AİHM, Batı Trakya'da adında 'Türk' sözcüğü bulunduğu için mahkeme kararıyla kapatılan derneklerin yaptığı itirazı yerinde buldu.


Batı Trakya'da, adında "Türk" sözcüğü bulunduğu gerekçesiyle mahkeme kararıyla kapatılan "İskeçe Türk Birliği" ile "Rodop Türk Kadınları Kültür Derneği"nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) yaptığı itiraz başvurusunun lehte sonuçlanması, Türk Azınlık tarafından memnuniyetle karşılandı.
AİHM'nin kararıyla ilgili A.A muhabirine açıklama yapan İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, "Türk Azınlığın etnik kimlik konusunda verdiği 25 yıllık hukuk ve demokrasi mücadelesinin başarıyla sonuçlanmasından büyük mutluluk duyduğunu" söyledi.
Ahmetoğlu, Türk Azınlığın bu kararı 25 yıldır beklediğini belirterek, "Bu karar, Batı Trakya Türkleri için tarihi bir karardır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu kararının Batı Trakya Türk Toplumuna ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.
İskeçeli Türk avukat Orhan Hacıibram, "AİHM'nin bu kararından sonra, Batı Trakya'da kapatılan Türk Derneklerinin
yeniden faaliyete geçmelerinin ve Türk ismiyle yeni dernek kurmanın yasal yollarının açılabileceğini" belirtti.
Hacıibram, "Kararla ilgili henüz ayrıntılı bilgi elimize geçmedi. Ancak, AİHM'den yapılan açıklamaya göre, her iki davada haksız bulunan Yunan devleti, kapatılan Türk Derneklerinin Asliye Hukuk Mahkemesindeki kayıtlarının
silinmesini iptal etmek ve Türk ismiyle yeni kurulacak derneklerin tüzüklerini onaylamak durumundadır" diye konuştu.
Kurulduğu 1927 yılında bu yana yaklaşık 60 yıl yasal olarak faaliyetlerini sürdüren İskeçe Türk Birliği, 1986 yılında İskeçe valiliğinin "Batı Trakya'da Türk bulunmadığı" iddiasıyla açtığı dava sonucunda, İskeçe Mahkemesi
tarafından kapatılma kararı alınmıştı.
İskeçe Türk Birliği, yaklaşık 20 yıl süren iç hukuk mücadelesinin aleyhine sonuçlanmasının ardından 2005 yılında davayı AİHM'ye taşımıştı.
Öte yandan 2001 yılında kurulmak istenilen, ancak adında "Türk" sözcüğünün bulunması nedeniyle kuruluş izni verilmeyen "Rodop Türk Kadınları Kültür Derneği" de, alt mahkemelerin bu konudaki kararının 2005 yılında Yunanistan Yüksek Mahkemesi (Arios Pagos) tarafından onaylanmasının ardından davayı AİHM'ye götürmüştü.
Bu arada daha önce aynı gerekçelerle Rodop valiliği tarafından kapatılması istemiyle aleyhlerinde dava açılan Gümülcine Türk Gençler Birliği ile Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği ise uzun süren hukuk süreci sonucunda, alt mahkemenin dernekleri kapatma kararının 1988 yılında Yüksek Mahkeme tarafından da onaylanması üzerine, "Türk" deyimi bulunan tabelaları sökülmüş ve faaliyetleri durdurulmuştu.
hürriyet com tr