Büyük kongreden sonra partinin en üst karar-yönetim organı olan ve aralarında AKP ile yollarını ayıran Abdüllatif Şener 'in de bulunduğu 50 kişiden oluşan AKP Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) bugün kritik toplantılarından birini yapacak. Saat 15.00'te toplanacak MKYK izlenecek stratejiyi belirleyecek. 301 için de karar bekleniyor.


AKP Genel Merkezi'nde Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak olan MKYK'de AKP'nin bundan sonra izleyeceği strateji belirlenecek. MKYK Toplantısı'na seçimlerde milletvekili adayı olmayan Şener de katılıyor. Anayasanın siyasi parti kapatmalarını düzenleyen 68 ve 69'uncu maddelerinde değişikliğe gitmeyi planlayan AKP, bu çalışmaların tepki görmesi nedeniyle AB reformlarını da kapsayan demokratikleşme paketine yöneldi.

MKYK'de bu hafta Meclis gündemine getirilmesi ve Meclis'teki siyasi partilerin görüşüne sunulması beklenen anayasa değişikliğinin yalnızca siyasi parti kapatmalarıyla ilgili mi, yoksa geniş kapsamlı bir demokratikleşme paketi mi olacağına karar verilecek. TCY'nin en tartışmalı maddesi olan 301. madde konusunda da MKYK'den karar çıkması bekleniyor.
hürriyet