Yerli tatilcilere, en fazla indirim imkanının sunulduğu erken rezervasyonun birinci dönem satışlarında, son haftaya girildi.


Otel fiyatlarının haftalık değişebildiğine dikkat çeken tur operatörleri, tatilcileri belirtilen indirim oranı rakamlarından çok, otelin satış fiyatına dikkat etmeleri konusunda uyarıyor.

ETS Tur Yurt İçi Operasyon Müdürü Suat Özbek, erken rezervasyon indirimlerinin üç döneme ayrıldığını belirterek, en avantajlı indirim imkanını sunulduğu bu devrenin 7 Nisanda sona ereceğini söyledi.;

İlk döneme ilginin beklenenin çok üzerinde olduğunu, talepte geçen yıla oranla yüzde 20-25 arasında artış yaşandığını belirten Özbek, “Umduğumuzdan da çok iyi. Artık, Türk insanında tatilini önceden planlama ve erken rezervasyon alışkanlığı yerleşmeye başladı” dedi.

Özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarındaki otellere ilgi gösterildiğini anlatan Özbek, “Hatta, önceden Ege bölgesine talep Mayısta başlardı. Bu yıl, Ege için de talepler bu dönemde başladı” diye konuştu.

Özbek, kültür turları gibi turizm çeşitlerine ise erken rezervasyon döneminde fazla talep gelmediğini, çünkü müşterilerin bu turları farklı bir kategoride düşünerek, tura çıkacakları zaman başvurmayı tercih ettiklerini ifade etti.

İNDİRİM ORANINA DEĞİL, SATIŞ RAKAMINA DİKKAT...

ETS tur olarak ilk rezervasyon döneminde, kıyı bölgeleri ağırlıklı olmak üzere yaklaşık 300-350 otelde yüzde 30 indirim imkanı sunduklarını belirten Özbek, ancak bu dönemde bile otel fiyatlarının haftalık değişebildiğine dikkat çekti.

Özbek, satış rakamları iyi giden otellerin, dalgalı fiyat uygulaması yaparak oda fiyatlarını arttırdığını ifade ederek, şunları kaydetti:
“Tüketicilerin daha uygun ve indirimli olanaklardan yararlanabilmeleri için erken rezervasyonda da erken davranmaları gerekiyor. Çünkü, insanımız çoğunlukla erken rezervasyonun da sonunu bekliyor. Ama oteller satışları iyi gidince, bu dönemde bile fiyatlarına haftalık zam yapabiliyor.
Tatilcilere, istedikleri otellerde uygun fiyata yer bulabilmeleri için, erken rezervasyon döneminde de kararlarını çabuk vermelerini ve son dakikaya bırakmamalarını tavsiye ederiz” dedi.

Ayrıca, tüketicilerin rezervasyon yaptırırken, indirim oranı rakamlarından çok otelin indirimli satış fiyatına dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayan Özbek, “Önce otelin fiyatı yükseltilip, sonra ciddi indirim yapılmış gibi gösterilebiliyor. Müşterilerin rezervasyon yaptırmak istedikleri otelin diğer tur operatörlerindeki fiyatlarını öğrenmelerini ve o otelin geçen yılki fiyatlarına bakmalarını öneririm” diye konuştu.

Özbek, tatilcilerin erken rezervasyonu internet, telefon veya satış ofisleri aracılığıyla yapabileceğini bildirdi.
Erken rezervasyonun tatilcinin bütçesine sağlayacağı kolaylığa da değinen Özbek, “Örneğin 100 liralık bir oteli bu dönem 70'e alıyorlar. Ama dalgalı fiyat uygulaması ve yurt dışından geleceklerle oluşacak yüksek doluluklar nedeniyle, fiyatlar yükselecek ve örneğin otelin oda fiyatı 120-130 liraya kadar çıkacak. O nedenle erken rezervasyon yaptıranlar sadece yüzde 30 değil, yüzde 50'ye yaklaşan indirimler kazanmış oluyor” diye konuştu.

“İLGİ PATLAMASI...”

Jolly Tur Acentalar ve Satış Müdürü Murat Kuduzcu da erken rezervasyon dönemine 17 Martta başladıklarını ve satışların çok iyi gittiğini söyledi.

Tatilcilerin daha çok Akdeniz ve Ege bölgesindeki otellerde talep gösterdiğini belirten Kuduzcu, talebin geçen yıla oranla daha fazla olduğunu bildirdi.

Kuduzcu, “Erken rezervasyonla yerli turist de yabancı gibi fiyat avantajlarından yararlanmaya başladı. Bu nedenle, ilgi patlaması yaşanıyor. İç turizmde genişleme söz konusu. Korkumuz bu talebi ilerleyen aylarda karşılayamamak. Çünkü, bu yıl özellikle Rusya'dan çok ilgi bekleniyor ve eğer vatandaş, rezervasyon için sezonu beklerse yer bulmakta çok güçlük çekebilir” dedi.

Ciddi doluluk beklendiği için sezona yaklaşıldıkça otel fiyatlarının artacağına dikkat çeken Kuduzcu, geçen yıl son dakikada tatil kararı alanların, Nisanda otel rezervasyonunu yaptıran bir kişiye göre yüzde 50'ye varan fiyat farkı ödediğini hatırlattı.

Kuduzcu, vatandaşlara erken rezervasyon dönemindeki yüzde 30 indirimi değerlendirmelerini önerdiklerini kaydetti.
Erken rezervasyonun ikinci dönemi olan Nisanda indirim oranları yüzde 25, üçüncü dönemi Mayısta ise yüzde 20'ye düşecek.
hürriyet com tr