Başbakan Erdoğan 'üç çocuk' dedi. 'Üç çocuk kampanyası'nın içeriği anlaşıldı. Ama Rusya'da... 2006'dan beri kampanya yürüten Rusya bakınız nüfüs artışı için nasıl politika uyguluyor.

Rusya'da da 'üç çocuk' politikası gündemde. Dahası, modayı bile etkiledi. Şimdi moda "Üç çocuk istiyorum" tişörtleri. Bu tişörtleri, 7 Mayıs günü görevini yeni seçilen Dimitri Medvedev'e devredecek olan Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en ateşli destekçilerinden 20 yaşındaki modacı Antonia Şapovalova tanıttı. Putin yanlısı gençlik örgütü Naşi üyesi modacı, bu tişörtleri, Naşi kamplarında da 18 ila 40 dolar arasında değişen fiyatlarla satıyıor. Oldukça yüksek bir fiyat sayılsa da gençler tişörtleri kapışıyor.

İkinci çocuğa 13 bin YTL'ye varan prim

Ancak Rusya'da son yıllarda adeta sıfırlanan nüfüs artışını yeniden canlandırmak için, Türkiye'den farklı olarak bakınız nasıl politikalar uygulanıyor. İkinci çocuğa çeşitli yardım ve hizmetler halinde 10 bin dolar (yaklaşık 13 bin YTL) prim ödeniyor. 2009'dan itibaren üçüncü çocuğa ise dahada fazla yardım yapılması görüşülüyor. Bunun için petrol gelirlerinin bir kısmı sadece bu işe ayrıldı.

Giderek daha fazla kadının çocuk doğurmaktan kaçındığı Rusya'da yönetim, çareyi kesenin ağzını açmakta buldu. Geçen yıl yapılmaya başlanan "ikinci çocuğa 10 bin dolar prim" adı altındaki yardım, 2007'de doğum sayısını önceki yıla göre 122 bin artırdı. Bin kadın başına doğurganlık oranı yüzde 10.3'ten, yüzde 11.3'e çıktı.

Yardım parası nasıl veriliyor
2006'da başlayan ancak 2007'de tam anlamıyla uygulanmaya başlanan "10 bin dolar prim", çeşitli hizmetler halinde veriliyor. Bu paranın bir kısmı bankaya çocuğun adına yatırılıyor. Ancak paranın kullanımı konusunda sadece anne yetkili kılınıyor. Üstelik paranın sadece çocuğun ilerideki eğitim masrafları için kullanılması söz konusu. Paranın bir başka kısmı ise ailenin doğal gaz, elektik gibi ihtiyaçlarını karşılamak üzere veriliyor. Sağlık hizmetleri de devlet tarafından karşılanıyor.

Rusya yönetim, petrol gelirlerinin bir bölümünü sadece bu konu için ayırdı. 2009'dan itibaren üçüncü çocuğa daha fazla yardım yapılması görüşülüyor. Bu miktarın artırılması da gündemde.


hurriyet.com.tr