Tüm Türkiye’de ’1980 öncesine mi dönüyoruz’ endişesi yaratan Akdeniz Üniversitesi’ndeki olayların başlama sebebinin ’kız meselesi’ olduğu anlaşıldı. 4 Nisan cuma gecesi Ahmet Bekmez, karşıt görüşteki Tahir Deniz Uysal’ın nişanlısı genç kızı taciz ettti. Pazar günü, karşıt gruplar birbirlerine girdi.

AKDENİZ Üniversitesi’nde pazar günü silahlı provokatörlerin de sahneye çıkmasıyla Türkiye’nin gündemine oturan olayların fitilini, karşıt görüşlü iki öğrencinin aynı kıza aşık olması ateşledi. PKK sempatizanı olduğu ileri sürülen Ahmet Bekmez adlı öğrencinin, MHP sempatizanı olduğu iddia edilen Tahir Deniz Uysal’ın sözlüsü B.Ü.’yü 4 Nisan cuma gecesi taciz etmesiyle kontrolden çıkan olaylar, pazar günü iki öğrenci grubunun çatışmasına dönüştü. 21 kişinin yaralandığı, 45 kişinin gözaltına alındığı ve 6 kişinin tutuklandığı olaylar şöyle gelişti:

GENÇ KIZ GİRİT GÖÇMENİ, İZMİRLİ

Diyarbakır Dicle nüfusuna kayıtlı 20 yaşındaki Ahmet Bekmez, bu öğretim yılı başında Akdeniz Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Harita Kadastro Bölümü’ne başladı. Aynı tarihlerde, Girit göçmeni İzmirli 19 yaşındaki B.Ü., Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Muhabesebe Bölümü’ne, Samsunlu 20 yaşındaki Tahir Deniz Uysal da Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Seyahat İşletmeciliği Bölümü’ne kaydını yaptırdı. Bu üç öğrenci, kampus içerisindeki Akdeniz Öğrenci Yurdu’na kayıt oldu. Bir süre sonra Uysal, B.Ü.’ye arkadaşlık teklif etti. Genç kızın olumlu yanıtı üzerine iki genç arkadaşlığa başladı. Kısa süre sonra da, terör örgütü sempatizanı olduğu ileri sürülen Bekmez, kantinde karşılaştığı B.’ye arkadaşlık teklif etti, ancak olumsuz yanıt aldı. İddiaya göre buna rağmen B.’nin peşini bırakmayan Bekmez, bir çok kez kampusun değişik yerlerinde gençkıza tacizlerini sürdürdü. Gençkız da durumu MHP sempazitanı olan ve sözlendiği belirtilen sevgilisi Uysal’a anlattı. Bunun üzerine, önderliğini Bekmez’in yaptığı terör örgütü sempatizanı grupla, Uysal’ın da aralarında bulunduğu MHP sempatizanı grup arasında zaten var olan kutuplaşma, gerginliğe dönüştü.

7 MART’TAKİ İLK KAVGADA 2 YARALI

’Kız meselesi’nden yaşanan gerginliğin üzerine siyasi görüş ayrılığı da eklenince, iki grup arasında 7 Mart’ta ilk kavga çıktı. Uysal’ın yurtta kalan arkadaşları Yalovalı 19 yaşındaki Çağrı Kasap ve İstanbullu 22 yaşındaki Serkan Hindistan’a, kampus karşısında bulunan bir restoranda yemek yedikleri sırada PKK sempatizanı bir grup öğrenci küfür etti. Bunun üzerine restoran önünde çıkan kavgada Kasap ve Hindistan bıçakla yaralandı. Polis, iki genci yaralayan ve döven Bekmez ile Tuncelili Ayvaz Ötekıvılcım (22), Özgür Şahin (24) ve Suat Doğan (21), Diyarbakırlı Özkan Aydın (20), Eman Seyrek (22) ve Caner Aydın (19), Bitlisli Muzaffer Çelebi (26), Malatyalı Münür Aktan (23) ve Adıyamanlı Mehmet Çelik (23) gözaltına aldı. İki gün boyunca sorgulanan gençler, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

’SENİ O FAŞİSTE YAR ETMEYECEĞİM’

Bu olaydan sonra yurttan ayrılan Bekmez, 4 Nisan Cuma akşamı gizlice yurda girip B.Ü.’yü yine taciz etti. İddiaya göre aşkına karşılık bulamadığı B.Ü.’ye "Seni o faşiste yar etmem" diye bağırıp olay çıkaran Bekmez, güvenlik görevlilerince yurtan çıkarıldı. B.Ü., olup bitenleri erkek arkadaşı Uysal’a anlattı. Ardından, Uysal’ın da aralarında bulunduğu 10 kadar sağ görüşlü öğrenci, Bekmez’i aramaya başladı. Bekmez’i bulamayan grup, yurda döndü. Bunu duyan Bekmez ise, 80 kişilik bir grupla bir saat sonra yurt yakınlarında sağ görüşlü 9 öğrenciyi dövdü.

VE PAZAR GÜNÜ OLANLAR OLDU

Pazar günü ise, tüm Türkiye’nin kamera kayıtlarından izlediği ve provokatörlerin silahlarını ateşlediği çatışma meydana geldi. Olaylardan sonra ortadan kaybolan Ahmet Bekmez hakkında mahkeme dün gece gıyabi tutuklama kararı verdi. B.Ü. ve Tahir Deniz Uysal’ın ise, silahların da kullanıldığı çatışmada yer almadığı kaydedildi. Gözaltına alınan zanlılar ifadelerinde, olayların fitilini PKK sempatizanı olduğu belirtilen Ahmet Bekmez’in, MHP sempatizanı olan Tahir Deniz Uysal’ın sözlüsü B.Ü.’yü taciz etmesinin ateşlediğini ifade ettiler.

İşte o gençler

TAHİR Deniz Uysal ile 7 Mart’ta çıkan kavgada bıçaklanan öğrenciler Serkan Hindistan ve Çağrı Kasap, dün eski MHP Antalya İl Başkanı Nizamettin Sağır’ın basın toplantısında da yer aldı. Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısında üniversiteli 3 genci yanına oturtan Sağır, "7 Mart’ta yaşanan ilk kavganın sanıkları ile pazar günü yaşanan çatışmanın zanlılarının aynı kişilerdir" dedi.hürriyet