Maç primlerinin dağıtılması” konusundaki anlaşmazlık nedeniyle tartışan Muğla Vali Yardımcısı Gürhan Karaman ile TFF 3. Lig 3. Grup takımlarından Muğlaspor'un kulüp başkanı Hamza Akercan, birbirlerinden şikayetçi oldu. Muğlaspor kulübüne işadamlarından para toplayıp dağıtan Muğla Vali Yardımcısı Karaman, “Paraları kulübe veriyorduk. Ama futbolcunun eline geçmediğini öğrendim, kendim dağıttım” dedi. Kulüp başkanı ise “İzin vermeyince beni gözaltına aldırdı” diyerek bakanlığa şikayet etti.


Muğlaspor'un antrenmanı sırasında futbolculara prim dağıtmak isteyen Vali Yardımcısı Gürkan Karaman, kendisine engel olan Kulüp Başkanı Hamza Akercan'ı gözaltına aldırdı. Olayı öğrenen İl Emniyet Müdürü M. Emin Körpe, Başkan Akercan'ın serbest bıraktırırken, Başkan Akercan'ı gözaltına alan polisler hakkında idari işlem yapacağını açıkladı.
TFF 3'üncü Lig 3'üncü Grup takımlarından Muğlaspor'un öğle antrenmanı sırasında Vali Yardımcısı Gürkan Karaman sivil polislerle birlikte Atatürk Stadı'na geldi. Vali Yardımcısı Karaman, koruması aracılığı ile geçen hafta alınan Tavşanlı Linyitspor galibiyetinin primi olarak futbolculara zarf içinde para dağıtmaya başladı. Ancak Kulüp Başkanı Hamza Akercan, “Bu kulübün bir yönetimi varken, bizden kimse izinsiz para dağıtamaz” diyerek olaya engel olmaya çalıştı. Akercan, Karaman'dan, paranın kulüp yönetimine verilmesini ve yönetim kurulu üyelerince futbolculara dağıtılmasını talep etti. Bunun üzerine Vali Yardımcısı Karaman, korumalığını yapan sivil polislere talimat vererek, 'Bu adam devlete karşı geliyor. Bunu hemen gözaltına alın' dedi ve Akercan'ı gözaltına aldırdı. Saha içinde yaşanan itiş kakış sonrası yaka paça gözaltına alınan Hamdi Akercan, Hamdibey Karakolu'na götürülerken, Teknik Direktör Ercan Ertemçöz ve futbolcular da soyunma odasına gitti.
Bu sırada gelişmeleri telsizden duyarak hemen Atatürk Stadı'na gelen İl Emniyet Müdürü M. Emin Körpe, Başkan Akercan'ı gözaltına alan polisleri azarladı. “Siz kimin uşağısınız. Suçu günahı olmayan insanları gözaltına alamazsınız. Hakkınızda idari işlem yaptıracağım” diyen Körpe, Hamza Akercan'ın serbest bırakılarak stada getirilmesi talimatını verdi. Gözaltına alındıktan kısa süre sonra polis tarafından Atatürk Stadı'na getirilen Hamza Akercan, ortamın yatışmasından sonra Vali Yardımcısı Gürkan Karaman'dan şikayetçi olmak üzere bu kez kendi isteği ile karakola gitti.
Konuyla ilgili bilgi veren Akercan, şunları söyledi: “2 ay önce Sayın Vali Yardımcısı, yine benzer bir davranışta bulundu. Ben o zaman kulüpte yöneticiydim, başkan değildim. Olaya tepki gösterdim. Para vermek istiyorsanız gelir kulübe verirsiniz. Kulüp de alır, futbolculara dağıtır. Şık olan budur. Ama gelip zarf içinde para dağıtmak doğrusu rencide edici bir tarzdır. Buna karşı geldim, durum düzelmeyince de istifa ettim. Sonra 2 hafta önce Kulüp Başkanı seçildim. Vali Yardımcısı aynı şeyi yeniden yapmak isteyince karşı çıktım. Dört kez engelledik. Ama dün yanına sivil polisleri alıp zarf içinde para dağıtınca haliyle tepki gösterdik, bir anda talimatla gözaltına alınıp karakola götürüldüm.”
Suç duyurusunda bulundu
Bu arada olağanüstü toplanan Muğlaspor Yönetim Kurulu, Vali Yardımcısı Gürkan Karaman konusunda İçişleri Bakanlığı’na şikayet dilekçesi gönderdi. Kamera kayıtları ve fotoğrafları da bakanlığa gönderdiklerini söyleyen Başkan Akercan, “Bu olay, bana değil, Muğlaspor Kulübü’ne ve Muğla halkına yapılmış bir hakarettir. Gürkan Karaman yetkilerinin dışına çıktı. Bizim tek amacımız Muğlaspor’u amatör kümeye düşmekten kurtarmaktır. Bu uğurda bedel ödemeye hazırız” dedi.

Vali Yardımcısı: Paraları yedirtmem

Vali Yardımcısı Gürkan Karaman da, kendini şöyle savundu: “Bu kulüp başkanı sicili bozuk biridir. Muğlaspor tam küme düşerken Sayın Valimiz Lütfi Yiğenoğlu’nun çabasıyla destek çıktık. Ve her ay ilimizdeki işadamlarından kulüp için para topladık, kulübe verdik. İlk önce paraları götürüp kulübe teslim ediyorduk. Fakat sonra kulüpte bu paraların yönetim tarafından kullanıldığı, futbolculara verilmediği duyumunu alınca da paraları bizzat götürüp elden futbolculara teslim etme kararı aldık. Açıkçası bu kulüp yöneticisine güvenmediğim için götürüp elden verdim. Kulüp Başkanı bunun kavgasını veriyor, ama bu parayı yedirtmem.”

hürriyet