28 Mart 2008 10:18
Öncelikle yapılması gerekenler arasında Genelkurmay'ın bünyesinde mafya örgütü kurmak varmış.
Emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün sorgusunun önemli bir kısmını kendisinin, Tuncay Güney'in ve emekli Binbaşı Zekeriya Öztürk'ün evinden çıkan Ergenekon dokümanlarıyla ilgili sorular oluşturdu. Polis dokümanları tek tek okuyarak Veli Küçük'e ne anlama geldiğini ve nasıl eline geçtiğini sordu. Sorular ve bazılarına Küçük'ün verdiği yanıtlar şöyle:
Ergenekon üyesi değilim: Ergenekon isimli gizli bir örgütlenmenin olduğu, örgütün beş daire komutanlığı, iki daire başkanlığından oluştuğu, sadece Ergenekon başkanı tarafından bilinen 'Operasyon Dairesi Komutanlığı' altında bir yapılanmanın olduğu, amacının devleti ele geçirmek olduğu' yönündeki ifadelerin bulunduğu "21. Yüzyıl'da Kemalist Hareket' başlıklı iki sayfalık dokümanı kim yazdı? Ergenekon'un lideri kim? Ergenekon'a üye misiniz? Küçük'se bu yapılanmanın Tuncay Güney tarafından hazırlanmış olabileceğini söyledi. Ergenekon'a üye olmadığını savundu.
Gazete, TV sorusu: 'Cumhuriyet Gazetesi ile Ulusal TV'nin hisselerini elinde bulunduracak olan yeni bir anonim şirket kurulmalıdır' denilen doküman ne amaçla yazıldı, neden elinizde bulunduruyorsunuz? Küçük, dokümanın (Doğu Perinçek'in oğlu) Mehmet Perinçek tarafından verilmiş olabileceğini, ilgilenmediği için üzerinde düşünmediğini söyledi.
Klasik yanıt: 'MİT ve Medya Ajan Gazeteciler' dokümanı neden hazırlandı, neden evinizde bulunduruyorsunuz? Bu soruya 'Hatırlamıyorum' yanıtını verdi.
Postayla geldi: Evinizde bulunan 'Fabrikatör', 'Örtülü faaliyetler', 'Reaksiyon', 'Biyografi', 'Arenadaki sanat gladio sanatçılar', 'Şirket ve köstebek', 'Ermeni sorunu kilise devleti', 'Fundamentalist terör', 'Kanal 6 Analiz' başlıklı dokümanlar kim tarafından, neden hazırlandı? Küçük, bunların bir kısmını Tuncay Güney'in vermiş olabileceğini, bazılarının konferanslarda verildiğini, bazılarının postayla geldiğini söyledi.
Lümpen gençlik: 'Kemalist Model Ulusal Gençlik Hareketi Dinamik Ulusal Güç Birliği ve Kuvayı Milliye Cephesi' raporundaki lümpen gençlik ne tarz insanlardan oluşuyor, bunların örgütlenmesinde yapılan faaliyetler nedir, bu kapsamda eylem yapıldı mı? Bilgisi olmadığını söyledi.
Yeni bir mafya örgütü
Genelkurmay denetiminde mafia: Octobus (State Organized Crime) Mafia' isimli dokümanda yazılı '.. öncelikle yapılması gereken bir zamanlar Pentagon'un yaptığı gibi Genelkurmay'ın denetiminde yepyeni bir mafia örgütlenmesinin gerçekleştirilmesidir' ifadeleri, teorisyenin kim olduğu soruldu. Küçük, dokümanın bir konferansta kendisine verildiğini sandığını belirtip, içeriğini okumadığını söyledi.
Yine bilmiyorum: Tuncay Güney'den elde edilen 'Ergenekon Analiz Yeni Yapılanma', 'Lobi Çok Gizli', 'Birleşik Komün Girişim' gibi belgeler kim tarafından yazıldı? Herhangi birime sunulmakta mıdır? Küçük bilgisinin olmadığını söyledi.
Suikast notları: Evdeki aramalarda bulunan İstanbul'daki bir toplantıda Veli Küçük, Sedat Peker gibi isimlere suikast yapılacağı yönünde tutulan bilgi notu, çeşitli yerlerde görevli askerlerden gelen 'Sayın paşam arz ederim' başlıklı istihbari bilgi notları, bazı kişilerin PKK'lı olduğuna dair mektup, Ramazan Akyürek'in 2001 yılına ait sicil raporları, Muammer Karabulut 'Milli Güç Platformu Sözcüsü' imzalı bildiri, 1'den 94'e kadar numaralandırılmış çekler ve bunlara iliştirilmiş notlar ele geçirildi. Küçük'e tek tek sorularla bu notlar ve adı geçen kişileri tanıyıp tanımadığı soruldu. Küçük kendisine çeşitli zamanlarda bu tür mektup ve notların geldiğini ancak hepsini incelemediğini söyledi.
'Akyürek'i severim': Evinde sicil raporu bulunan 'Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'i tanıyor musunuz?' sorusuna Veli Küçük şöyle yanıt verdi: "Ramazan Akyürek benim sevdiğim bir meslektaşımdır... Fotokopisini getirdiler. Ben de dosyaya koymuşum.
'Faksla geldi': Atabeyler'le ilgili bilgilerin bulunduğu dokümanı kim, ne amaçla yazdı? Küçük, söz konusu mesajın şirketin faksına gönderildiğini söyledi.
Behiç Aşçı notu: Ajandasındaki avukat Behiç Aşçı'nın ölüm orucunu bitirmesiyle ilgili not soruldu. Küçük, Aşçı'nın ölmesi halinde örgütün eylem yapacağının söylenmesi üzerine not aldığını söyledi. 'Sedat'ın dosyası Yargıtay 6. Dairede', 'Ziya Bandırmalıoğlu duruşması' gibi notları konuşmalar sırasında aldığını söyledi.
Diğer sanıklarla ilişki: Küçük'e gazeteciler Vedat Yenerer, Güler Kömürcü, Ortodoks Kilisesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol'le telefon görüşmeleri soruldu. Küçük, günlük konular hakkında görüştüğünü söyledi.
Dink ifadesi: Avukat Kemal Kerinçsiz'le yaptıkları bir görüşme sorulunca, Dink'in öldürülmesiyle ilgili şikâyetle ilgili ifade vermesi gerektiğini konuştuklarını söyledi.
Susturucu ihtiyaç: Bir ajandadaki 'Susturuculu tabanca lazım, uzaktan kumandalı patlayıcı lazım, illegal faaliyetlerde kullanılan orjinal malzemeye ihtiyaç var' gibi notlar soruldu. Van İl Jandarma Komutanlığı döneminde not almış olabileceğini belirtti.
MİT belgesi: Evinde ele geçirilen 2 Şubat 1993 tarihli MİT tarafından Başbakanlığa hitaben yazılmış resmi belge ele geçirildi. Uğur Mumcu'yu CIA denetimindeki İsrail 'GANDA' birliklerinde eğitim gören altı kişilik bir timin öldürdüğünün anlatıldığı belgeyi hangi amaçlarla edindiği soruldu. Kocaeli Jandarma Komutanı olduğu dönemde, bölgesiyle ilgili olabileceği için kişiye özel gönderildiğini söyledi.
Uyuşturucu sorusu: Güney'in 'Hoştan'ın Veli Küçük ve JİTEM'in yaptığı uyuşturucu trafiğinde yer aldığı' yönündeki ifadesi soruldu. Bu ifadeleri Küçük, 'hayal mahsulü' diyerek cevapladı. Hoştan'la yaptığı diğer konuşmalar hatırlatılarak, 'Hoştan'ın en küçük bir mağduriyet ya da problemde derhal sizi aradığı, sizin de yardımcı olmaya çalıştığınız görülmektedir' denildi. Türk cumhuriyetlerindeki çevresinden istifade etmek için aramış olabileceğini söyledi.
Sabancı suikastı: Tuncay Güney'in Özdemir Sabancı suikastının imha edilmesi gerekip imha edilmeyen uyuşturucudan kaynaklandığı iddiası soruldu. Cinayeti Çatlı'nın azmettirdiği, Küçük'ün 'Yanlış yapıyorlar" diyerek tepki gösterdiği yönündeki iddialarla ilgili Küçük, "Hayal mahsulü" dedi.
'Emrettiğiniz yapılanma': Evindeki bir dosyada "Hatay ve İskenderun'da emrettiğiniz yapılanmanın ve organize milli refleks oluşturma çabalarımıza sessiz ve dikkatli şekilde devam edriyoruz" yazıyor. Küçük, görev gereği tanıdığı İskenderun'daki bir kişiden dosyanın geldiğini söyledi.
Çiftçi sorusu: Küçük'e Ergenekon'un öldürttüğü öne sürülen İzmirli İşadamı İbrahim Çiftçi'yi tanıyıp tanımadığı soruldu. Önce Çiftçi'yi tanımadığını söyleyen Küçük, ifadesinin devamında arkadaşlarının arkadaşı olarak tanıdığını anlattı.
Her taşın altından çıkan adam
Veli Küçük ismi yıllar boyunca derin devlet-mafya-siyaset üçgeninin ortasında anıldı. Susurluk Skandalı'nda adları geçen hemen herkesin ortak noktalarından biri, onunla bağlantılı olmalarıydı. Daha sonra 'Yeşil' kod adıyla bilinen JİTEM tetikçisi Mahmut Yıldırım'ın kullandığı telefonun onun üstüne kayıtlı olduğu ortaya çıktı. Susurluk Kazası'nda ölen Abdullah Çatlı ile son telefon görüşmelerinden birini yaptığı da savcılık incelemeleri sırasında belirlendi. Ayrıca Küçük'ün, hepsi de Susurluk Skandalı'nda adları geçen Sami Hoştan, Ömer Lütfi Topal, Haluk Kırcı gibi pek çok kişiyle telefon konuşmaları yaptığı öne sürülmüştü.
Adapazarı-İzmit-Sapanca üçgeni
Ancak Küçük ne TBMM Susurluk Komisyonu'na gitti, ne de skandalla ilgili olarak hakkında adli bir soruşturma açılabildi. Ancak savcılığın yaptığı suç duyurusu üzerine iddiaları araştırmak üzere üç generalden oluşan bir komisyon kuruldu. Onlar da herhangi bir suç unsuruna rastlamadı.
Küçük, Kocaeli İl Jandarma Alay Komutanı olduğu sırada 'Adapazarı-İzmit-Sapanca' üçgenindeki Kürt işadamlarına yönelik suikastlar meydana gelmişti.
1993 yılında Emekli Binbaşı Cem Ersever'in öldürülmesinin şüphelisi ise Veli Küçük'ün adamı olduğu söylenen 'Yeşil' yani Mahmut Yıldırım'dı. Yıllar sonra karanlık bağlantıları ortaya çıktı. Danıştay saldırısını gerçekleştiren Alparslan Arslan'ın Veli Küçük ile çekilmiş fotğrafları bulundu. Küçük bunları 'foto-montaj' diyerek açıkladı. Avukatı Erdal Doğan da Hrant Dink'in, öldürülmeden önce TCK 301. maddeden yargılandığı duruşmalarına Veli Küçük'ün gelmesiyle çok tedirgin olduğunu anlatmıştı. Ama o hiç konuşmadı, ta ki Ergenekon Operasyonu'nda gözaltına alınana kadar...
bugün