Selçuk, Cheney'e adam göndermişİlhan Selçuk'un, ABD'nin 2 numaralı ismi olan Cheney'in 3 yakın adamıyla, Cumhuriyet'in Washington temsilsini buluşturduğu, ve Erdoğan'ın yerine kimin getirileceğinin...


İlhan Selçuk, Elçin Poyrazlar’ın Washington temsilcisi olduğunu, kendisinin Dick Cheney’in yakın çevrelerle haber temin etmek amacıyla temaslarda bulunduğunu, Dick Cheney’in Türkiye için önemli bir kişi olduğunu söylüyor.

AMERİKA BüYüK DEVLET, SONDAJLARI GAZETELER İLE YAPIYOR
İlhan Selçuk, 2008’in Şubat ayının ikinci haftasında, Elçin Poyrazlar’ın, Dick Cheney’in 3 danışmanı ile habercilik bağlamında görüştüğünü, söz konusu görüşme ile ilgili Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız’ın kendisine bilgi verdiğini söylüyor.

İlhan Selçuk, Amerika’nın Türkiye’de tüm gelişmeleri takip eden ve Türkiye’nin yazgısına egemen olmak isteyen, bölgeyi de bu kapsamda elinin altında bulundurmak isteyen büyük bir devlet olduğunu, sondajları tüm çevreler ve gazeteler ile yapmakta olduğunu açıklıyor.

GENEL YAYIN YöNETMENİ, AMERİKA’YA BAZI BELGELER GöNDERDİĞİNİ SöYLüYOR
Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız da, gazetesinin Washington temsilcisi Elçin Poyrazlar’ın, Amerika Başkan Yardımcısı Cheney'in bürosuna davet edildiğini doğruluyor. İbrahim Yıldız’ın, söz konusu görüşmede, Türkiye’deki İslâm, türban meselesi ve Başbakan Erdoğan’ın yerine kimin rakip olacağı konusunda görüşmelerde bulunduğunu ve bazı belgeleri Elçin Poyrazlar’a gönderdiğini açıklıyor.

GöRüŞMEYE KİMLER KATILMIŞ
İbrahim Yıldız, kendisinin Elçin Poyrazlar’la görüştüğünü, Amerika’daki 3 kişilik görüşmeye Cheney’in iki danışmanı (Birinci ve iki numaralı danışmanları) ile siyasi işler komisyonundan danışmanı ile görüştüklerini açıklıyor. Yıldız, söz konusu görüşmede, “AK Parti’ye karşı bir muhalefet Türkiye’de var mı? Yok mu? Ilımlı İslâm ve El Kaide meselesi”nin gündeme geldiğine dikkat çekiyor.

“SELçUK, DEMOKRASİ DIŞI YOLLARLA İKTİDARI ELE GEçİRMEYE çALIŞAN DARBECİ”
'Ergenekon'un çöküşü' isimli kitabıyla tanınan Zihni çakır, Cumhuriyet gazetesinin Amerika ile ilişkisinin sorgulanması gerektiğini söyledi ve önümüzdeki günlerde çıkaracağı kitapta Cumhuriyet gazetesinin Amerika temasları ve söz konusu temasların ardından Türkiye’de yaşanan gelişmelere geniş yer vereceğini söyledi. Zihni çakır, İlhan Selçuk’un hem Ankara Temcilcisi Mustafa Balbay’ı hem de Washington temsilcisi Elçin Poyrazlar’ı Amerikalı yetkililerle görüşmeye zorladığını ve Amerika’dan nabız yoklatmaya çalıştığını belirterek, “özellikle Washington muhabiri ile Dick Cheney’in kendisiyle ya da ona yakın isimlerle görüşüp, Türkiye’deki yeni siyasal konjonktürde, Başbakan Erdoğan’ın yerine kimin düşünüldüğünü öğrenmeye çalışması, demokrasi dışı yollarla iktidarı ele geçirme zihniyetinden hiçbir şey kaybetmediğini gösterir” dedi.

“CUMHURİYET, DEMOKRASİ DIŞI EYLEMLERİN ODAĞI”
“İlhan Selçuk, Cumhuriyet'de yer alan yazılarda anti Amerikancı görüntüde yer almış olsa da, söz konusu eylemleriyle Amerika’nın Türkiye üzerinde hegemonya kurmasına rıza göstermiş sayılıyor” diyen Zihni çakır, “İlhan Selçuk’un bütün yazılarını inceleyin. Türkiye’nin Amerikan emperyalizmine esir edilmek istendiğini söylemiş olsa bile Amerika’yı dışlayabilecek bir görüş ortaya koymadığına tanık olursunuz. Cumhuriyet gazetesinin Amerika ile ilişkisi sorgulanmalıdır. Cumhuriyet ve ona destek verenler, bazı kesimleri ve bazı kurumları hedef göstermekle suçlarlar. Hedef göstermeyi, 12 Eylül dahil olmak üzere hem tarihsel geçmişinde hem bugünkü süreçte en güzel yapan Cumhuriyet’tir” diye konuştu.

(Vakit)