Teziç'in bankamatik vekilleri varmışSayıştay, eski YÖK Başkanı Teziç'in, başkanvekilleri Prof. Eşme ve Prof. Ertepınar'a, 4 yıl boyunca hukuksuz olarak maaş ödediğini tespit etti. Ödenen miktar faiziyle 400 bin YTL.Sayıştay Başkanlığı, YÖK eski Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in, yürütme kurulu oluşturulmadığı halde, 2 başkanvekiline kurul üyesiymiş gibi 4 yıl boyunca hukuksuz olarak maaş ödediğini tespit etti. Usulsüz maaş alan Prof. Dr. İsa Eşme ve Prof. Dr. Aybar Ertepınar, faiziyle birlikte toplam 400 bin YTL'yi geri ödeyecek.
TOPLANMAYAN KURUL İÇİN MAAŞ

Sayıştay Başkanlığı, YÖK'te Teziç dönemi kayıtlarını inceledi. Mercek altına alınan kayıtlarda, YÖK Yürütme Kurulu'nun 4 yıl boyunca hiç toplanmamasına rağmen iki YÖK Başkanvekiline, Yürütme Kurulu üyesi maaşı bağlandığını tespit etti. Sayıştay'ın soruşturması, Teziç'in Başkanvekilliğini yapan Prof. Dr. İsa Eşme ve Prof. Dr. Aybar Ertepınar'a 2547 sayılı YÖK Yasası'na aykırı olarak maaş bağlattığını ortaya çıkardı.

KANUNA AYKIRI ÖDEME

YÖK Yasası'na göre, başkanvekillerine maaş ödenmesi için Yürütme Kurulu'nun toplanması gerekiyor. Yürütme Kurulu üyeleri olan başkanvekillerinin maaşları Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen oranları aşmıyor. Erdoğan Teziç döneminde Yürütme Kurulu oluşturulmadığı için, 2 eski başkanvekiline 'kurul üyesi' olarak maaş ödenmesi YÖK Yasası'na aykırı.

MAAŞ TALİMATI TEZİÇ'TEN

Sayıştay, yasada yer almamasına rağmen başkanvekillerine neden 4 yıl boyunca maaş ödendiğini YÖK'e sordu. YÖK ise dönemin başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in yazılı talimatı doğrultusunda ödemelerin yapıldığını Sayıştay'a bildirdi. Böylece, Teziç'in özel talimatı ile Eşme ve Ertepınar'a 4 yıl boyunca usulsüz maaş ödendiği anlaşıldı.

Sayıştay'ın tespiti, YÖK eski başkanvekilleri Prof. Eşme ve Prof. Ertepınar'ı da zor durumda bıraktı. Soruşturmaların tamamlanması sonrasında, eski başkanvekilinin yasaya aykırı olarak aldıkları maaşları faiziyle geri ödemesi gerekecek. 4 bin YTL üzerinde maaş alan iki başkanvekilinin 4 yıl boyunca aldıkları ücretler iin faiziyle birlikte toplam 400 bin YTL'yi geçeği belirtiliyor.
Yeni Şafak