28 Mart 2008 09:42
Sadece 2. Dünya Savaşı'nda Nazi rejiminin Yahudilere yaptığını soykırım olarak tanıyan İsrail'de, ilk kez parlamento (Knesset) 1915 olaylarının 'Ermeni soykırımı' olarak kabul edilmesi önerisini gündemine aldı.
Knesset, önceki gün solcu Meretz Partisi'nin yeni lideri Haim Oron'un gündeme getirdiği önerinin tartışılmasını 12 oyla kabul etti. Hükümet de buna karşı çıkmadı.
Artık Knesset Hususi İşler Komitesi, meselenin, ya Oron'un istediği gibi Eğitim Komitesi'ne ya da Yisrael Beytuna (İsrail Evimiz) partisinden milletvekili Yosef Şagal'ın önerdiği gibi Dışilişkiler ve Savunma Komisyonu'na havalesine karar verecek. Dışilişkiler ve Savunma Komisyonu'nda görüşmeler gizli yapılıyor. "Knesset'e yakışan şey Fransız parlamentosu gibi Ermeni soykırımını tanımasıdır" diyen Oron, 1915 olaylarına ilişkin iddialara dair önerisini her 24 Nisan öncesi gündeme getiriyor. Ama bugüne dek öneriler görüşülmemişti.
Kadima'dan öneriye destek
Toplantıda hükümet adına bulunan Tarım Bakanı Şalom Simhon, önerinin komisyona yollanmasına itiraz etmedi. Simhon, Yahudi halkı için bu konunun çok hassas olduğunu belirtirken, yıllardır bu konunun Türkler ve Ermeniler arasında siyasi bir sorun olduğunu ve İsrail'in taraf olmak istemediğini söyledi. Öneriye, iktidardaki Kadima partisinin milletvekillerinden, İsrail-Ermeni Dostluk Derneği Başkanı Ze'ev Elkin destek verdi. Hükümetin ortağı, aşırı sağcı eğilimli İsrail Evimiz Partisi'nin vekili Yosef Şagal ise İsrail'in Ermeni iddialarını tanımasının Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkilere yansıyabileceğini, aynı zamanda Azerbaycan'da yaşayan binlerce Yahudi'nin de hayatını etkileyebileceğini kaydetti.