Ülkede henüz 15 yıllık iç savaşın yaraları kapanmamışken, İsrail'in geçen yazki saldırıları sonucu altyapı büyük ölçüde harap olmuştu.
Konferans öncesinde ABD, ev sahibi Fransa ve AB'nin de içinde bulunduğu bir grup, yaklaşık 2 milyar dolar yardım ve kredi vaat etti.
Lübnan hükümetiyse sekiz ila dokuz milyar dolar bulmayı umuyor.
Beyrut'taki BBC muhabiri Jim Muir, Paris'te masaya sürülecek olan paranın Fuad Sinyora hükümetine verilen desteğin de göstergesi olacağını söylüyor.
Sinyora hükümeti, istifasını isteyen Hizbullah hareketinin şiddeti her geçen gün artan gösteri ve grev eylemleriyle karşı karşıya.
Beyrut'taki ekonomi uzmanları, tam da ülkedeki mali piyasalarda alarm verilirken düzenleniyor olması itibariyle Paris konferansını son derece önemli buluyor.
40 milyar dolar borç yükü altında olan Lübnan, maliyeyi rahatlatıp ekonomi çarklarını yeniden hareketlendirmek için bağış ve uygun koşullu kredilere ihtiyaç duyuyor.
Ekonomistler Paris'te sözü verilecek bağış ve düşük faizli kredi toplamının 3-4 milyar doları bulmasının bile iyi haber olacağı görüşünde.
Bu çıtanın altında kalınırsa, yorumlar konferansta Lübnan'a güven ve destek ortaya konamadığı şeklinde olacak.
ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un da katılacağı konferansta, Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Abdullah Gül temsil ediyor.
Gül dün akşam Paris'te Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ile görüştü ve durum değerlendirmesi yaptıklarını söyledi.
Türkiye'nin 260 kadar askeri BM gücü UNIFIL kapsamında Lübnan'da görev yapıyor.