Dünyanın gözü bu ziyarete çevrildiABD Başkanı George Bush, NATO zirvesinin ardından Rusya Soçi'de. Bush, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bugün ''Stratejik Çerçeve Belgesi'' imzalayacak.


İki liderin böylece, kendilerinden sonra gelecek liderlere, ilişkilerin genel ilkelerine ilişkin bir harita bırakmış olacakları yorumu yapılıyor.

Başkan Bush, Putin'den görevi devralacak Dimitriy Medvedev ile de görüşecek.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ilk kez 2001'de Slovenya'nın başkenti Lyubliyana yakınındaki tarihi kalede görüştüğü ABD Başkanı George Bush ile Soçi'de son kez resmen görüşecek.

Beyaz Saray: "Füze kalkanı anlaşması yok"

ABD yönetimi, Bush'un Putin'le yapacağı görüşmede, ABD'nin "İran ve Kuzey Kore gibi devletlere karşı" Avrupa'nın göbeğinde kurmak istediği "füze savunma kalkanı" projesine ilişkin anlaşma beklenmediğini belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, "Füze kalkanı hususunda müzakere doğru yolda, (nihai) anlaşma beklenmiyor" dedi.

Sözcü, Soçi'de Putin ile imzalanacak "stratejik çerçeve belgesi"nin, Washington hükümetinin Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nde kurmak istediği "füze kalkanı" ile ilgili sorunun temelden çözmesinin şu safhada mümkün olmadığını söyledi.

İki ülke arasındaki en gergin dönem

Rusya ile ABD, özellikle Washington'un doğu Avrupa ülkelerine yerleştirmeyi planladığı füze kalkanı ve eski Sovyet cumhuriyetleri olan Ukrayna ile Gürcistan'ın NATO üyeliğine verdiği destek yüzünden son aylarda en gergin dönemlerinden birini yaşadı.

Moskova, ABD'nin bu girişimlerine, güvenliğine yönelik tehdit oluşturduğu ve Avrupa'daki silahlanma dengesini bozacağı gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Rusya'ya ABD'nin Avrupa'daki füze kalkanını "yakından gözetim" yetkisi verilmesinin sorunu "çözebileceği" bildirilmişti.

Haber7