Şener, partinin başına geçebilir mi?Abdüllatif Şener'den cevaplar. Siyasete dönecek mi? TOBB’la bir çıkış yapmaya hazırlandığı doğru mu? Halkın beklentilerini nasıl yorumluyor? Kapatmaya nasıl bakıyor?


Abdüllatif Şener, Milliyet gazetesi yazarı Fikret Bila'ya konuştu.
Şener: Toplumsal talebe bakarım
Abdüllatif Şener, yeni bir siyasi oluşumun lider adayı mı? TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’yla birlikte yeni bir hareketin içinde mi? AKP kapatılır ve Başbakan Erdoğan yasaklanırsa Şener, partinin başına geçebilir mi?
Bu sorular son günlerde gündemde. TOBB’un eksen oluşturacağı yeni bir siyasi hareketin AKP’nin alternatifi olarak yola çıkmaya hazırlandığı öne sürülüyor. Abdüllatif Şener’le dün bu konuları konuştum.

‘Bağlantım yok’
Önce TOBB’la bir çıkış yapmaya hazırlandığı haberlerini sordum:
- Rifat Hisarcıklıoğlu’yla birlikte yeni bir oluşumun içinde olduğunuz haberlerine ne diyorsunuz?
- Ben Rifat Bey’le veya TOBB içinden veya dışından kimseyle böyle bir konuda görüşmüş değilim. Kendi aramızda da konuşmadık. Kesinlikle kimseyle konuşmuş, bağlantı kurmuş değilim.

Toplantıya gidecek mi?
- Siz AKP’nin yönetimindesiniz. Pazartesi toplantı var. Bu konular orada ele alınacak mı?
- Bilmiyorum. Ayrıca bu toplantıya gidecek miyim, gitmeyecek miyim, henüz karar vermedim.

‘Kendime kapıları kapatmadım’
- AKP’nin üst düzey yönetiminde biri olarak yeni bir arayış içinde misiniz? Yeni bir oluşumun lider adayı olarak dönüş yapacağınız öne sürülüyor?
- AK Parti kimliğimi koruyorum. Ama kendime sınır da çizmedim. Kendime kapıları kapatmadım.

‘Halka bakarım’
- AKP liderliğine veya yeni bir oluşum öncülüğüne aday olduğunuz yorumları yapılıyor...
- Ben halka bakıyorum. Sokağa bakıyorum. Toplumsal talep önemli. Bu yönde toplumda, sokakta bir talep ortaya çıkar ve belli bir olgunluğa erişirse o zaman bakarım, değerlendiririm.

AKP’yle yollar ayrıldı mı?
- Peki AKP’yle yollarınız ayrılıyor mu? Parti yönetimi ve politikalarıyla ters mi düşüyorsunuz?
- Dediğim gibi AK Parti kimliğim devam ediyor. Ama toplumsal talep nereye gidiyor? Benim için o önemli. Talep sokakta olgunlaşırsa o zaman durumu değerlendiririm.

‘Halkta beklenti var’
- Peki siz sokakta ne görüyorsunuz?
- Halkta bir beklenti var. Giderek olgunlaşıyor. Türkiye’nin önemli sorunları var. Siyasette, ekonomide, dış politikada. Halk bunları görüyor.

Kapatmaya nasıl bakıyor?
- AKP’nin kapatılması davasına nasıl bakıyorsunuz?
- Parti kapatmalar sağlıklı sonuç vermiyor. Kapatmalar nedeniyle parti kültürü oluşmuyor. Avrupa’da 100-150 yıllık partiler var, her birinin ayrı bir kültürü oluşmuş durumda. Bizde bazı partilerin en eskisi 1992 doğumlu. CHP bile 1992’de kuruldu sayılır. Sık sık parti kapatmak sağlıklı değil. Ama Türkiye bir hukuk devleti, hukuka güvenmek lazım.

MHP’nin önerisine nasıl bakıyor?
- MHP parti kapatılmasın, kapatmaya neden olanlar cezalandırılsın, önerisinde bulundu. Bu öneriye nasıl bakıyorsunuz?
- Böyle somut bir konuda bir şey söylemeyeyim. Ama gerginlik politikaları Türkiye için yararlı değil. Türkiye zaten yörüngesinden savruluyor. Gerginlikler siyasetin çözüm üretme yeteneğini ortadan kaldırıyor.

‘Anayasa’daki laiklik doğru’
- AKP’ye de kapatma davası laiklik karşıtlığından açıldı. Siz AKP’nin laiklik anlayışını ve bu konuyla bağlantılı politikalarını nasıl görüyorsunuz?
- Ben, Türkiye’de laikliğin yeniden tarif edilmesi gerektiğine inanmıyorum. Anayasa’nın 24. maddesinde ve başlangıç hükümlerinde laiklik tarif edilmiştir. Bu tarifin değiştirilmesine gerek yoktur. Her kesimin üzerinde uzlaşı sağlaması gereken bu laikliğin tartışma konusu yapılması, zorlanması doğru değildir.
Milliyet