Göreve geldiğinden beri ilk kez KKTC’ye resmi ziyaret gerçekleştiren Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ı, eski muharipler ve Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri karşıladı. Kalabalık grup dakikalarca "Mustafa Kemal’in askerleriyiz", "Laikliğin kalesi yıkılmayacak" gibi sloganlar atınca, çok duygulanan Büyükanıt asker selamıyla teşekkür etti.

GENELKURMAY
Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, bu göreve geldikten sonra ilk kez resmen ziyaret ettiği KKTC’de büyük coşkuyla karşılandı. Ercan Havaalanı’nda Büyükanıt’ı karşılayan KKTC Muharip Dernekleri Birliği ve Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri, Ergenekon operasyonu ile asker arasında bağ kurulmasını kınayan sloganlar attılar. Ellerinde Türkiye ve KKTC bayrakları, Atatürk posterleri ile Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ı karşılayan yaklaşık 100 kişilik gruptan, dakikalarca, "Mustafa Kemal’in askerleriyiz; Askere uzanan eller kırılsın; Laikliğin kalesi yıkılmayacak; Türk’üz, güçlüyüz, Atatürkçüyüz; Gençlik-ordu el ele tam bağımsız Türkiye" sloganları yükseldi.

ASKER SELAMIYLA KARŞILIK VERDİ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, makam aracına binmeden, bu coşkulu sevgi gösterisine asker selamı ile karşılık verdi. Bu selam üzerine sloganlar daha güçlü şekilde yükseldi. Bunu gören Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, önce eliyle kalabalığa öpücük gönderdi, gözleri doldu. Orgeneral Büyükanıt, daha sonra kalabalığın yanına giderek bazılarıyla kucaklaştı ve "Hepinize çok teşekkür ederim. Sağolun, varolun" dedi. KKTC’ye eşi Filiz Büyükanıt ile birlikte gelen Büyükanıt’ı, Ercan Havaalanı’nda, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Kurttekin ve diğer ilgililer karşıladı. Büyükanıt’ın dün KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’la biraraya geldi.

KALICI BARIŞA KADAR KKTC’DEYİZ

Büyükanıt, Talat’la buluşmasında şunları söyledi: "KKTC’nin geleceğe emin adımlarla ilerlemesini istiyoruz. Hep kalıcı adil barıştan bahsediliyor. KKTC’yi yönetenler ve Türkiye’deki yetkililer, nasıl bir barışın adil ve kalıcı olduğunu şüphesiz biliyorlar, bundan şüphemiz yok. Ama bunun temin edilmesi lazım. Kıbrıs’ın güney kesiminin bunu iyi anlaması lazım. Türk askeri, Kıbrıs’ta barış için bulunuyor. Adil ve kalıcı barış sağlanana kadar bu kutsal görev devam edecek." Talat da, "TSK, KKTC’ye destek verirken, uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan güç ve desteğiyle bu görevi yerine getiriyor. Sizi aramızda görmek büyük bir mutluluk duyuyoruz. Biraz geç oldu ziyaretiniz ama güç olmadı" dedi.

BUGÜN MEHMETÇİK KÖYÜNE GİDECEK

Büyükanıt, dün KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Meclis Başkanı Fatma Erkenoğlu, KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Türkiye Büyükelçisi Türkekul Kurttekin ile de bir araya geldi. Büyükanıt, Boğaz Şehitliği’ni ziyaret etti. Büyükanıt, bugün de Karpaz bölgesindeki Mehmetçik Köyü’ne gidecek.

Buzları erittiler

GENELKURMAY BaşkanıOrg. Yaşar Büyükanıt’ın görev süresi sona ermeden adayı ziyareti, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile aralarındaki buzları erittiği yönünde yorumlandı. Büyükanıt ile Talat’ın arasını şu krizler ciddi biçimde açmıştı:

RAMAZAN KRİZİ Talat’ın, Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından (2005) adadaki komutanlar ile yaptığı Ramazan ve Kurban Bayramı kutlama kabullerini ayırması, Türk Silahlı Kuvvetleri ile arasındaki ilk kriz oldu.

LOKMACI KAVGASI En büyük kriz ise, Lokmacı Barikatı konusunda yaşandı. Talat, geçen yıl üst geçidin yıkılması emri verince, asker ile KKTC Cumhurbaşkanı arasında ’yetki’ tartışması yaşandı.

BAYRAK KRİZİ Ardından Mehmet Ali Talat’ın cumhurbaşkanı seçilmeden önce lideri olduğu iktidardaki CTP’nin olağan kongresinde bayrak ve İstiklal Marşı krizi çıktı.

Diğer taraftan Org. Yaşar Büyükanıt, ziyareti çerçevesinde görüştüğü eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a büyük ilgi gösterdi. Büyükanıt, hayatını Kıbrıs’a adadı. Denktaş’ı ziyaretten heyecan ve onur duyuyorum" dedi.

hürriyet com tr