Devletin kapısı kime açılacak?

Hükümetin 23 bin yeni memur alınacağı yönündeki açıklaması gözleri iki yıldır yapılmayan yeni KPSS'ye çevirdi. Bu yıl terfi etmek isteyen memurların yanı sıra devlet memurluğu için lise son öğrencilerinin de şansı olacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarına bu yıl alınacak 23 bin yeni memura ilişkin kadro dağılımı belli oldu. Buna göre 2008 yılında en fazla alımın 10 bin öğretmen kadrosu ile Milli Eğitim Bakanlığı'na yapılması öngörülüyor. Bunu 2 bin 500 kişiyle Adalet Bakanlığı takip ediyor. Kamu ya da kamuyla alakalı herhangi bir yere girmek isteyen adaylar için temel kriter, Kamu Personeli Seçme Sınavı'ndan (KPSS) yeterli puanı almış olmak.

İnisiyatif kurumlarda
Hükümet tarafından açıklanan 23 bin kadronun yerleştirilmesine ilişkin farklı seçenekler kullanılıyor. Bunlardan ilki; serbest memur kadrolarına 2007 yılında emeklilik, ölüm, istifa veya nakil sonucu ayrılan memur sayısının yüzde 50'sini geçmeyecek şekilde açıktan veya diğer kamu idare, kurum ve kuruluşlarından nakil suretiyle atama yapılması. İkinci seçenekte ise ilgili kurumlar, öngörülen ilave 23 bin adet atama izni kontenjanının dağılımından kendisine düşen kadroları kullanabiliyor. "2008 yılında kamuya en fazla ne kadar eleman alınabilir?" sorusunu yönelttiğimiz Personel Yerleştirme Uzmanı Erdal Aydın "Kamu kurumları kendilerine tahsis edilen kadroların bir kısmını KPSS, bir kısmını naklen atama, bir kısmını da istifa sonrası dönüş şeklinde kullanabilir. Yani adaylar kurumların 23 bin kişilik kadronun tümünü KPSS yoluyla alınması şeklinde bir beklentiye girmemeli. Açık pozisyonların ne şekilde doldurulacağı ilgili kamu kurum ve kuruluşunun tasarrufunda. 2008 yılında en fazla bir önceki yıl emeklilik, ölüm, istifa veya nakil sonucu ayrılan memur sayısının yüzde 50'sinden elde edilen rakam ile 23 bin kadro sayısının toplanması sonucu ulaşılan rakam kadar personel almaları mümkün" dedi.

Kimler KPSS'ye girebilir?
ÖSYM tarafından yapılacak olan KPSS için ise geri sayım başladı. Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, lisans düzeyindeki adaylar için 28-29 Haziran, ön lisans ve orta öğretim düzeyindeki adaylar için ise 21 Eylül 2008'de KPSS sınavı yapılacağını duyurdu. Haziran ayındaki sınava dört yıllık fakülte veya yüksek okul mezunu olan ya da olabilecek durumdaki adaylar adaylar katılabilirken, sınavda başarı sağlayanlar KPSS A grubu ya da öğretmenlik kadroları ile B grubu kadrolara başvurabilecek. Eylül'de gerçekleştirilecek sınava ise orta öğretim ve önlisans mezunu ya da mezunu olabilecek adaylar başvurabilecek. Erdal Aydın'ın verdiği bilgilere göre 2008 yılında gerçekleştirilecek KPSS'ye kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan devlet memurları da katılabiliyor. Aydın "Devlet memuru olup da tekrar KPSS'ye girip yerleştirilme hakkı kazananların halen çalışmakta olduğu kurumunun onayı ile naklen atanması mümkün" diyor. Ancak sözleşmeli personel olarak çalışanların KPSS'ye girip yapılan yerleştirmelerde atandığı kurumdan alınacak onaya gerek

Erdal AYDIN
duyulmadığını belirten Aydın, bu durumdaki adayların istifa ederek yerleştirildikleri kadroya atanmalarının mümkün olduğunu belirtti.

Lise son sınıf
KPSS'ye giren adayların elde ettikleri sonuçların iki yıl boyunca geçerli olacağı biliniyor. Ancak Aydın, yeni bir sınav yapılmaması durumunda 2008 sonuçlarının bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam edeceğini belirterek, memur adaylarına mutlaka bu yılki sınava girmelerini tavsiye etti. Aydın'ın bir diğer çağrısı da lise son sınıfta okuyan, üniversite sınavına hazırlanan ya da üniversiteye henüz başlayan öğrencilere. Devlet Memurları Kanunu'nda memur olmak için aranılan 18 yaşını tamamlamış olma şartının KPSS'ye girişte aranmadığını hatırlatan Aydın, yaş ve okuldan mezun olma şartlarının ÖSYM tarafından yapılan yerleştirme dönemlerinde ve başvuru yapıldığı taktirde arandığını söylüyor. KPSS'nin halihazırda devlet memuru olanlar için sunduğu bir diğer fırsat da unvan değişikliği isteyenlere yönelik. Devlet memurlarının görevde yükselme ve unvan değişikliği işlemlerinde KPSS bir yol olarak kullanılabiliyor. Bu durumdaki kişilerin başka kurumlarda hatta kendi kurumunda dahi yerleştirme kılavuzunda ilan edilen kadrolara ÖSYM tarafından yerleştirilmesi durumunda atamalarının yapılması mümkün. Memuriyetten herhangi bir sebeple ayrılan ancak tekrar memurluğa dönmek isteyenler de KPSS'ye girip yerleştirme hakkından faydalanabiliyor.
İstisnai kadroda suiistimal
Devlet memuru olabilmenin tek koşulu ise KPSS değil. Eğer yüksek makamlarda akrabanız ya da herhangi bir tanıdığınız varsa, Devlet Memurları Kanunu'ndaki 'istisnai memuriyet kadrosu'na sınavsız atanmanız mümkün. Devlet Memurları Kanunu'nun 59'uncu maddesinde belirtilen istisnai memuriyet kadroları; Türkiye Büyük Millet Meclisi memurlukları, bakanlık müşavirleri, basın ve halkla ilişkiler müşavirlikleri ve özel kalem müdürlükleri olarak sıralanabilir. Bu da örneğin herhangi bir bakanın, KPSS'ye girmemiş lise mezunu bir adayı özel kalem müdürü kadrosuna atayabilmesi anlamına geliyor. İstisnai memur kadrosunda görev yapan personelin naklen atanmasına da izin veriliyor. Örneğin bir bakanın özel kalem müdürü kadrosuna atanan ve göreve başlayan personel, daha sonra aynı bakanlıkta ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında uygun bir kadroya naklen atanabiliyor. Ancak uzmanların ortak görüşü, istisnai memur kadrolarına atanma uygulamasının istismar edildiği yönünde. Çoğu kez istisnai memur kadrolarına atananların bir ay bile aynı görevde kalmadan, önce bakanlık içerisinde bir kadroya, daha sonra da kurumlar arası nakil yoluyla diğer kamu kurum ve kuruluşlarına geçtiği ifade ediliyor. Milyonlarca insanın kamu kurum ve kuruluşlarında memur olabilmek için KPSS sınavına hazırlandığı düşünüldüğünde bir kısım adayın sınavsız devlet memuru olması ise "torpil" denen toplumsal hastalığımızın vardığı boyutları hatırlatıyor.

sabahh