En zeki 45 öğrenci arasında iki Türk Gaziantepli Ece Çakıcı ve Barış Ersoy'u tanıtım törenine ABD Konsolosu Eric Green de katıldı. FOTOĞRAF: AHMET KAYA / DHA
08/04/2008 (2098 kişi okudu)

AHMET KAYA (Arşivi)
GAZİANTEP - Dünyanın en zekileri arasında iki de Türk öğrenci var. Gaziantep Kolej Vakfı (GKV) öğrencileri Ece Çakıcı ve Barış Ersoy, dünyanın en zeki 45 öğrencisi arasına girmeyi başararak, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen Benjamin Franklin Transatlantik Burs Programı'na katılmayı hak etti.
ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 35 Avrupa ve Asya ülkesinden yüz binlerce öğrenci arasından seçtiği 45 öğrenciye verdiği Benjamin Franklin bursunu kazananlar arasında Gaziantep Kolej Vakfı öğrencileri Ece Çakıcı ve Barış Ersoy da yer aldı. Okulda düzenlenen törene katılan ABD Adana Konsolosu Eric Green, "İşte dünyanın en zeki 45 öğrencisinden ikisi. Benjamin Franklin bursu dünyada sadece 45 öğrenciye veriliyor. Bu bursu Gaziantep Kolej Vakfı'ndan iki öğrenci kazandı. Bu çocuklarımız dünyanın burs kriterlerine uyan en zeki çocuklarıdır" dedi.
45 kişilik listeye girecek öğrencilerde 'Üst düzey İngilizce bilgisi ve uluslararası ilişkilere yönelik liderlik potansiyeli, sosyal konulara ve ders dışı etkinliklere ilgi, yüksek akademik başarı ve gönüllü toplum hizmetlerine istekli olma ve gelişmiş özgüven' koşulları aranıyor.
Benjamin Franklin Transatlantik Burs Programı kapsamında düzenlenen Gençler için Yaz Enstitüsü'nün 28 Haziran-23 Temmuz'daki 'The Founders' seansına katılacak Barış Ersoy ile 5-30 Temmuz 2008'daki 'The Diplomats' seansında Türkiye'yi temsil edecek Esra Çakır'ın ulaşım, konaklama, eğitim gibi tüm giderleri ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından karşılanacak.

Radikal