ADAPAZARI Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) Meclis Toplantısı'na katılmak için bu kente gelen Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, dünyada en büyük teknolojinin Amerika Birleşik Devletleri'nde olduğunu belirterek, “Amerika ‘İnterneti kapatıyorum’ dese dünya durur. GSM onun attığı uydular sayesinde çalışıyor. Avrupalılar kendi internet ve GSM ağlarını kurmaya çalıştı ama başarılı olamadı” dedi.


Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, bugün Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Toplantısı'na katıldı. Dolar faizini belirleme hakkının Amerika'da olduğunu söyleyen Rahmi Koç, “Dünyada hem siyasal hem ekonomik anlamda farklı gelişmeler oluyor. Doların son 50 senenin en düşük noktasında ve petrol varilinin 111 dolara dayanıyor. Dolar faizini belirleme hakkı Amerika'da” dedi. En büyük teknolojilerin ABDde olduğunu söyleyen Koç, şunları söyledi:
“Amerika, ‘İnterneti kapatıyorum’ dese dünya durur. En büyük teknoloji ABD'de bulunuyor. GSM onun attığı uydular sayesinde çalışıyor. Avrupalılar kendi internet ve GSM ağlarını kurmaya çalıştılar ama başarılı olamadılar. Dünyanın en büyük reel piyasası onlarda. Dünyanın en güçlü ve teknik ordusu da onlarda. Avrupa birlik gibi gözüküyor ama daha kendi anayasalarını birlik üyelerinden geçiremediler. Bir orduları daha yok. NATO'ya dayanıyorlar. Her ülkenin dış politikası, bayrakları ayrı, lisanları ayrı, vergileri ayrı, aralarında İngilizce konuşarak anlaşıyorlar. Dolayısıyla Avrupa Birliği, tek ülke olarak hareket etmek için çok senelere muhtaç.”

‘ABD HAPŞIRIRSA DÜNYA NEZLE OLUR’

ABD'nin dünyanın en güçlü ülkesi olduğunu söyleyen Koç, “Bir laf vardır; Amerika hapşırsa dünya nezle olur. Bu laf boşuna söylenmemiş. ABD gripten yatıyor, bakalım dünyada daha neler olacak neler. Amerika nereden bakarsanız bakın dünyanın en güçlü ülkesi” dedi.

Basın mensuplarının Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeler ve bunların ekonomiye etkisiyle ilgili soruları üzerine Koç, “Özellikle ondan bahsetmedim. Çok hassas bir konu. Dolayısıyla hiç oraya girmeyelim. Biz dünyada dolaşalım daha rahat ederiz” dedi.

hürriyet com tr