Baharla birlikte havaların ısınmasıyla teröristler yeniden patlayıcı madde ve mayın tuzaklarına yöneldi. Operasyonlarla köşeye sıkışan teröristlerin kurduğu tuzaklar, Mehmetçiğin dikkati sayesinde boşa çıkartılıyor. Son bir hafta içinde teröristlerin kurduğu 11 patlayıcı tuzağı güvenlik güçleri tarafından imha edildi. Irak'ın kuzeyinde Avaşin-Basyan bölgesinde tespit edilen ve Türkiye'ye karşı eylem hazırlığında olup sınırdan sızmaya çalışan 15 teröristi etkisiz hale getiren Mehmetçik, bölgedeki arazi arama taramalarına da hız verdi. İklim şartlarının değişmesiyle birlikte sığınaklarından çıkan teröristler, güvenlik güçlerine zarar vermek amacıyla bölgeye sürekli mayın tuzağı kuruyor.Terör örgütü pkk, son 1.5 yıldır kurduğu tuzaklarında amonyum nitrat kullanıyor. Büyük kentlerde düzenlediği bombalı saldırılarda kullandığı amonyum nitrat, bombanın tesirini arttırıyor ve daha büyük facialara neden oluyor. Teröristler, 1 Ocak-28 Mart tarihleri arasında araziye kurdukları 43 mayın tuzağında tam 1.5 ton amonyum nitrat kullandı.
Patlayıcı madde ve mayın tuzaklarına karşı dikkatli olan Mehmetçik ise teröristlerin hedeflerini boşa çıkartıyor. Son bir hafta içinde terör örgütü mensupları tarafından hazırlanan ve patlama gerçekleşmeden etkisiz hale getirilen patlayıcı madde sayısı 11 oldu. Patlama gerçekleşmeden etkisiz hale getirilen 11 olayda ele geçirilen patlayıcı madde cins ve miktarları ise şöyle: 2 kilo A-4 plastik patlayıcı, 1 gram C-4 plastik patlayıcı, 760 kilo amonyum potasyum nitrat, 3 adet anti personel mayını ve 1 adet tuzaklanmış mühimmat.
Terör örgütü mensupları tarafından hazırlanan ve patlatılan patlayıcı madde sayısı da 3 ayda 2 oldu.

TERÖRİSTLERİN SIĞINAKLARI CEPHANELİK

Terör örgütü, eylemlerinde kullanacağı malzemeleri mağaralarda saklıyor. Güvenlik güçlerinin tespit ettiği sığınaklarda, hayatta kalınması için gerekli her türlü materyal bulunuyor. Güç kaynağından muhtelif gıda maddesi ve yaşam malzemesine kadar her şey var. Özellikle mayın tuzaklarınının hazırlanması için gerekli patlayıcılar da mağaralarda sağlanıyor.
Son olarak Diyarbakır'ın Lice ilçesi dağlık arazi kesiminde güvenlik güçlerince yapılan arama ve tarama faaliyeti esnasında, terör örgütü mensuplarınca kullanılan bir sığınak içerisinde; 700 kilogram Amonyum Nitrat ele geçirilmişti. Genelkurmay Başkanlığı, gübrelerde kullanılan azot oranının bomba yapımında kullanıldığı için yüzde 34'ten Avrupa Birliği standardı olan yüzde 26-28'e indirilmesini istiyor.
Tarım Bakanlığı'nın ise gübredeki azot oranının düşürülmesine Türkiye'de toprağın yüzde 32-34 oranında azotlu gübre istediği ve oranın yüzde 26-28 seviyesine çekilmesinin çiftçilerin maliyetini ve toprağın tuzluluk oranını arttıracağı gerekçesi ile karşı çıktığı belirtiliyor.
Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'da 27 Haziran 2007 günü el yapımı patlayıcılarla ilgili açıklama yaparken amonyum nitrattaki azot oranı ile ilgili olarak, "Yurt içinde el yapımı patlayıcı madde hazırlanmasında büyük ölçüde amonyum nitrat gübresinden yararlanılıyor. Bu gübrelerin ihtiva ettiği azot oranının 1989 yılından sonra yüzde 26'dan yüzde 34'e yükseltilmesi ve bu gübrelerin dağıtımının kontrole tabi tutulmamasıdır. Bu oran AB'de yüzde 28'dir. Bizim isteğimiz bu oranın yüzde 26-28'e düşürülmesidir. El yapımı patlayıcılarla mücadele açısından bu bizim için çok önemli" ifadelerini kullanmıştı.


(Cihan Haber Ajansı)