Eski Yunan Kraliyet Ailesine ait değerli eşya koleksiyonu Londra'da açık artırmaya çıkarıldı.


Yunanistan ise eski Kraliyet Ailesine ait değerli antika eşyanın ülkeden yasadışı yollarla çıkarıldığı kanıtlanırsa, alıcıların yasal kovuşturmaya uğrayacağı uyarısında bulundu.
Yunanistan Kültür Bakanı Yorgos Vulgarakis "Christie's şirketinin açık artırmayla satmak istediği eşya hiç kuşkusuz Yunan tarihinin bir parçası. Bu antikaların nereden geldiği, şirketin eline nasıl ulaştığı kamuoyuna açıklanmadı" dedi.
Londra'daki Christie's açık artırma şirketiyse Atina'dan gelen erteleme talebine rağmen 850 parça eşyanın satışını geciktirmedi.
Christie's, müzayedenin tarihi aylar öncesinden belli olmasına rağmen erteleme talebinin son birkaç günde geldiğini söylüyor.
Eşyalar, 1863-1913 Yılları arasında tahtta kalan Yunan Kralı Birinci Yorgos'a ait.
Müzayedenin ilk gününde satılan parçaların toplam değeri 14 milyon doları buldu.
Bu tüm tahminlerin üzerinde bir rakam.
Christie's, satıcının kimliğini korumak amacıyla gümüş ve Faberge antika koleksiyonunun sahibini açıklamıyor.
Ancak yaygın kanı satan kişinin Londra'da yaşayan eski Yunan Kralı Konstantin olduğu yolunda.
Yunanistan'da monarşi yönetimi 1974'te sona erdi.
Açık artırmaya çıkarılan antikaların çoğu, devrik Kral'ın başkent Atina'nın kuzeyindeki yazlık sarayının kısmen tasfiye etmesine izin verildiğinde, 1991 yılında Yunanistan'dan çıkarılmıştı.


BBC'nin Atina muhabiri Malcolm Brabant'a göre konuyu açıklığa kavuşturmak için kendisine yazan Kraliyet Ailesinin üst düzey yardımcılarından Konstantin Strongilos, açıkartırmaya konan antikaların birçoğunun Yunanistan'dan 1991'de yasal yollardan çıkarıldığını bildirdi.
Söz konusu antikalardan bir bölümünün o yıllarda satıldığı kaydedildi.
Christie's şirketi, söz konusu antika koleksiyonunun 1991 yılında Yunanistan'dan getirilmesinden bu yana Londra'da depoda alıkonduğunu söylüyor.
Yanıtı bulunamayan soruysa, 850 parça antika için eski Kral Konstantin'e ufak bir servet ödemiş olan birisinin bu muhteşem antikaları niçin 16 yıl boyunca depoda saklamış olabileceği.
Yunanistan hükümetinin hukukçuları, Christie's açık artırma şirketinin 2002 yılında İngiltere'nin de onayladığı UNESCO sözleşmesini çiğnediğini savunuyor.
UNESCO Sözleşmesi, kültürel yapıtları satan kişi veya kurumların, bunların kaynağını kanıtlamalarını gerekli kılıyor.