Muğla´nın Yatağan İlçesi´nde, derste ayağa kalkan öğrencisine sinirlenen Türkçe öğretmeni Tansel K. (48) yumruklarını konuşturdu. Karnına yediği yumrukla nefes alamayan ve yere yığılan 13 yaşındaki öğrenci S. Y., hastanede tedaviye alındı. Soruşturma kapsamında, verdiği ifadenin ardından Kaymakamlık binasından koşarak kaçmaya çalışan öğretmen ise ``Çocuk yaramazlık yaptı. Biraz sert uyarmış olabilirim'' dedi.


Olay, dün (çarşamba) saat 11.00 sıralarında Yatağan´daki Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda meydana geldi. 6/A sınıfının dersine giren Türkçe öğretmeni Tansel K., iddiaya göre, konu anlattığı sırada öğrencisi S.Y.´nın ayağa kalktığını görünce küplere bindi. Önce öğrenciyi uyaran Türkçe öğretmeni, ardından yanına yaklaşıp karnına doğru sert bir yumruk vurdu. Nefessiz kalıp yere yığılan öğrenci, arkadaşlarının durumu okul müdürüne ve diğer öğretmenlere iletmesi üzerine otomobille Yatağan Devlet Hastanesi´ne götürülüp tedaviye alındı. Bu sırada, telaşlanan öğretmen de öğrencinin ailesiyle karşılaşmamak için hastaneye gitmeyip okulda kaldı. Tedaviye alınan baygın haldeki öğrencinin karın boşluğunda zedelenme olduğu tespit edildi. Öğrenci 6 saat hastanede kaldıktan sonra, darp edildiği yönündeki verilen raporla birlikte taburcu edildi.

ÖNCE KAFASINI TUTMUŞ SONRA YUMRUK ATMIŞ

Evine getirilen öğrenci S.Y., ``Bir ders önce yazılı sınavımız vardı, arkadaşıma kalemimi ödünç vermiştim. Türkçe dersinde kaleme ihtiyacım olunca ayağa kalkıp, iki masa ilerideki arkadaşımdan kalemi almak istedim. Öğretmenim dersi bırakıp önce beni itekledi, sol eli ile kafamı tutup sonra karnımın sağ tarafına yumruk attı. Nefessiz kaldım, daha sonra gözümü hastanede açtım. Başka bir şey hatırlamıyorum. Öğretmenimiz sürekli şiddet uyguluyordu, sınıftaki 21 akadaşımdan neredeyse dayak yemeyen kalmadı'' dedi.

AİLE ŞİKAYETÇİ OLDU

Anne Havva Y. ile ağabey Ali Y. ise Yatağan Cumhuriyet Savcılığı'na, polise ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne giderek şikayetçi oldu. Öğretmen hakkında idari ve yasal soruşturma başlatıldı. Okula gelen polisler inceleme yaptı. Emniyet müdürlüğüne götürülen öğretmen Tansel K. ile bazı öğrenci velilerinin de ifadeleri alındı.

OĞLUM ZATEN ÇELİMSİZ

Anne Havva Y., resmi şikayetlerini yaptıklarını ve öğretmenin mutlaka cezalandırılmasını istediklerini belirterek, ``Çocuğumu okula dayak yesin diye değil eğitim alsın diye gönderiyorum. Servet zaten çelimsiz, biraz da hastalıklarla boğuşarak büyüdü. Yumruğu yiyince nefessiz kalmış. Oğlum ya sınıfta ölüp kalsaydı, hastane yakın olmasaydı, bunun hesabını kim verecekti'' dedi.

ÖĞRETMEN DERSE DEVAM EDECEK

Öğretmen emniyetteki ifadesinin ardından, idari soruşturma kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Mehmet Yılmaz'a da yaklaşık iki saat ifade verdi. Öğretmenin suçlamaları kabul etmediğini belirten Yılmaz, ``Öğretmen hakkında idari ve yasal soruşturma başlattık. Soruşturma bitene kadar öğretmen derse girecek'' demekle yetindi.

PAZARDA KOVALAMACA

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ndeki (Kaymakamlık binası) ifadesinden sonra, gazetecileri görünce koşarak kaçmaya başlayan öğretmen, soruları yanıtsız bıraktı. Tansel K.'nın, Yatağan Pazarı içerisinde koşarak kaçmasını vatandaşlar, öğrenciler ve veliler şaşkınlıkla izledi. Bazı öğrenci ve velileri öğretmenin peşine takıldı. Bir ara arkasını dönüp, ``Beni öğrencilerimi çok severim yaramazlık yapınca uyarırım, çocuk da yaramazlık yaptı, biraz sert uyarmış olabilirim ama pişmanım'' diyen öğretmen, pazar yerinde kayıplara karıştı. Kovalamaca saniye saniye kameralara yansıdı.

hürriyet com tr