Sosyal güvenlik yasasına protesto'Herkese Sağlık ve Güvenli Gelecek Platformu' adı altında toplanan bazı sendika ve çalışma örgütleri Sosyal Güvenlik Reformu'na karşı İstanbul Kadıköy'de miting düzenledi.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından tamamlanıp TBMM'ye sevkedilen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı, İstanbul'da Kadıköy meydanı'nda düzenlenen mitingle protesto edildi.

Aralarında Türk-İŞ, DİSK, KESK, Türk Tabipler Birliği, CHP, TKP, ÖDP'nin de bulunduğu "Herkese sağlık güvenli gelecek platformu" üyesi 76 sivil toplum örgütü ve partinin düzenlediği miting öncesi katılımcılar, Kadıköy Tepe Alışveriş Merkezi önünden toplu halde Kadıköy İskele Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

Sloganlar atarak ilerleyen grup, "AKP'yi istemiyoruz", "İşçi düşmanı AKP", "Herkese sağlık, güvenli gelecek için birleşik mücadeleye" yazılı afiş, pankart ve dövizler taşıdı.

Miting nedeniyle Kadıköy meydanına çıkan bazı cadde ve yollar trafiğe kapatılırken, polis muhtemel bir olumsuzluğa karşı panzerler ve çevik kuvvet ekipleriyle yoğun güvenlik önlemi aldı.

Sağanak yağmura rağmen protestocular miting alanını doldurmaya devam etti. Miting alanına giren göstericiler, oluşturulan polis noktalarında yapılan aramaların ardından içeri alındı.

Halaylar ve türküler eşliğinde gerçekleşen mitingte Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı protesto edildi.
ARBEDE YAŞANDI

Bu arada mitingte olaylar da çıktı. Bir grup gençle sivil polis olduğu öne sürülen 2 kişi arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Kadıköy İskele Meydanı'ndaki olaya çevik kuvvet ekipleri müdahale ederken, müdahale sırasında arbede yaşandı.

Mitingten dağılan gruplar ve polis amirlerinin araya girmesi ile gerginlik sona erdi.

Bazı yollar trafiğe kapalı

Bugün saat 11.00'den itibaren miting sona erinceye kadar Rıhtım caddesi trafiğe kapatılacak. Tıbbiye caddesine gelen akış ile Altıyol'dan Rıhtım caddesine kadar tüm yollar da yine kapalı olacak.

Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı Meclis'te halen görüşülüyor.

Hükümet Emek Platformu'nun 14 Mart'ta tüm Türkiye'de yaptığı eylemler üzerine bazı değişikliklere gitmişti.

Türk-İş, Kamu-Sen ve Hak-İş süreci izleyeceklerini söylemiş platformun diğer bileşenleriyse taleplerinin karşılanmadığını söyleyerek eylem çağrısında bulunmuştu.

Türk-İş'e bağlı bazı sendikalar eylemlere katılmayı sürdürüyor.

Haber7