Erdoğan'dan Aysun'a Cevap
Başbakan Erdoğan, 'Benim oyum ile çobanın oyu niye eşit' diyen Aysun Kayacı'ya cevap verdi. İşte :Erdoğan'ın cevabı...

Erdoğan, partisinin gençlik kolları kongresine katılmak üzere dün gece geldiği Malatya'da, konakladığı Polisevi'nden kongrenin yapılacağı Atatürk Spor Salonu'na parti otobüsüyle geçti. Erdoğan, yol boyunca kendisine ilgili gösteren çocuklara oyuncak dağıttı.

Vatandaşların alkış ve sevgi gösterisiyle salonun önüne gelen Erdoğan, otobüsün üzerinden kısa bir konuşma yaptı.

AK Parti'yi kurduklarında ''Söz de karar da milletindir'' dediklerini ifade eden Erdoğan, ''Vur vur inlesin, Deniz Baykal dinlesin'' sloganlarına kaşılık ''CHP'nin başında Deniz Baykal gibi birinin bulunması çok yararlı. Onların hiçbir amacı yok, biz hizmeti amaçlıyoruz. Millete egemen değil, hizmetçi olmak istiyoruz. Durmadan mücadelemize devam edeceğiz'' dedi.

Erdoğan, şunları söyledi:
''Onlar sadece komplo teorileri üretirler, biz ise hizmet yarışındayız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi millete efendilik yoktur, millete hizmet vardır. Bizler ve bu gördüğünüz kadro sizlerin efendisi değil, hizmetkarınızız. Parti kurulduğu zaman söylemiştim; söz de karar da milletindir. Şimdi tekrar ediyorum; söz de karar da milletindir. Bunun önüne kimse geçemez. Yeter ki biz milletimizin gönlündeki yerimizi koruyalım.''

Demokrasilerde millet iradesinin önemine vurgu yapan Erdoğan, isim vermeden son günlerde yaşanan 'benim oyum çobanın oyu' tartışmasına yanıt verdi. Erdoğan, Onlar, kendi oylarını Anadolu'mun köyündeki vatandaşımın oyundan farklı görmek isterler. Demokrasideki bu eşitliği göremeyecek kadar demokrasiyi anlamayan çevrelerdir bunlar." dedi. Hükümetinin icraatlarının 'bazılarının başını döndürdüğünü' ifade eden Erdoğan, son bir ayda yaptıkları gezilere değindi. Erdoğan, kısa süre içinde yurt içinde ve yurt dışında katıldıkları etkinlikleri, kongreleri ve diplomatik temasları anlattı. Erdoğan, ülkeye hizmet etmek isteyen herkesin 'çıkar grupları' tarafından engellendiğini vurguladı. Erdoğan'ın konuşması sık sık gençlerin tezahüratlarıyla kesildi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ilk bölümünde şunları söyledi:
"Engelleri aşa aşa gideceğiz. Tarih bunun açık ispatıdır, bu yola düşenler, bu yola koyulanlar, halka hizmet yolunda gidenler hep engellerle karşılaşmıştır. Birçok çıkar çevreleri engeller oluşturmak istemiştir. Çünkü çıkar çevrelerinin millette yeri yoktur. Onların yeri fasit bir daire içindedir. İşte onlar milletle kendi aralarına duvar örerler. Onlar, kendi oylarını Anadolumun köyündeki vatandaşımın oyundan farklı görmek isterler. Demokrasideki bu eşitliği göremeyecek kadar demokrasiyi anlamayan çevrelerdir bunlar. Enteresan olan şudur: Bu ülkede bir taraftan bir taraftan 'bir olacağız beraber olacağız' diyeceksin, ondan sonra ayrımcılığın en önemli borazanlığını yapacaksın, yok böyle şey, yok böyle şey. Biz ne diyoruz, ülkemizde 36 etnik unsur var, az olur çok olur. Ama biz gelirken etnik milliyetçiliğine hayır dedik. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan 70 milyon vatandaşımızı 'Yaradılanı yaradandan ötürü severiz' anlayışıyla sevdik, bağrımıza bastık, ayırt etmek yok, biriz beraberiz dedik. Değerli kardeşlerim değerli gençler, bölgesel milliyetçiliğe de karşıyız dedik. Batı neyi alıyorsa Doğu da onu alacak dedik."
aktifhaber