TRT yasa tasarısının görüşüldüğü TBMM alt komisyon toplantısına, AKP İstanbul Milletvekili Osman Yağmurdereli damgasını vurdu.

Üye olmamasına rağmen toplantıya katılan Yağmurdereli, "Dünyanın hiçbir ülkesinde devletin maaşlı darbukacısı, bağlamacası yok" dedi. Yağmurdereli’nin sözleri toplantıya katılan sivil toplum örgütlerinden tepki gördü. Yağmurdereli’nin ardından söz alan Haber-Sen temsilcisi Osman Köse, Yağmurdereli’nin TRT’nin küçülmesinden yana olduğunu hatırlatarak, "TRT küçülürse yapımları dışarıdan almaya başlayacaktır. Bildiğim kadarıyla Yağmurdereli de bir yapım şirketi sahibi" dedi.

HİÇ YAKIŞMADI Türk Musiki Vakfı Başkanvekili Osman Simav ise "BBC Flarmoni Orkestrası örneğinde olduğu gibi dünyanın bütün senfoni orkestralarında çalan ritim sanatçıları maaşlarını devletten alıyor. Yağmurdereli bu sözleriyle saz sanatçısını aşağılamaktadır. Kendisi de bir sanatçıdır ve hiç yakıştıramadık" diyerek tepkisini gösterdi.

Hürriyet’e konuşan Osman Yağmurdereli ise sanatçıların devlete bağlı olmasının yanlış bir durum olduğunu savunarak şunları söyledi: "TRT’nin küçülme politikası çok doğru. Reyting yapan, çok izlenen kanallarda çalışan insanlar 500 kişiyi geçmiyor. TRT’de 108 sanat müziği enstrümantalisti bulunuyor. Sanatçıların devlete bağlı olması sanatçıyı bağlıyor ve tembelliğe itiyor. Memur sanatçı olmaz."

KOMİSYONDAN GEÇMEDİ TRT yasa tasarısı, komisyon milletvekillerinin çoğunluğunun muhalefeti nedeniyle üst komisyona sevk edilmedi. Tasarının hukuki ve teknik yapıdan yetersiz olduğunu savunan milletvekilleri, geri çekilmesini talep etti. Ancak sonunda TRT yönetiminin tasarıyı yeniden inceleyerek düzenlemeler yapılması konusunda karar alındı.

hürriyet