Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Diyarbakır Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu arasındaki görüşmede çıkan "dürüstlük" tartışması büyüyor.Tanrıkulu ile Erdoğan arasında, anadilde eğitim konusunda çıkan tartışma, Erdoğan'ın Diyarbakır baro Başkanı'na "sen dürüst değilsin" sözleri ile alevlenmiş,
Zeynep Gürcanlı YAZIYOR
Tanrıkulu bu söz üzerine toplantıyı terketmişti. Olayın basına yansıması üzerine bugün öğleden sonra saatlerinde açıklama yapan Başbakanlık ise, görüşmenin içeriğinin "ek**** çarpıtılmış ve tek taraflı olarak yansıtıldığını" bildirmişti. Başbakanlık açıklamasında, Tanrıkulu'nun sözleri "propaganda amaçlı" olarak nitelendirildi ve "bunun doğru olmadığı kendisine söylendi, bu konuşmaların medyaya yansıtılmasının dürüst bir yaklaşım olmadığı da konusunda kendisi uyarıldı" denildi.


TANRIKULU: BAŞBAKAN AGRESİF

Tanrıkulu Başbakanlık açıklamasına yanıtını, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Diyarbakır heyetini kabulünden sonra yapılan açıklama sırasında verdi. Başbakan Erdoğan'ın "anadilde eğitim hakkı konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını" savunan Diyarbakır Baro Başkanı, "Başbakan bu yüzden agresif" dedi.

Tanrıkulu, “Bugün basına yansıyan konuşmalar dünkü toplantıda geçen konuşmalardır. Ben Sayın Başbakanın ana dilin öğrenilmesi, ana dilin eğitimi ve ana dilde eğitim olarak kategorileştirilecek ana dil sorunuyla ilgili olarak yeterli bilgiye sahip olmadığını düşünüyorum” diye konuştu.

Ana dil hakkının dünyanın birçok ülkesinde olduğunu ancak Başbakan Erdoğan’ın Almanya’daki Türklerin durumunu örnek verdiğini, bu örneğin ise yanlış olduğunu savunan Tanrıkulu, “Dolayısıyla bu talebimizin yalan veya dürüstçe olmayan bir tutum olarak değerlendirilmesini Sayın Başbakan açısından da talihsizlik olarak değerlendiriyorum” dedi.

BAŞBAKAN TARTIŞTI, GÜL DİYARBAKIR HEYETİNE "SİZİNLE HEMFİKİRİM" DEDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tartıştığı Diyarbakır sivil toplum heyetine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ise son derece farklı bir tonda yaklaştığı öğrenildi.

Heyette yer alan Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Kaya, Cumhurbaşkanı'na sorunları anlatıp, çözüm önerilerini sunduklarında, Gül'ün kendilerine "tamamiyle hemfikir olduğunu" söylediğini ifade etti. Kaya, “Sorunlarla ilgili Cumhurbaşkanı hemen hemen bizimle hemfikir. Cumhurbaşkanımız, Türkiye’nin demokrasisi iyileştikçe problemlerinin biteceğini, şiddet ve teröre karşı çıkarak her şeyi konuşabileceğimizi, GAP’a çok önem verdiğini, teşvik yasasının bölgeyle ilgili farklı uygulanması gerektiğini ve bunu telkin ettiğini söyledi ve ‘farklılıklar zenginliğimizdir’ dedi. En kısa sürede Diyarbakır’ı ziyaret edeceğini söyledi” diye konuştu.

İŞTE GÜL'E VERİLEN MESAJLAR

Diyarbakır’ın ve bölgenin sorunlarını Cumhrubaşkanı Abdullah Gül'e, hükümete ve muhalefet partilerine anlatmak için Ankara'ya gelen Diyarbakır sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin son durağı Çankaya Köşkü oldu.

Heyette yer alan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Baro ve İşadamları Derneklerinin temsilcileri, hükümete, muhalefet partilerine ve Cumhurbaşkanı Gül'e, "bölge sorunları ve çözüm önerileri" başlıklı bir de rapor sundular.

Gül'le yapılan görüşmede Diyarbakır sivil toplum temsilcilerinin verdikleri mesajlar da şöyle oldu:

* Kürt sorunu bir devlet sorunudur. Çözümü de hükümet tarafından değil, tüm devlet organlarınca ortaklaşa aranmalıdır.
* Çözüm için sivil inisiyatife kulak verilmelidir.
*Çözümün bir yöntemi de AB'den geçer. Türkiye'nin AB üyeliği, sorunun çözümünü de beraberinde getirecektir.
* Hazırlanacak yeni Anayasa'da vatandaşlık kavramı, kültürel haklar, ana dille eğitim ve yayın konusu, yerel yönetimlerin yetkileri de yeniden düzenlenmeli.
* İşsizliğin azalması için ek önlemler alınmalı. Yerli, yabancı yatırımcılar bölgeye yatırıma teşvik edilmeli.

MEDYADAN DA ŞİKAYET

Heyete başkanlık eden Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kaya, Çankaya Köşkü'ndeki görüşmenin ardından medyaya da yüklenerek, özellikle ulusal medyanın, bölgeyi sürekli çatışmalı bir ortamda gösterdiğini ve bunun da yatırımcıların Güneydoğu'ya yatırım yapma heveslerini kırdığını söyledi.

hürriyet