Bu da NATO zirvesine damgasını vuran fotoğraf. "Bush'la karşılaşınca Saakaşvili'nin yaptığını yapın" sloganı böyle çıktı.


NATO’nun en büyük zirvesinin son günü. Romanya’nın başkenti Bükreş’te yapılan üç günlük zirve boyunca Afganistan, NATO’nun genişlemesi ve Kosova konuşuldu.

Bükreş Zirvesi’nde Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül temsil etti. NATO'nun üyesi 26 ülkenin hükümet ve devlet başkanları ve çok sayıda bakanının yanısıra, NATO ile ortaklık anlaşmaları olan 23 ülkenin liderlerinin de hazır bulunduğu zirvede, teşkilata üye olmak isteyen devletler, Afganistan, ISAF’a katkıda bulunan NATO dışındaki ülkeler ve BM gibi uluslararası örgütler de en üst düzeyde temsil edildi.

ZİRVEDE ABD-RUSYA ÇEKİŞMESİ

Böylece, Bükreş, ABD Başkanı George W. BUSH’un yanısıra, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’u da ağırladı. NATO Zirvesi’nde Avrupa Birliği ve Dünya Bankası da temsilcileri de bulundu.

ABD'nin Afganistan'a asker talep etmesi, Gürcistan ve Ukrayna'nın NATO'ya üye olmak istemeleri ve Rusya'nın karşı çıkması, ABD'nin 'füze kalkanı' projesine oanay verilmesi, zirvede ABD-Rusya gerginliğine yol açtı.

BU FOTOĞRAF ÇOK KONUŞULUYOR

Ama zirveyi izleyen 2000'den fazla gazeteciye göre ziveye bir fotoğraf damgasını vurdu. O da, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'nin ABD Başkanı Geroge Bush ile karşılaştığı anda çekilen fotoğraf. Saakaşvili için bu bir anlık hareket bile olsa, bu fotoğraf Bükreş'te NATO'yu protesto eden yüzlerce üniversiteli için çok iyi malzeme oldu.

Protestocular "Bush'la karşılaşınca Saakaşvili'nin yaptığını yapın" diyor. Oysa Saakaşvili, Amerika yanlısı olarak da biliniyor. AP muhabiri Gerald Herbert 'in çektiği fotoğraf, zirvenin karesi seçildi.hürriyet