Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Başyazarı İlhan Selçuk, Ergenekon soruşturmasının geldiği aşamayı "mantık dışı" olarak niteledi.

Soruşturmanın basına "çarpıtılarak" sızdırılmasını eleştiren Selçuk, "Bu soruşturma siyasete alet edilmek isteniyor. Bende ’Türkiye’de laik orduyu ve bağımsız yargıyı tasfiye edecek bir operasyon mu’ kuşkusu doğdu" dedi. Her kesimdeki Atatürkçü güçlere demokrasi için bir araya gelme çağrısı yapan Selçuk, önceki gün kendisini ziyaret eden siyasi parti temsilcileri, gazeteciler ve akademisyenlere, şu değerlendirmelerde bulundu:

GİDİŞ DELİ SAÇMASI

Ergenekon soruşturmasının götürülmek istendiği nokta deli saçmasıdır. Hukuka saygı içinde kalmak istiyoruz. Yazık etmeyin, çete davası dediğimiz konuyu, siyasi emellere hizmet eder boyutlara getirmeyin. Avukatım, ’Selçuk’un alınma sebebini açıklayamıyoruz. İlhan Bey’in alınmasıyla ilgili gösterilen delillerin hiçbiri somut değil. Tam tersi gösterdikleri delillerde İlhan Selçuk çetenin amaçlarına engel olarak gösteriliyor. Davanın niteliği ya da bir çete varsa, bu örgüt başkalarını vurmak için kullanılıyor’ diyor. Telefonların dinlendiğini biliyordum. Gazeteye bomba atıldıktan sonra, telefonlarımızın dinlenmesini talep eden zaten biziz. Her gün İbrahim Yıldız’la, Alev Coşkun’la, Emre Kongar’la laflıyoruz. ’Bu memleket düzelir mi? Bunlar zaten adam olmaz. Bu gidişle ordu gelecek tepelerine binecek’ falan gibi laflar ediyoruz. ABD egemenliğindeki Türkiye’de, Amerikan yörüngesinde bir darbe olursa felaket olur. Afganistan’a asker yollanması konusuna siyasal iktidar evet diyor gibi, yeşil ışık yakıyor. Genelkurmay Başkanı ’Hayır’ diyor. Burada sivil-asker arasında bir çelişki olduğu anlaşılıyor. Laik ordu, eğer bir yerde ılımlı İslam devletine dönüştürülecek bir tasfiyeye uğrarsa Amerikan planlaması da uygulanmış olur. Çözüm şudur: AKP’nin ve Başbakan’ın bir an önce normale dönmesi ve muhalefetle uzlaşmasıdır.

MEDYA, GÜLEN’İNELİNDE

Medyada 2 gazete kár ediyor, diyorlar. Biri Hürriyet, biri de Cumhuriyet. Zarar ederek neden gazete çıkarılır? Çünkü artık medya, gazeteler, siyasette ve iş hayatında avantajlar sağlamak için bir araç olarak, zaman zaman da iktidara karşı bir şantaj aracı olarak kullanılıyor. Yani ellerinde gazetelerin bulunması işadamlarına avantaj sağlıyor. Cumhuriyet’in bu taraklarda bezi yok, patronu yok, çalışanların gazetesi. Ne var ki biz piyasanın gidişatına ayak uyduramadık. Cumhuriyet, bir işadamına satılacak, o iş adamı da Ankara’daki çıkarları için Cumhuriyet’i kullanacaktı. Gittikçe bozulan medya ortamında Cumhuriyet Gazetesi kendini korumaya çalışıyor. Medyanın önemli bölümü dincilerin, Fethullah’ın elinde. AKP’yi, Fethullah ve ABD’den ayrı düşünemeyiz. Fethullah ve Abdullah Gül arasından su sızmıyor. Türkiye’de, Amerika’nın desteklediği dinciler ağır basıyor. Ve demokrasiyi asıl tehdit eden bu. Laiklik olmadan demokrasi olmaz. Amaç sermayeyi dincileştirmek. Türkiye’de Atatürkçü işadamları arasında bir yakınlık, uzlaşma olmalı.

9 saat polis sorgusunda, 4.5 saat ise savcılık sorgusunda kaldım. İfade zaptı 73 sayfalık bir metindir.
hürriyet com tr