Milas Mengefe Tepesi'ndeki kömür yatağı bir yıldır kazılıyor. FOTOĞRAF: YAŞAR ANTER / DHA


MUĞLA - Milas ilçesindeki kömür havzalarında yürütülen arkeolojik kazılarda, her biri 5-10 milyon yıllık geçmişe sahip hayvan ve bitki fosillerine rastlandı. Kalıntıların arasında 'fillerin atası' olarak bilinen mamutlara ait diş ve kemiklerin olması heyecan yarattı. Bölge koruma altına alındı.
Milas'a bağlı Hüsamlar Köyü yakınlarındaki bölge, iki yıl önce TKİ'nin iş makinelerine M.Ö. 3'üncü yüzyıla ait Karya dönemi mezar parçaları takılınca inceleme altına alınmıştı. Selçuk Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ahmet Adil Tırpan'ın başkanlığında yürütülen kazılarda geçen hafta yüzeyden 15-20 metre derinde ilginç bulgulara rastlandı. Yoğunlaştırılan kazılarda 5-10 milyon yıllık mamut dişi ve kemiklerine ulaşıldı.
Kazı başkan yardımcısı arkeolog İsmail Sarıpınar "Fosiller arasında çok iyi korunmuş bitki çeşitlerine ait yapraklar, mamut dişi ve kemiklerine rastlamak bizde büyük bir heyecan yarattı. Gerçek yaşlarını bulmak için DNA testleri yapılacak. TKİ'de görevli jeoloji mühendislerinden aldığımız bilgiye göre kazdığımız toprak katmanlarının 20 milyon yıla yakın olduğunu öğrendik" dedi.
Muğla Üniversitesi'nde korunan fosillerle 1993'de Muğla'nın Özlüce Köyü'nde çobanlarcabulunan fosillerin benzerlik gösterdiği öğrenildi. Özlüce'den çıkan 5-9 milyon yıllık zürafagiller, gergedangiller, hortumlu memeliler, domuzgiller, atgiller ve etçilere ait fosillerle çok sayıda bitki fosili Muğla Müzesi'nde korunuyor.

DHA