Son günlerin hareketli para birimi dolar, bugün öğleden sonra yeniden yükselişe geçti.


Dolar, yabancılara yerlilerin de katılmasıyla önce bankalararası piyasada, arkasından da serbest piyasada 1.29 YTL'nin üzerine çıkarak 11 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.
Piyasadaki hareketi değerlendiren uzmanlar, özellikle yabancı tarafındaki hareketliliğe dikkat çekiyor. Hem yurtdışındaki bozulma hem de yurtiçinde artan risklerin yabancıların dolara olan talebini artırdığını belirten uzmanlar, böylece kurların 1.30 sınırına yaklaştığına dikkat çekiyor.
PAZARTESİ SENDROMU
Dolarda yaşanan yükselişin en önemli nedeni olarak pazartesi günü Anayasa Mahkemesi'nin vereceği karar gösteriliyor.
AlternatifBank Hazine Müdürü Ömer Gencal, pazartesi gününün riskini satın almak istemeyen yatırımcıların satışa geçtiğini ve bazı fonların pozisyon kapattığını belirtti.

YERLİ POZİSYON DEĞİŞTİRİYOR
Öte yandan şimdiye kadar dolarda yaşanan yükselişlerde satıcı olan ve piyasayı dengeleyen yerli yatırımcının da bu sefer daha farklı davrandığı görülüyor. Doların yükseleceği beklentisiyle yerli yatırımcının satışları azalırken, geçen haftaki rakamlar ise ortaya ilginç bir tablo koyuyor.
Merkez Bankası verilerine göre, Ak Parti hakkındaki kapatma davasının ardından 7-11 Mart haftasında yerli yatırımcılar dolar almaya başladı. Daha önce yükselişlerde satışa geçen yatırımcılar, söz konusu beş günde toplam 93 milyar 310 milyon dolar olan döviz tevdiat hesaplarını 94 milyar 653 milyon dolara yükseltti. Böylece bir haftada yerlilerin bankalardaki döviz tutarı 1 milyar 343 milyon dolar artış gösterdi.
Dolar son 7 ayın zirvesinde
Dolarda 1.21'li seviyelerden başlayan hareket, kuru 3 haftada 1.30 sınırına kadar taşıdı. Böylece aradan geçen dönemde dolardaki değer artışı yüzde 6.5'e dayandı.
Dolar bugünkü hareketiyle aynı zamanda 11 Eylül 2007'de bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

hürriyet