+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Nihat Hoca'dan siyasetçilere çağrı!

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Nihat Hoca'dan siyasetçilere çağrı! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  sefira
  Misafir

  Tanımlı Nihat Hoca'dan siyasetçilere çağrı!

  "Bazı dönemler vardır ki herkesin o dönemlerde eteklerindeki taşları yere döküp dillerini, kalplerini, ellerini temizlemeleri gerekir" diyen Prof. Dr. Hatipoğlu, şu çağrıyı yaptı.


  Elimizdeki taşı yavaşça yere koyalım!

  Bazı dönemler vardır ki herkesin o dönemlerde eteklerindeki taşları yere döküp dillerini, kalplerini, ellerini temizlemeleri gerekir. Birbirlerini arındırmaları, birbirlerine anlayış, sevgi sözcükleri fısıldamaları gerekir.

  Akil adamların, sağduyulu insanların, soğukkanlıların, maddi menfaat ve beklentileri unutturup; "Hadi gelin o kadar çok müşterekimiz var ki bari orada buluşalım. Ayrılığı ve gayrılığı bir başka mevsime erteletelim" demeleri gerekir.

  İlahiyatçısından bilim ad****** siyasetçisinden gazetecisine, esnafından memuruna, sanatçısından işçisine kadar herkese daha çok görev düştüğü zamanlardır bu zamanlar. Gül tohumu ekme, güvercin kanatlandırma, kırık kolu sarma, düşmek üzere olanı kucaklama, diğerini düşünme, diğerleşmek-diğerkamlık dönemidir bu dönemler. Frene basma, ayağı gazdan çekme zamanıdır bu zamanlar.

  Sakin bir şekilde; başkasından istediğimi başkası benden isteseydi verebilir miydim diye düşünme demleridir bu demler. Gülümsemek; sakin, güzel, ibretli, iğnelemeyen söz söylemek; efendice, nazikçe, güzelce davranmak; olabildiğince toleranslı ve sevecen davranmak anlarıdır böyle anlar.

  * * *

  Kendilerine ahlaki açıdan toplumu rehabilite etme görev ve misyonu verilmişlerin bu zamanlarda sevgi-kardeşlik-birlik-beraberlik sözcükleri terennüm edeceklerine ortalıkta görünmemeleri son derece düşündürücüdür. Öyle ya, hadi birbirimizi sevelim, kardeşliğimizi pekiştirelim dediklerinde belki yanlış bir cümle sarf ederler de iğreti durdukları, o makamlarda sırıttıkları ortaya çıkar. Ne kadar rahatsız edici değil mi? Bunu ileride daha çok konuşmak kaydıyla noktalayalım.

  Dilerseniz zor zamanlarda yapmamız gerekeni yapalım. İslam ahlak önderleri, manevi buhranların yaşandığı zamanlarda ahlaki kokuşmaya sebep olan hastalıkları sıralar ve haydi hep beraber kendimizle hesaplaşalım derlerdi. Biz de bugün maddi ve manevi bu hastalıklardan bir kısmını sıralayalım:

  1- Allah’tan başkasına tapmak, ona ortak tanımak.

  2- Yalan söylemek.

  3- Gıybette bulunmak. Arkadan çekiştirmek.

  4- Koğuculuk yapmak.

  5- Sövmek. Küfretmek. Çirkin söz söylemek.

  6- İnsanları ve yaratılmışları alaya almak.

  7- Başkasını çekememek, elindeki nimeti kıskanmak. Bu Yüce Allah’ın taksimine de rıza göstermemek anlamına gelir. Son zamanlarda toplumun her kesiminde sıkça rastlanan bir hezeyan haline gelmiştir bu hastalık... Kıskananlar, nimete engel olmak için rakip gördüklerine iftira atarlar. Bunun hesabını vereceklerini, hiç hesap etmezler. Halbuki hesap adamı olduklarını sanırlar!

  8- Başkasına lanet etmek.

  9- Kişileri eksikliklerinden, sıkıntılarından, problem veya yoksulluğundan dolayı ayıplamak. Son zamanlarda toplumun kültürlü olanlarının, hatta aydınların kendilerine göre daha az kültürlü olan halkı ayıplayıp küçük gördüklerine şahit oluyoruz.

  10- Yetim malı yemek. Zayıfların ellerindeki imkánları sömürmek.

  11- Boş yere münakaşa etmek. Lüzumsuz yere tartışmak.

  12- İnsanlara düşmanlıkla hareket etmek.

  13- İma ile insanları ayıplamak, kötülemek.

  14- Devletin ve halkın imkánlarını, makam ve mevkiini bahane ederek kendi yararına kullanmak. Devletin imkanlarıyla şahsi işini görmek, işçisini-memurunu özel işinde çalıştırmak.

  15- Ahlaken ve dinen çirkin olan sözleri yaygınlaştırmak.

  16- İnsanların kendilerine ait özel sırrını, gizlisini deşifre etmek.

  17- Başkasını mahcup etmek ve köşeye sıkıştırmak için tuzak kurma.

  18- Kişinin yüzüne karşı başka, arkasından başka türlü konuşarak ikiyüzlülük yapmak.

  19- Mevki ve makama kendi adamlarını getirmek suretiyle hakkın ve halkın hesabını değil, menfaatinin ve çevresinin geleceğini garanti etmeye çabalamak. Uzun yıllardır bürokraside bunun yaygınlaştığını üzülerek görüyoruz. Birilerinin, ellerindeki yetkiyi emri altındakilere baskı aracı olarak kullandığını gözlemliyoruz. Makamlar, görevler birer emanettir. Sorumluluktur. Vebaldir. Adam ve yandaş kayırma yeri değil o makamlar.

  20- Günah işleyene aracı olmak.

  21- Kötülüğe teşvik ederken, iyilikten sakındırmak.

  22- Kendini üstün görüp, başkasını yaptıklarını küçük görmek.

  23- Güçlü ve zalim olanın önünde eğilip bükülmek.

  24- İnsanlara beddua etmek.

  25- Hayvanlara eziyet etmek. Aç susuz bırakmak, hayvanları doğal hayattan mahrum bırakmak.

  26- Eşinin mahremlerini, gizliliklerini ortalığa yaymak

  27- Evlendikten sonra anne ve babayı ihmal etmek. Onlar sıkıntıdayken, geçim sıkıntısı çekerken lüks içinde yaşamak.

  28- Falcılık yapmak. Yıldızlar ve burçlardan gelecekle ilgili kehanetlerde bulunmak. İnsanların imanını, psikolojisini ve cebini sömürmek.

  29- Cincilik, büyücülük ve medyumluk yapmak.

  30- Ruh çağırma seanslarıyla insanları sömürme.

  Tabii ki hastalıklar bunlarla sınırlı değildir. Bugün ortaya çıkmış da değildir. Belli bir döneme fatura edilecek hastalıklar da değildir. Ama maalesef günden güne daha da belirgin hale gelmektedir. Bu kadarı bile toplumu zedelemeye yetmez mi?
  Hürriyet

 2. #2
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  Tanımlı Ce: Nihat Hoca'dan siyasetçilere çağrı!

  :alkisalkisalkis:


  Bu sözlere ne denilebilir...


  Kaç gündür haberler hep aynı ve gerildik ve bu yazıdan sonra insanlar durup düşünmeli nerden nereye gelindiğini ki dinimiz o kadar güzelki bunu saptıranlara aldırış etmeden yaşasak, ne olduğumuzu karşımızdakilerin kim olduğuna bir bakıp sonra ne yapacağımıza karar versek.

  Bir oyunun içine zorla çekiliyoruz ama unutmayalım ki bizden başka bize DOST YOK!!

 3. #3
  Onursal Üye hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu Yer
  ne yerde ne gökteyim bir garip alemde
  Mesajlar
  4.489
  Tecrübe Puanı
  107374695

  Tanımlı Ce: Nihat Hoca'dan siyasetçilere çağrı!

  Alıntı mavidamla´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
  :alkisalkisalkis:  Bu sözlere ne denilebilir...


  Kaç gündür haberler hep aynı ve gerildik ve bu yazıdan sonra insanlar durup düşünmeli nerden nereye gelindiğini ki dinimiz o kadar güzelki bunu saptıranlara aldırış etmeden yaşasak, ne olduğumuzu karşımızdakilerin kim olduğuna bir bakıp sonra ne yapacağımıza karar versek.


  Bir oyunun içine zorla çekiliyoruz ama unutmayalım ki bizden başka bize DOST YOK!!
  kesinlikle sana katılıyorum mavidamla bizim bizden başka dostumuz yok ve manevi ve dinidegerlerimize sahip cıkarsak bizi kimse yıkamaz biz bize yardım edecegiz bize bizden başka kimse el uzatmaz kaldırmak için düştügümüzde

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-12-2009, 11:20
 2. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 04-02-2009, 18:05
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-12-2008, 03:01
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-08-2008, 16:46
 5. Çağrı-Leman Sam(Çağrı Şarkı Sözü)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-14-2008, 16:38

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0