ABD’nin Kaliforniya eyaleti, 23 Nisan'ı Çocuk Bayramı olarak tanıdı. Geçen yıl Vali Schwarzenegger'in Ermeni soykırımının yıldönümü kabul edilen 24 Nisan'ı kapsayan 22-29 Nisan arasını "Ermeni Soykırımı'nı Anma Günleri" olarak ilan etmesi üzerine çok sevinen Ermeni lobisi şimdi şokta. Ruslar ise 2008'i 'Türk Yılı' ilan etti.


ABD’nin Kaliforniya eyaleti, 23 Nisan'ı Çocuk Bayramı olarak tanıdı. Eyalet senatosunda kabul edilen yeni yasaya göre her yıl Nisan ayının son haftası da eyalette çocuk haftası olarak ilan edildi. Nisan ayının son Cumartesi günü ise çocuk bayramı olarak kutlanacak.

Kaliforniya’da yaşayan Türkler, uzun yıllardan beri eyalet senatosunda, Ulusal Çocuk Bayramı 23 Nisan’ın tanınması konusunda yoğun lobi çalışması yapıyorlardı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Güney Kaliforniya Türk Dernekleri Başkanı Ahmet Atahan, "Bu 23 Nisan’ın tanınmasıdır. Çok küçük bir hareket gibi görünse de, bu gelişme Türklerin Amerikan siyasi arenasında bir uyanışıdır" dedi. Atahan, Kaliforniya eyaletinde Nisan ayı sonunda kutlanacak Çocuk Haftası etkinliklerinin 23 Nisan’dan yola çıkılarak düzenlendiğini ve bunu 23 Nisan’ın tanınması anlamına geldiğini söyledi.

ERMENİ LOBİSİ ŞOKTA

Geçtiğimiz yıl Kaliforniya Valisi Arnold Schwarzenegger'in, Ermeni soykırımın yıldönümü kabul edilen 24 Nisan'ı kapsayan 22-29 Nisan arasını "Ermeni Soykırımı'nı Anma Günleri" olarak ilan etmesinin ardından bu yıl eyalet senatosunun, Türkiye’de kutlanan 23 Nisan ulusal çocuk bayramından yola çıkarak, aynı tarihlerde eyalette çocuk haftası olarak ilan etmesi, özellikle bölgede etkili olan Ermeni lobisi tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

RUSLAR İSE 2008'İ TÜRK KÜLTÜR YILI İLAN ETTİ
Türk Kültür Yılı”, 8 Nisan’da Moskova’daki Uluslararası Müzik Evi’nde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın konseriyle başlayacak. St.Petersburg ile Kazan ve Soçi şehirlerinde devam edecek.
Etkinliklerin Moskova ayağında şef Emre Aracı, Rusya’nın dünyaca ünlü sanatçılarından Yury Bashmet’in orkestrası eşliğinde, “Bestekâr Sultanlar” başlıklı konserle sanatseverlerle buluşacak. Caz sanatçısı Ayşe Tütüncü de Moskova’da sahne alacak. Klarnette Hüsnü Şenlendirici, bağlamada İsmail Tunçbilek ve kanunda Aytaç Doğan’ın olduğu “Taksim Trio” ise Moskovalılara Türk ezgilerinin yer alacağı bir konser sunacak.

Moskova’da modern dans gösterisinin de sunulacağı etkinlik kapsamında Ara Güler’in de Rusya ve İstanbul’u konu alan fotoğraf sergisi açılacak. Yılın ikinci yarısında Türk çağdaş sanatının örneklerinin sunulacağı sergiye ev sahipliği yapacak olan Moskova’da “Edebiyat Günleri” ile konferans ve paneller düzenlenecek.

Ruslara Moskova’da Türk yemekleri de tattırılacak; etkinlikler, Moskova Film Festivali kapsamında da sürdürülecek.
hürriyet