Gripin kızıyla evlendim

26 Mart 2008Prof. Dr. Hayreddin Karaman anılarını, "Bir Varmış, Bir Yokmuş" ismiyle kitaplaştırdı. Karaman'ın anılarından bir dönem yaşanan görücü usulü evililiklerle ilgili ilginç ayrıntılar da yer alıyor. İşte Karaman'ın başından geçen ilginç görücü usulü evlilik:

İŞTE GRİPİN KIZININ FOTOĞRAFLARI

İslam Hukuku Profesörü Hayreddin Karaman, çeşitli kereler evlenmeye kalktığını ancak İslam'a kendini verdikten sonra evlilik defterini kapattığını anlatıyor.

1953 yılında babasından bir mektup aldı. Babası, dostu Nurettin Efendi'nin kızını kendisine uygun gördüğünü haber veriyordu. Hatta söz bile kesilmişti. Karaman 'Ailem benim için iyi olanı seçmiştir' diyerek kabul etti. Çorum'a gittiği ilk fırsatta da müstakbel eşini görmek istedi.

Ancak müstakbel kayınpederinin karşı cins ile görüşme kıstasları çok katı olduğu için yaz boyunca kızıyla görüştürmez. Karaman'ın anlattığına göre gizli görüşemezlerdi, çünkü babanın duyması tehlikeli sonuçlar doğurabilirdi. Karaman çaresiz görmeyi ertesi yıla bırakır. Müstakbel kayınpederi Karaman'ı sürekli evine çağırıyor, ikramlarda bulunuyor ama kızı yine göstermiyordu.
Kızı canlı görmekten ümidini kesen Karaman, ilk Kur'an hocası da olan anneannesinden resmini istedi. "Ne yapar eder getiririm" dedi. Nitekim getirdi de ancak Karaman resmi görünce şok oldu: "Gerçekten onun resmi idi, ama elinde üzüm salkımı ile çekilmiş üç yaşındaki resmi!"
Torununun üzüntüsünü dert eden nine yolda yere atılmış bir kutu üzerinde resim görüyor ve acele ile Karaman'a getiriyor: "Hayri can, bir resim buldum, tıpkı o." Merakla resmi eline alan ne görsün: "Gripin kutusunun üstündeki başı ağrıyan bayan resmi değil mi! Kızayım mı ağlayayım mı bilemiyorum."

Karaman, evleneceği kızı önceden görmeyerek aslında bir kumar oynadığını belirtiyor ve ekliyor: "Allah'tan beğendim ve hep beğendim."

hurriyet