılı olan 10 Mart tarihinde bölgede yeni isyan patlak vermiş. Göstericiler, kanlı bir şekilde susturulurken resmi rakamlara göre 22 kişi, gayri resmi rakamlara göre ise 99 Tibetli ölmüştü.

Ateşi Hera’nın rahibesi yaktı

Antik Yunan’daki yüksek bir rahibeyi canlandıran aktris Maria Nafpliotou, Hera Tapınağı’nın önünde gün ışınlarından yararlanarak Olimpiyat ateşini yaktı. Organizatörler, kötü hava şartlarını göz önünde tutarak, meşalenin yanmaması ihtimaline karşı geçen cuma günü yakılmış ve kapalı alanda muhafaza edilen yedek bir meşale bulundurdular.

İpek Yolu’ndan Pekin’e

Dün Olimpia antik kentinde yakılan meşale, ayın 30’una kadar yunanistan’da 1528 km katedecek. 30 Mart’ta 1896 yılında ilk modern Olimpiyatların yapıldığı Atina’daki Kalimarmaro stadında Çinlilere teslim edilecek.

Olimpiyat meşalesi 130 gün ve 137 bin km sürecek yolculuğun ardından 8 Ağustos tarihinde Pekin’e ulaşacak. Beş kıtayı gezecek olan ateş, Çin’e tarihi ’İpek Yolu’nu takip ederek varacak.

Pekin 2008 Olimpiyatları’nın resmi sitesinde yer alan bilgiye göre Olimpiyat meşalesinin 3 Nisan’da İstanbul’da olması bekleniyor.

Meşale yolculuğunun en zorlu ayağının ise Mayıs ayında gerçekleşecek Tibet ve Everest Dağı olması bekleniyor. Protestoların hedefi olabilecek seyahat için şimdiden yoğun güvenlik planları yapılıyor.
hürriyet com tr